Nehéz a dolga
Tömböl László: jövőre átalakulnak a missziók, változhat a katonai pálya
Átalakulnak a missziós tevékenységek jövőre, van, ahol csökken a katonák száma és van, ahol új misszió indulhat; növelnék a katonai pálya megtartó erejét a honvédségre vonatkozó törvény átalakításával - mondta Tömböl László vezérezredes, a honvédség vezérkari főnöke vasárnap az MTI-nek a ciprusi Larnakában.
2009.11.22 09:03MTIA vezérkari főnök a külföldi missziókról azt közölte, hogy Koszovóban és Bosznia-Hercegovinában megkezdődik januártól a misszió átalakítása. A nemzetközi közösség úgy ítéli meg, hogy a térségben elég stabil ahhoz a helyzet, hogy a KFOR és az ALTHEA műveletekben résztvevők létszámát elkezdhessék csökkenteni.
Magyar szempontból ez egyelőre nem jelent jelentős csapatkivonást a KFOR-ból - tette hozzá. Bosznia-Hercegovina esetében úgy tűnik, megszületett a döntés arról, hogy az "elrettentő jelenlétről áttérünk egy kiképzési misszióra".
A jelenlegi 2500 fős csapatból egy 200 fős támogató, kiképző csapat alakul, amelyben Magyarország szeretne a "súlyának megfelelő százalékkal részt venni", ez a tervek szerint 15-20 főt jelentene a misszióban - részletezte Tömböl László.
Januártól felvállaljuk az ALTHEA misszió parancsnok-helyettesei beosztását, ami komoly súlyt eredményezhet az országnak - fűzte hozzá. Afganisztán vonatkozásában a következő év nehéz lesz. Az ISAF (az afganisztáni nemzetközi erő) vezetésének elképzeléséhez igazodva, Magyarország is inkább a helyi biztonsági erők kiképzésére helyezi a hangsúlyt; a vezetés tervei között az is szerepel, hogy a következő négy évben az afgán biztonsági erők létszámát 240 ezer főről 400 ezerre növelnék és a külföldi katonák létszámát is 40 ezer fővel növelnék - mondta a vezérezredes. Magyarország a részvételét az afgán hadműveletekben "több irányba képzeli", egyrészt még több kiképző kiküldésé tervezi, valamint a parlamenti választásokra, amely már közeledik, egy újabb biztosító szakasz kiküldése is szóba jöhet az ázsiai országba.
Mint emlékeztetett: az a 40 lövész, aki az elnökválasztást biztosította, novemberben tért haza. Tömböl László szerint új feladatok is körvonalazódnak, mint például Szomália térségében, ahol modernkori kalózkodás folyik.
A nemzetközi vélemények szerint a fosztogatást addig nem lehet teljesen megfékezni, amíg a "bűnözők" szárazföldi bázisait fel nem számolják. Ezért az Európai Unió úgy határozott, hogy megkezdi a szomáliai biztonsági erők kiképzését, de nem magában az érintett országban, hanem valószínűleg Ugandában és már jövőre. Magyarország ebben is részt vesz, és kiképzőket küld a térségbe, ha ez szükséges. Sőt, három törzstiszt már Dzsibutiban tartózkodik, ahol francia segítséggel ismerkednek a helyi viszonyokkal - fűzte hozzá vezérkari főnök.
Más, a jövőre vonatkozó elképzelések arra irányulnak, hogy növelni tudják a katonai pálya megtartó erejét, ennek kidolgozását jövőre terveik és 2011-től vezetnék be. Ezt a célt szolgálja például a honvédségi jogállásról szóló törvény (HJT) módosítása is, amely a parlamenti végszavazás előtt áll, és akár már decemberben megszülethet a kedvező döntés a témában.
Ebben többek között bérkompenzációs változtatások és a szolgálati idő meghosszabbításával kapcsolatos módosítások is szerepelnek. Változhat az az eddigi szabály is, hogy akik eddig elérték az adott rendfokozatban eltölthető maximális időt kénytelen voltak elhagyni a szolgálatot. A HJT módosítása lehetővé tenné azt is, hogy kérésre, ha a parancsnok is úgy ítéli meg, akkor meghosszabbítható a szolgálati idő.
"Az igazi megoldás azonban az lehetne, hogy nem egy, hanem két rendfokozatot rendszeresítenének egy-egy beosztáshoz".
A vezérkari főnök hangsúlyozta, hogy a 2009-es év nehéz volt, hiszen egy nem könnyű gazdasági helyzetben kellett a feladatokat végrehajtani. A pénzügyi válság szinte minden nehézsége érezhető volt a hadsereg működésén, de az alapvető feladatokat fejlesztésével nem álltunk le és nem is fogunk - mondta a vezérkar főnöke.
Tömböl László szerint megnőtt azok száma, akik katonai szolgálatra jelentkeztek, és sikerült feltölteni a szükséges helyeket, ugyanakkor azt is látni kell, hogy az állomány "beáramlása" le fog lassulni.
Tömböl László a szlovák vezérkari főnökkel közösen utazott csütörtökön háromnapos látogatásra Ciprusra, és ott felkereste az ENSZ-misszió vezetőit és a magyar-szlovák közös zászlóaljat.
A vezérkari főnök udvariassági látogatást tett Petrosz Calikidisz altábornagynál, a Ciprusi Nemzeti Gárda vezérkari főnökénél is.