Február elsejétől fizetünk többet
Elfogadták: 4 százalékkal emelik a BKV-tarifákat
A Fővárosi Közgyűlés szerdai ülésén második nekifutásra elfogadta a BKV jövő évi tarifaemelését; február 1-jétől több mint 4 százalékkal nőnek a jegy- és bérletárak.
2009.12.17 07:23MTIA testület három héttel ezelőtt már tárgyalta a BKV-tarifaemelést, ám akkor egyedül Ikvai-Szabó Imre (SZDSZ) főpolgármester-helyettes szavazta meg az előterjesztést. A városvezető akkor az MTI-nek azt mondta, nem terjesztik be újra a testület elé a javaslatot, ám a szerdai ülés előtt néhány perccel az MTI-vel azt közölte: a kormánnyal folytatott keddi tárgyalás felülírta a korábbi döntést, ezért ismét kezdeményezi a BKV viteldíjainak emelését. Kedden ugyanis a kormánnyal folytatott keddi megbeszélésen Bajnai Gordon miniszterelnök egyebek mellett azt szabta a BKV jövő évi, 23 milliárd forintos támogatása feltételéül, hogy inflációkövetően emelik a jegyárakat.
A döntés szerint - amelyet az MSZP-s és SZDSZ-es képviselők támogattak, a Fidesz, a KDNP és MDF képviselői nem - február 1-jével mintegy 4 százalékkal emelkednek a jegyek és a bérletek árai. A vonaljegy ára 300-ról 320 forintra (6,7 százalékkal) nő, a felnőtt havi bérlet 9.400 forintról 9.800 forintra nő (4,3 százalék), a diákok havi bérlete 3.700 forintról 3.850 forintra változik, a nyugdíjas bérlet ára nem változik, 3.700 forint marad. A csoportos tanulójegy, amely eddig 300 forint volt személyenként, naponta, februártól duplájára, 600 forintra emelkedik.
Az előterjesztés tárgyalása helyett számos képviselő személyeskedő vitát folytatott, többen is sértegették egymást. A képviselők mindössze abban értettek egyet, hogy a többórás vita nem a BKV jövőjéről, működéséről, hanem személyes sérelmekről, politikai támadásokról szólt, egyesek szerint a közgyűléshez nem illő, "uszodai hangulatban". Az éles szóváltás nem csak a szocialista és a Fidesz-KDNP-s képviselők, hanem a szocialisták és a szabad demokraták között is zajlott, egyesek bohócnak, mások bolondnak vagy hazugnak nevezték képviselőtársukat.
A viták középpontjában a szocialista frakció, illetve Horváth Csaba korábbi főpolgármester-helyettes, jelenlegi kormánymegbízott állt; az ellenzék szerint ugyanis a politikus kettős szerepe nem vállalható a tarifaemelés ügyében. A szocialista politikus válaszul arról beszélt, hogy az ellenzéki képviselők hátráltatták a BKV-ügyek kivizsgálását.
Tarlós István, a Fidesz-KDNP frakciószövetség vezetője visszautasította az állítást, és arra hívta fel a figyelmet, hogy éppen a szocialisták voltak azok, akik 24 alakommal megakadályozták a vizsgálatok elindítását. Wintermantel Zsolt (Fidesz) ezzel kapcsolatban egyebek mellett azt kérdezte Horváth Csabától, ki szavazta le a BKV felügyelőbizottságában a vizsgálatok kezdeményezését, ki rendelt luxusmetró tanulmányt, kormányzati lobbistratégiát és ki költött több mint 100 millió forintot elektronikus jegyrendszer-tanulmányokra. Az ülésen, ahogy korábban is, most is John Emese SZDSZ-frakcióvezető volt az, aki "elszabadult indulataik" megfékezésére kérte képviselőtársait