"Rendszerszerűvé tette a hazugságot"

Navracsics Tibor: egy hazug rendszer ellen lázadt fel a nemzet

1956. október 23-án egy hazug rendszer ellen lázadt fel a nemzet - mondta Navracsics Tibor, a Fidesz parlamenti frakcióvezetője pénteken este Veszprémben, a Megyeház téren lévő, a forradalom után kivégzett Brusznyai Árpád emlékművénél rendezett ünnepségen.

2009.10.24 08:33MTI

Annak a rendszernek már az alapja is hazug volt; szocialista demokráciának hívták azt, ami csak a nyilas diktatúrával összehasonlítható "ocsmány, aljas diktatúra volt" - mondta több száz résztvevő előtt a vezető ellenzéki politikus. Hangsúlyozta: amely diktatúra programszerűen tűzte ki célul "társadalmi osztályok és csoportok, közösségek, egyének megsemmisítését, az egész társadalom szétzúzását".

"Hazug volt a rendszer, mert rendszerszerűvé tette a hazugságot",
s nem csak a politikai retorika és érvelés szintjén, hanem a hétköznapokban is - hangoztatta.

Navracsics Tibor szerint nem csak azzal volt hazug a rendszer, hogy a politikusok hazudtak az alattvalóknak, hanem "azzal is, hogy az ország polgárait rákényszerítették arra, hogy hazudjanak egymásnak". Hiszen senki nem tudta, hogy ki a besúgó, ki a barát és senki nem tudta, hogy a barát nem besúgó-e. A Fidesz frakcióvezetője szerint "ördögi rendszer volt", amely ellen egy egész nemzet lázadt fel. Navracsics Tibor utalt arra, hogy "Veszprém az egyik legfontosabb helyszíne volt az 1956-os forradalomnak és ennek, valamint utóéletének két nagyon fontos szereplője van".

Két fiatalemberről van szó: az egyik 32, a másik 31 éves volt 1956-ban. Az egyik klasszika-filológiát tanult, ígéretes egyetemi oktatói karrier előtt állt, ám klerikális származására tekintettel büntetésből Veszprémbe helyezték, a másik vegyésztechnikusnak tanult, különösebben nem jeleskedett a szakmájában, viszont kommunista hite a megyei pártbizottság munkatársává avatta.

Az egyiket Brusznyai Árpádnak hívták, a másikat Pap Jánosnak
- mondta az ünnepség szónoka.

1956. októberében ők ketten egymással szembe kerültek, de Brusznyai Árpád, a megyei forradalmi tanács elnöke garantálta Pap János "életét és személyes sérthetetlenségét" - emlékeztetett Navracsics Tibor, hozzátéve: példátlan nagylelkűséggel, s talán ma már az is mondható, hogy "felelőtlen nagylelkűséggel".

Ismerjük ugyanis a "hálát", amikor is Pap János 1957-ben Veszprém megye dolgozó népére való hivatkozással az életfogytiglanra ítélt Brusznyai Árpádra halálbüntetést kért" - emlékeztetett a Fidesz politikusa, hangsúlyozva: s amit kért, meg is kapta: Brusznyai Árpádot 1958. januárjában Pap János kérelmére és indítványára kivégezték.

Navracsics Tibor hangsúlyozta, hogy sokat kell még tanulni az '56-os forradalmároktól, hiszen 1956-ban az igazi kérdés nem az volt, hogy ki jobboldali és ki baloldali, hanem az, hogy ki a hazafi és ki hazaáruló; ez volt az igazi választóvonal -
mondta, rámutatva: 1956. és 1956. mérlege egyben ítéltetik meg: Brusznyai Árpád hazafi volt, Pap János hazaáruló". A Fidesz parlamenti frakcióvezetője a megemlékezésen név szerint köszöntötte a még élő és az ünnepségen jelen lévő 1956-os veszprémi forradalmárokat.

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.