A vagyontörvény módosítása is szóba jöhet
Veres nem tervez ingyen osztogatást
Nem tervezünk ingyen osztogatást, az új tulajdonosi programot a konvergencia-program által megteremtett egyensúllyal összhangban kívánjuk megvalósítani - közölte Veres János pénzügyminiszter szerdán, a kormányszóvivői tájékoztatón Budapesten.
2008.02.20 18:57MTIHozzátette: a Nemzeti Vagyonkezelő azt a feladatot kapta, hogy készítse elő a szabályozást, mérje fel az állami vagyont, és tegyen javaslatot a gyakorlati megvalósításra illetve a programba bevonható vállalkozások körére. Veres János nem cáfolta azt az újságírói felvetést, hogy a Magyar Villamos Művek (MVM) és a Szerencsejáték Zrt. szerepel azok között a cégek között, amelyek bekerülhetnek az új tulajdonosi programba, de cégneveket nem mondott. A pénzügyminiszter elmondta: március 31-ig eldöntik, várhatóan mely társaságok kerülnek be a programba, de az erdőgazdaságokra vonatkozó újságírói felvetést cáfolta. Kérdésre válaszolva közölte, a konkrétumok áprilisban kerülhetnek a kormány elé. Jelezte azt is, hogy költségvetési támogatást nem kapnak a tulajdonosi programban részt vevők. A program első részvényei még az idén megjelenhetnek a piacon. Veres János általánosságban, cégek nevének említése nélkül úgy fogalmazott: olyan társaságok kerülhetnek be a programba, amelyek tőzsdeképesek, amely cégek jó befektetésnek bizonyulhatnak közép- és hosszú távon a kisbefektetők számára is. A miniszter kifejtette: az állami cégvagyon jelenleg 106 olyan társaságból áll, amelyekben az államnak többségi részesedése van, ebből 70 társaságban van 100 százalékos állami tulajdon, 36 cégben van többségi, de nem 100 százalékos állami tulajdoni hányad. A 100 százalékos állami tulajdonú cégek közül 37 olyan társaság van, amelyben a jelenleg érvényes vagyontörvény szerint 50, 75, illetve 100 százalékban határozta meg a jogalkotó a tartós állami tulajdonban maradó vagyoni hányadot. A pénzügyminiszter kiemelte: ezeket a cégeket külön felsorolja a vagyontörvény melléklete, ha ezek közül a cégek közül a programba a 100 százalékos állami tulajdonban maradó vállalatokat is kijelölnék, akkor adott esetben módosítani kellene a vagyontörvényt. A miniszter elmondta: a kormány most úgy gondolja, hogy a jelenlegi feltételek szerint csak néhány olyan társaság van, amely a tőzsdei privatizációnak is megfelel a 106 állami tulajdonú vállalatból, azaz csak néhány társaság rendelkezik jelenleg olyan gazdálkodással, amelyek elfogadhatóan, illetve reálisan rövid idő alatt tőzsdeképessé tehetőek. Veres János a reálisan elfogadható időtartamot hónapokban jelölte meg.
Külön nyomatékosította: termőföld eladása nem szerepel a tulajdonosi programban. A Nemzeti Vagyonkezelő a miniszter szerint azt a feladatot kapta: idén március végéig mérje fel a cégek vagyoni értékét, határozza meg a tulajdonosi programba bevonható társaságok potenciális körét, és március végéig készítsen ütemtervet is a társaságok programba való bevonására. Veres János kérdésekre válaszolva elmondta: a kormány ezidáig nem hozott olyan döntést, hogy a program végrehajtása érdekében módosítani kívánná a jelenlegi vagyontörvényt. Miután azonban a Nemzeti Vagyonkezelő március 31-ig kapott határidőt javaslatainak megfogalmazására, addig nincs olyan előkészített javaslat, ami alapján a közeljövőben a vagyontörvény módosítása szóba kerülhetne. A miniszter egy másik kérdésre nyomatékosította: az értékesítésből származó bevétel haszonélvezője az eddigi tulajdonos, a költségvetési elszámolás szerint a bevétel privatizációs bevételnek nyilvánul, ami folyó költségvetési kiadásra nem fordítható, csak államadósság törlesztésére. A pénzügyminiszter egy másik újságírói kérdésre kiemelte: magyar állampolgárok és tartósan itt élő európai uniós állampolgárok vehetnek részt az új tulajdonosi programban. Daróczi Dávid szóvivő egy másik kérdéssel kapcsolatban elmondta: a szakszervezetek részéről már kérést kapott a kormány a tekintetben, hogy a felkínálandó cégekből az ott dolgozók is kapjanak részvényt, ezt a kormány a későbbiekben meg fogja vizsgálni. A pénzügyminiszter pedig hozzátette: a program feltételeinek kialakítása során nemcsak a kormánytagok, hanem más partnerek, szakértők véleményét is kikérik.
Annyi bizonyos, a kormány azt kívánja elérni, hogy 2008. december 31-ig az első részvények piacra kerüljenek, sőt az is kedvező lenne, ha a programba bevont cégek közül "az első fecskét" már a tőzsdére bevezetnék. A program konkrét ütemezéséről a miniszter egyelőre nem szólt. Egy másik kérdésre leszögezte: kamatkedvezményes hitelről nincs szó a programban. Annyi bizonyos, hogy költségvetési plusz kiadással nem járhat az új tulajdonosi program kialakítása.
Az MVM és a Szerencsejáték Zrt. bekerülhet az új tulajdonosi programba
Veres János megerősítette: a Magyar Villamos Művek (MVM) és a Szerencsejáték Zrt. szerepel azok között a cégek között, amelyek bekerülhetnek az új tulajdonosi programba. A pénzügyminiszter a szerdai kormányszóvivői tájékoztatón azt mondta: március 31-ig eldöntik, várhatóan mely társaságok kerülnek be a programba, de az erdőgazdaságokra vonatkozó felvetést cáfolta.
Veres János bejelentette: ha szükséges, kezdeményezik a vagyontörvény módosítását. Kérdésre válaszolva közölte, a konkrétumok áprilisban kerülhetnek a kormány elé. Jelezte azt is, hogy költségvetési támogatást nem kapnak a tulajdonosi programban részt vevők. A program első részvényei még az idén megjelenhetnek a piacon.