A köztársasági elnök 1956-ra emlékezett

Sólyom szerint az 56-os forradalom az állam-szocializmussal való gyökeres szakítás volt

Az 1956-os forradalom és annak értékei alkotják a szabad Magyarország alapjait - jelentette ki Sólyom László szerdán Bécsben, az ausztriai magyarok közös megemlékezésén mondott ünnepi beszédében.

2009.10.22 07:41MTI

A forradalom lényege az volt, hogy tagadta az állampárti kommunizmust, és ugyanez, az államszocializmussal való gyökeres szakítás volt az 1989-90-es rendszerváltás lényege is. Ezért az ,56-hoz való hűség, a forradalomra hivatkozás jogossága áll vagy bukik azon, engedjük-e összemosni a szabad Magyarországot az 1989 előttivel - mondta az államfő, az ausztriai magyarsághoz intézve szavait. "Nem lehet 56-tal is, Kádárral is folyamatosságot vállalni", ezért "folyamatosan meg kell küzdeni azért, és újra meg újra demonstrálni kell, hogy 1956 és annak értékei alkotják a szabad Magyarország alapját" - jelentette ki.

Az ,56-os forradalom alapélménye és legnagyobb ajándéka a nemzeti egység volt. Az egész nemzet akarta a függetlenség visszaszerzését, az önkényuralom helyett a szabadságjogokat. Ezeket a rendszerváltás megvalósította. Ma a magyarság mint kulturális nemzet egysége, intézményekkel, jogokkal ellátása, a nemzet közös fenntartása az ehhez fogható méltó feladat - mondta Sólyom László.

Az ausztriai magyarság és az 1956-os forradalom kapcsolatáról úgy vélekedett: az itteni magyarokat más, nagy nyugati magyar csoportoktól megkülönbözteti, hogy közelről követték, vagy átélték 1956 utóéletét is. Ausztria szerepe az 1956-os forradalommal kapcsolatban kettős volt: innen érkezett emberbaráti segítség, és ez volt a kapu a világ közvéleménye felé. Nemcsak köszönettel, de csodálattal kell szólni a lakosság segítőkészségéről és együttérzéséről, az osztrák kormányzat óriási anyagi és szervezési teljesítményéről - fogalmazott Sólyom László.

Az ünnepséget az ausztriai magyar szervezetek és egyesületek, a bécsi katolikus és a református magyar gyülekezet, az ausztriai magyar evangélikus gyülekezet, valamint a Magyar Köztársaság bécsi nagykövetsége és a bécsi Collegium Hungaricum rendezte. Az ünnepségnek, mint minden évben, idén is az egykori Theresianum épülete adott otthont. A Mária Terézia alapította akadémián főúri családok gyermekeit, majd az Osztrák-Magyar Monarchia főtisztviselői karának utánpótlását oktatták, köztük számos magyar növendéket.

A köztársasági elnök a megemlékezést megelőzően négyszemközti megbeszélést folytatott az osztrák államfővel kétoldalú és európai kérdésekről, majd látogatást tett a bécsi Magyar Otthonban, ahol a Burgenlandon kívüli magyar szervezeteket összefogó ausztriai Magyar Szervezetek és Egyesületek Központi Szövetsége és a szövetség által létrehozott Bécsi Magyar Iskola működik.

Az államfő a Magyar Otthonban ausztriai magyar szervezetek képviselőivel találkozott és meglátogatta a Magyar Iskola egyik tanóráját. Az iskola diákjai rövid műsorral köszöntötték. A több mint húszéves intézménynek az idei tanévben több mint 190 diákja és hat pedagógusa van. Óvodás, általános és középiskolás korú gyerekeknek tartanak magyaroktatást heti és kétheti rendszerességgel, s az itt kapott jegyet az osztrák állami iskolák bizonyítványaiba is beírják.

Deák Ernő, a központi szövetség elnöke elmondta: arra törekszenek, hogy az ausztriai azonosságtudat mellett a közös magyar tudatot is megőrizzék. Az ausztriai magyarságot egyre inkább fenyegeti a beolvadás veszélye, ezért fontos a fiatal generációk oktatása - mondta.

Sólyom László bizakodón nyilatkozott, mint mondta, örömmel látta a Magyar Otthonban működő közösségi életet és oktatást. "Nincs okunk félni, a magyar jelenlét Ausztriában megmarad, színvonalas marad" - mondta.

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.