1000 forint lehet a vizitdíj a Fidesz szerint
SZDSZ: nincs szándék megemelni a vizitdíjat és a kórházi napidíjat
A kormánynak és a kormánypártoknak nincs olyan szándéka, hogy megemelje a vizitdíjat és a kórházi napidíjat - mondta Horn Gábor, az SZDSZ ügyvivője szerdán Budapesten, a Horváth Ágnes egészségügyi miniszterrel közösen tartott sajtótájékoztatón. A Fidesz szóvivője szerint reális veszély a vizitdíj emelése.
2008.02.20 14:41MTIHorn Gábor tarthatatlan és elfogadhatatlan hazugságnak nevezte, hogy bárki bármilyen formában a vizitdíj, illetve a kórházi napidíj megemelésére készülne. A Magyar Nemzet című napilap szerdai számában szocialista politikusokra hivatkozva írt arról, hogy a kormány tervei között lehetőségként szerepel a vizitdíj 300 forintról 1000 forintra emelése is. "Tarthatatlan és elfogadhatatlan hazugság a Fidesz elnöke részéről annak az állítása, hogy bárki, bármilyen formában a vizitdíj illetve a kórházi napidíj megemelésére készülne" - fogalmazott Horn Gábor. Megjegyezte: ha a parlamentben Mikola István azzal a kezdeményezéssel állna elő, hogy szeretné megemelni a vizitdíjat, a kórházi napidíjat, akkor azt leszavazná a kormánypárti többség. Mint elhangzott, az SZDSZ meggyőződése szerint a vizitdíj és a kórházi napidíj összege azért annyi, amennyi, mert ez az a határ, ahol még betölti funkcióját. Egyik oldalról korlátozza a keresletet, másik oldalról pedig valódi bevételt jelent a háziorvosoknak, kórházaknak a fejlesztésekhez, az előrelépéshez. Az SZDSZ ügyvivőjének szavai szerint Orbán Viktor akkor is hazudik, amikor azt állítja, hogy a vizitdíj és a kórházi napidíj bármilyen formában adó lenne. Hozzátette: az az Orbán Viktor állítja, hogy a vizitdíj és kórházi napidíj adó, aki ellene a népszavazást kezdeményezte. A liberális politikus emlékeztetett arra, hogy adó- és költségvetési kérdésekben nem lehet népszavazást kezdeményezni. Horn Gábor szerint a Fidesz elnökének azon állítása sem igaz, hogy egy sikeres népszavazás esetén bárkinek kompenzálnia kellene a kieső díjakat. Kifejtette: az Alkotmánybíróság döntése értelmében ezeket a tételeket a költségvetésből nem lehet kompenzálni, hiszen ezek nem részei a büdzsének.
Az a 60 milliárd forint, amiről szó van, nem áll rendelkezésre szabad forrásként a költségvetésben - szögezte le a szabaddemokrata politikus. Mint mondta, ha a Fidesz szerint a két említett díj eltörölhető, akkor azt is meg kell mondaniuk, minek a terhére biztosítanák ezt az érintetteknek.
Horváth Ágnes egészségügyi minisztere a sajtótájékoztatón kijelentette: a vizitdíj és a kórházi napidíj az egészségügyi szolgáltatók bevétele, amit az egészségügyi intézmény vagy a háziorvos szedi be, és ez a pénz ott marad náluk, felhasználásáról szabadon döntenek. Szerinte aki arról beszél, hogy ezt a pénzt elvenné a háziorvosoktól, az szándékosan veszélyezteti a háziorvosi praxisok működését, és elősegíti, hogy utóbbiak a kis falvakban megszűnjenek. A tárcavezető szerint a népszavazás arról is szól, meg tudnak-e maradni a háziorvosi praxisok, meg tudják-e őrizni önállóságukat. "Sokadszorra kérem Mikola Istvánt, mondja meg, honnan venné el ezt a pénz, és miként tudja megakadályozni, hogy ellehetetlenüljenek a háziorvosi praxisok" - fogalmazott Horváth Ágnes. Horn Gábor újságírói kérdésre - hogy áll az egészségbiztosítási reformot koordináló kormánybiztos jelölésének folyamata - közölte: több név is felvetődött, róluk kedden tárgyalt a kormánykabinet. Az SZDSZ ügyvivője szerint egy héten belül megszületik a döntés. Szijjártó Péter, a Fidesz szóvivője reagálásában az MTI-vel közölte: az SZDSZ sajtótájékoztatója beismerő vallomás volt, hiszen 2006-ban Kuncze Gábor, Gyurcsány Ferenc, Kökény Mihály és Vojnik Mária is határorozottan tagadta, hogy fizetős egészségügyet, azaz vizitdíjat vezetnének be. Most azt tagadják, hogy meg akarják emelni, ki tudja, ennek mi lesz a következménye - jegyezte meg a Fidesz szóvivője. Szerinte reális a veszélye annak, hogy a kormány 1000 forintra emeli a vizitdíjat, hiszen "ilyen híresztelések már korábban szárnyra keltek". Egy biztos: ha az emberek igennel szavaznak a március 9-ei népszavazáson, akkor nem lehet megemelni a vizitdíjat, hiszen az megszűnik - tette hozzá. Az ellenzéki pártszóvivő úgy vélte, a vizitdíj és a kórházi napidíj arról szól, hogy az embereknek másodszor is fizetniük kell azért, amiért egyszer már fizettek. Hozzátetet: ha a kormányt valóban izgatja, hogy nehéz helyzetben van az egészségügy, akkor adja vissza azt a pénzt, amit elvett az ágazattól.
Kapcsolódó írások:
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 22:55 Meteorológia: immár több mint egy évtizede hóínség jellemzi Budapest éghajlatát
- 20:53 Agrometeorológia: kiadós csapadék segíti a friss vetést
- 16:31 Megakadályozták egy ortodox püspök húsvéti zarándoklatát Moldovában
- 14:27 Betiltották Virginia állam zászlaját a római istennő fedetlen melle miatt
- 12:22 Elismerné a Krím félszigetet Oroszország részeként az USA - Bloomberg
- 10:49 Elkészült a TAL vezeték bővítése, Csehországnak nincs szüksége orosz kőolajra
- 8:37 Szívműtéten esett át Nyilasi Tibor
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06