A Fidesz szerint a kódex semmire nem kötelez
A kormány és a bankok aláírták a banki magatartási kódexet
A kormány 13 bankkal és a pénzügyi felügyelettel aláírta a banki magatartási kódexet - jelentette be Bajnai Gordon miniszterelnök a dokumentum aláírása után szerdán Budapesten.
2009.09.16 18:58MTIA miniszterelnök elmondta: a magatartási kódex, amely december 1-jén lép hatályba, a bankok egyoldalú erőfölényével szemben ad védelmet az ügyfeleknek. "Jogos fogyasztói igényekre, ügyfélpanaszokra válaszul született meg a dokumentum" - tette hozzá. A kódex védelmet ad az ügyfeleknek a bankok természetesen létrejövő, egyoldalú erőfölényével szemben, kiszámítható, kiegyensúlyozott viszonyt teremt az ügyfél és a hitelező között - értékelt Bajnai Gordon.
De azt is hangsúlyozta, hogy ez nem jelenti azt, hogy az ügyfeleknek ne kelljen törleszteni, ez ugyanis a nemzetgazdaság működésének alapja. A magatartási kódexet a következő 13 bank írta alá, amelyek a lakossági hitelállomány több mint 90 százalékával rendelkeznek: Budapest Bank, CIB Bank, Citibank, Erste Hungary Bank, FHB Jelzálogbank, K and H Bank, Magyar Fejlesztési bank, MKB Bank, Magyar Takarékszövetkezeti Bank, OTP Bank, Raiffeisen Bank, Unicredit Bank, Volksbank.
Bajnai Gordon azt reméli, hogy a többi bank és hitelközvetítő is aláírja a megállapodást a következő napokban, hetekben. A miniszterelnök megállapította, hogy a válságban a hazai bankok állóképességből, válságkezelő képességből jól vizsgáztak, ami egyben minősíti magyar bankok vezetőit és tulajdonosait. A Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete akár két milliárd forintra büntetheti azokat a pénzügyi intézményeket, amelyek nem tartják be a kódexet - rögzítette Bajnai Gordon.
A magatartási kódexet ismertetve néhány elemet kiemelt a miniszterelnök: a díjak emelésének az infláció szab korlátot; konkrétan meg kell nevezni azokat az okokat, amelyek miatt emelkedhet egy hitel törlesztő részlete, és ha változás áll be az a forrásoknál vagy az árfolyamban, akkor a törlesztő részletnek ugyanúgy csökkennie kell, mint emelkedés esetén. Ha valaki egy összegben kívánja visszafizetni a felvett devizahitelt, azt kisebb költséggel megteheti.
Patai Mihály, a Magyar Bankszövetség alelnöke szerint a magatartási kódex a bankrendszer és az ügyfelek közötti bizalom erősítését szolgálja. Véleménye: a kódex be fog kerülni a történelembe, s fordulópontot jelent a magyar bankrendszer életében. A magatartási kódex is jelzi, hogy új világ kezdődik a bankok életében, ahol az ügyfelek számára minden átlátható lesz, s új partneri viszony alakul ki a bankok és az ügyfelek között - tette hozzá Patai Mihály.
A nem fizető ügyfeleknek 90 napjuk van arra, hogy legjobb áron, maguk értékesítsék ingatlanjukat - felelte a kilakoltatásokra vonatkozó kérdésre a bankszövetség alelnöke. Bajnai Gordon a témához csatlakozva megjegyezte: a kormány arra készül, hogy módosítja a követeléskezelésre és végrehajtásra vonatkozó törvényi szabályozást, mivel a kilakoltatások problémáit a kódexszel nem lehet megoldani.
A kódex semmire nem kötelezi a bankokat!
A banki etikai kódex nem törvény, aláíróit nem kötelezi semmire, nem segít azoknak, akiknek már árverezik a lakását - reagált Koszorús László, a Fidesz országgyűlési képviselője a hírre.
Koszorús szerint egy komoly felelősségteljes kormány hozzányúlna azokhoz a törvényekhez, amelyek a bankok, hitelintézetek működését szabályozzák. A magyar válságot együttesen okozó MSZP-kormány és a bankok egymással vannak elfoglalva, egymást okolják a kialakult válságért, eközben semmilyen segítséget nem nyújtottak a tisztességtelen hitelek miatt bajbajutott magyar családoknak - szögezte le az ellenzéki politikus.
Hozzátette: az MSZP, bár egy éve elismerte, hogy tombol a gazdaság válság, ez idő alatt csak tervezgetett, egyeztetgetett, sajtótájékoztatót tartott, majd a bankokkal együtt közösen nem oldotta meg a kialakult problémát. Koszorús László emlékeztetett, hogy pártja még 2007 októberében egy 8 pontból álló banki fogyasztóvédelmi csomagot nyújtott be a parlamentnek, ezt hatszor egymás után szavazta le az MSZP és az SZDSZ.
A Fidesz politikusa szerint arra hivatkozva tették ezt, hogy a magyar családoknak nincsenek hitelezési problémáik. Az ellenzéki politikus szerint azokat a családokat kellene megmenteni, akik hitelei már olyan mértékben sújtják saját költségvetéseiket, hogy a lakások elárverezése megtörtént, vagy történik meg ezt követően. Mint mondta: nem azokat kell kihúzni elsősorban "a csávából", akiknek még van munkahelye, tudnak kalkulálni az adósság törlesztésével, hanem azokat, akik például fél éve már nem tudják fizetni törlesztőrészleteiket.