Felbomlanak a BKV-s "kiskirályságok"?

Szekrények, csontvázak - a BKV-bizottság Demszky, Hagyó és Ikvai-Szabó meghallgatásáról is döntött

A BKV-nál történt szabálytalanságok kivizsgálására alakult fővárosi bizottság szerdai ülésén tizenegy személy, köztük Demszky Gábor (SZDSZ) főpolgármester, Ikvai-Szabó Imre (SZDSZ) jelenlegi, Hagyó Miklós (MSZP) volt főpolgármester-helyettes testület előtti meghallgatásáról is döntött.

2010.01.27 16:32MTI

Öt embert, Demszky Gábort, Ikvai-Szabó Imrét, a közlekedési tanácsnoki posztról nemrég lemondott Lakos Imrét (SZDSZ), Olti Ferenc volt vezérigazgató-helyettest és Futó Sándor volt igazgatósági elnöki főtanácsadót a testület egyik szocialista tagja, Steiner Pál frakcióvezető javaslatára hívtak a bizottság elé.

Hagyó Miklós, Somlyódi Csaba (MSZP) gazdasági bizottsági elnök, Tótfalusi György és Garadnai András volt igazgatósági elnökök, Székely Gábor volt felügyelőbizottsági elnök és Balogh Zsolt korábbi megbízott vezérigazgató-helyettes meghallgatását pedig György István, a bizottság fideszes elnöke javasolta.

Az eseti bizottságot november 26-án alakította a Fővárosi Közgyűlés, a testületnek március 24-ig van mandátuma arra, hogy jelentést készítsen, így már csak szűk két hónapja van a testületnek a meghallgatásokra. A szerdai ülésen Somlyódi Csabát hallgatta meg a testület.

A szocialista politikus szerint az elnöklete alatt álló fővárosi gazdasági bizottság működése nem lehetett fő okozója a BKV-körüli ügyeknek, álláspontja szerint a "gyökerek mélyebbek". Arra mutatott rá, hogy a cég felelősségi viszonyai megosztottak, azok nincsenek egy kézben. Véleménye szerint a BKV egy olyan nagy szervezet, hogy gyakran úgy érzik, abban mintha "kiskirályságok" alakultak volna ki. Somlyódi Csaba elmondta, úgy tapasztalta, hogy a cégnek nagyon nagy a "tehetetlenségi nyomatéka", vagyis nagyon lassan intéznek el egy-egy ügyet.

György István a meghallgatás után arra hívta fel a figyelmet, hogy az ülésen kiderült, "az írott szabályozás és a gyakorlat hogyan tért el egymástól". Példaként említette, hogy előkerült egy levél, amiből az derült ki, volt olyan előterjesztés, amit előbb meg kellett küldeni a főpolgármesteri hivatalnak és csak utána tárgyalhatta a BKV-igazgatóság.

Még a meghallgatás előtt éles, személyeskedő vita alakult ki Steiner Pál, valamint több fideszes képviselő között. Modortalansággal, kekeckedéssel, az ülés szétverésével vádolták egymást, ám végül szinte valamennyi javaslatot egyhangúlag megszavazták.

A testület előző ülésén már meghallgatta Kocsis István jelenlegi BKV-vezérigazgatót, valamint elődei közül Aba Botondot és Antal Attilát. Aba Botond 2006-ig volt a cég vezérigazgatója, így ő érdemi információt nem tudott adni a bizottságnak az elmúlt évek ügyeivel kapcsolatban, míg Antal Attila azért nem válaszolt a kérdésekre, mert azokkal szerinte megsértette volna korábbi munkaszerződése titoktartási kötelezettségét. (Közben szerdán őrizetbe vette és hűtlen kezeléssel gyanúsította meg a rendőrség Antal Attilát a BKV tanácsadói és vállalkozói megbízási szerződései ügyében, továbbá kezdeményezték az előzetes letartóztatását is.)

Balogh Zsoltot, a BKV volt vezetőjét azért nem hallgatták még meg, mert a bizottság eddig nem tudta elérni.

György István vele kapcsolatban azt mondta, már nem csak telefonon, hanem levélben is keresik a volt BKV-vezetőt, ám egyelőre nem tudnak róla semmit.

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.