Demszky határozottan kéri a szakszervezeteket
Javult a forgalmi helyzet a fővárosban, egyre több BKV-járat indul el
Javult a forgalmi helyzet kedden délelőtt a reggeli helyzethez képest Budapesten, így a bevezető utak felszabadultak, már csak a hidak környékén és a belvárosban zsúfoltak az utak - közölte a Fővinform ügyeletese az MTI-vel. Demszky Gábor főpolgármester azt kéri a BKV szakszervezeteitől, hogy kössék meg a kollektív szerződést, amely éves szinten, átlagosan 500 ezer forinttal többet biztosít a cég munkavállalói számára, mintha a munka törvénykönyve alapján kapnák a juttatásukat.
2010.01.12 11:05MTI/ fotó: MTIFővinform: javult a forgalmi helyzet a fővárosban
A Fővinform ügyeletese szerint egyre több BKV-járat indul el a sztrájk ellenére, így a tömegközlekedésben is javulás tapasztalható. A metró, a troli és a HÉV rendesen jár.
Jelenleg nehezen járható a Hegyalja út és az Erzsébet híd környéke, a Bocskai út és a Petőfi híd, valamint a Lánchíd és az alagút. A belvárosban, a nagykörúton és környékén szintén nagy a zsúfoltság - tette hozzá az ügyeletes.
A Fővinform szerint a mostani javulás annak köszönhető, hogy az emberek beértek a munkahelyükre. A délutáni csúcsforgalom még jelentősen megnehezítheti a fővárosi közlekedést.
BKV: elkerülhető lett volna a sztrájk
Elkerülhető lett volna a sztrájk a BKV-nál, ha az érdekképviseletek elfogadják a menedzsment ajánlatát és a részletkérdéseken külön vitatkoznak, így viszont mindkét fél, valamint az utasok számára is előnytelen, hogy nem állapodtak meg - mondta Bolla Tibor, a BKV gazdasági vezérigazgató-helyettese az MTI-nek kedden.
A szakszervezetek ragaszkodtak ahhoz, ami a múltban kiharcolt járandóságuk volt, de ezt a BKV már nem tudja finanszírozni, hitelt pedig erre nem tud felvenni - mondta Bolla Tibor. Hozzátette: további költségmegtakarítással (amelyet a menedzsment a bértárgyalás keretében kívánt megvitatni) biztosíthatók lennének a szakszervezetek követelései. Ennek hiányában azonban a követelések fedezete egyelőre nem látszik.
Bolla Tibor szerint azért rekedtek meg az álláspontok a tárgyalásokon, mert a sztrájkot bejelentő szakszervezetek tagsága erre adott felhatalmazást a vezetőiknek. Így viszont beláthatatlan, hogy mi lesz a sztrájk és a tárgyalások sikertelenségének következménye. Mindkét fél abban bízik, hogy a másik feladja az álláspontját, mert egyszer meg kell egyezni - hangsúlyozta. A BKV menedzsment azonban csak olyan üzleti modellt támogat, amelynek a fedezete biztosított - szögezte le.
Demszky: fogadják el a kollektív szerződést a szakszervezetek!
Demszky Gábor főpolgármester azt kéri a BKV szakszervezeteitől, hogy kössék meg a kollektív szerződést, amely éves szinten, átlagosan 500 ezer forinttal többet biztosít a cég munkavállalói számára, mintha a munka törvénykönyve alapján kapnák a juttatásukat.
A főpolgármester a Fővárosi Védelmi Bizottság kedd reggeli ülését követő sajtótájékoztatón arról beszélt: a szakszervezetek olyan indokolhatatlan, méltányossági és igazságossági szempontból megalapozatlan követeléssel álltak elő, amit ők nem tudnak a kormánnyal már megkötött megállapodás alapján teljesíteni.
"A szakszervezetek a lehetetlent akarják, de a lehetetlent nem tudjuk lehetségessé tenni, a csodát nem tudja megtenni a BKV menedzsmentje, akármeddig is folyik a sztrájk" - jelentette ki.
Nemes Gábor: egyelőre nem függesztik fel a sztrájkot
Egyelőre nem függeszti fel a határozatlan idejű sztrájkot a BKV 14 szakszervezete - mondta Nemes Gábor, a sztrájkbizottság szóvivője kedd délelőtt az MTI-nek. A kedden nulla órakor megkezdett sztrájkot a szóvivő sikeresnek nevezte, mert a buszok és villamosok vonalán teljes, 100 százalékos a sztrájk támogatottsága. Hozzátette: az, hogy néhány busz, illetve villamos jár, az annak köszönhető, hogy alvállalkozók vagy a sztrájkhoz nem csatlakozott szakszervezetek adják a sofőröket. Nemes Gábor a BKV-val folytatandó tárgyalásokról azt mondta: várják a munkáltató javaslatát a következő forduló időpontjára, amelyet a szakszervezetek nagy valószínűséggel elfogadnak. Eddig nem kaptak semmilyen megkeresést a BKV-tól ebben az ügyben - tette hozzá.
Hétfőn három alkalommal, reggel 7-kor, délután 2-kor és este 10 órakor is egyeztettek a BKV menedzsmentjével a sztrájkot hirdető szakszervezetek vezetői, de nem sikerült megállapodniuk a kollektív szerződésről, továbbá a még elégséges szolgáltatásról sem.
Az utolsó tárgyalást követően Nemes Gábor szóvivő elmondta, megmerevedtek az álláspontok, a BKV visszatért korábbi ajánlatához, amit a sztrájkbizottság nem tudott elfogadni. Az sem segítette a megállapodást, hogy a szakszervezetek információi szerint ismeretlen emberek átvették a buszsofőröktől a járműveket, majd azokat ismeretlen helyre vitték. (A BKV tájékoztatása szerint mellékfoglalkozású szerződéssel rendelkező járművezetők, szakoktatók, területi vezetők vitték az autóbuszokat a Kőér utcai járműtelepre.)
A sikertelen tárgyalást követően a sztrájkbizottság bejelentette, kedd nulla órakor határozatlan időre sztrájkba lépnek. A BKV-nál működő 25 szakszervezet közül 14 sztrájkol. Ezek közül a legtöbb buszos érdekképviselet, de minden ágazatból csatlakozott a munkabeszüntetéshez legalább egy szakszervezet. A sztrájkoló szakszervezetek az összes dolgozó mintegy felét képviselik. A BKV-nál mintegy 12 ezren dolgoznak, az érintett 14 szakszervezetnek 5.700 tagja van.
Kapcsolódó írások:
- Három iskolában nincs tanítás a sztrájk miatt
- Kezdődik a káosz az utakon - Kánaán a taxisoknak a sztrájk
- Ferihegyi és BKV sztrájk, a vasutasok még felvették a munkát
- Nem járnak a buszok, bizonytalan a villamosok és trolik közlekedése egy esetleges sztrájk alatt
- Rendkívüli szünet lehet az iskolákban a BKV-sztrájk miatt
- BKV-mizéria: Egyelőre nincs megállapodás, holnap sztrájk lesz!