Nőtt a diszkrimánáció és rasszizmus

A fiatalok 68 százaléka szerint nyíltan megy a mocskolás és cigányozás

A Szabad Európa Társaság (SZET) munkatársai a Sziget Fesztiválon 1000, véletlenszerűen megszólított magyar és külföldi fiatalt kérdeztek személyes tapasztalataikról. A fesztiválozó magyar fiatalok 68 százaléka úgy érzi, hogy az elmúlt időszakban hazánkban megnőtt az intolerancia, a diszkrimináció és a rasszizmus.

2009.09.04 10:19ma.hu

Leggyakoribb a mocskolódás és a szidalmazás, de 37 százalékuknak erőszakos cselekményekről is tudomásuk volt.

A megkérdezett magyarok kétharmada más népek gyalázásáról és nyílt cigányozásról számolt be, de 58 százalékuk homofób, 52 százalékuk pedig antiszemita megnyilvánulásokkal is találkozott.

A legmegrázóbb adat azonban az, hogy mostanában tízből kilenc magyar, és ötből egy külföldi fiatal találkozott Budapesten intoleranciával, diszkriminációval és/vagy rasszista jelenségekkel a mindennapokban.

A Sziget fesztiválon megkérdezett magyarok 68 százaléka szerint Magyarországon az utóbbi időszakban megnőtt az intolerancia, a diszkrimináció és a rasszizmus. 27 százalékuk úgy véli, hogy nincs változás a korábbiakhoz képest, 5 százalék pedig nem tudott, vagy nem akart válaszolni a SZET kérdésére.

A legtöbben (71%) nyilvános rendezvényeken, például utcai tüntetéseken, felvonulásokon, vagy éppen a Magyar Gárda rendezvényein találkozott ilyen jelenségekkel.

Kétharmaduk ugyanakkor az utcán sétálva, vagy járműveken utazva is tapasztalt ilyen eseteket. 59 százalékuk politikusok, vagy a médiában szereplő újságírók, elemzők megnyilvánulásaiban észlelt intoleranciát.

A felmérés eredményei szerint azonban az ilyen jelenségek manapság a hétköznapi életben is egyre gyakoribbak: a magyar fiatalok 57 százaléka hivatalokban, szórakozóhelyen, strandon, vagy éppen sportpályán járva, 24 százalékuk saját munkahelyén, 18 százalék pedig családi körben találkozott velük.

Amikor az intolerancia különböző típusaira kérdeztünk rá, a legtöbben (67%) verbális inzultusokról, mások szidalmazásáról, mocskolásáról számoltak be.

Különösen aggasztónak tűnik azonban, hogy több mint egyharmaduk említett fenyegető magatartást (41%), illetve fizikai inzultust, agressziót (37%) is. Csupán a megkérdezett magyar fiatalok 15 százaléka mondta azt, hogy az elmúlt néhány hétben egyik felsorolt jelenséggel sem találkozott.

Az intoleráns viselkedés konkrét megjelenési formái közül a hazai megkérdezettek kétharmada más országok és népek szidását, gyalázását (68%), valamint a nyilvános helyeken, járműveken, munkahelyen előforduló nyílt cigányozást (66%) említette.

A válaszadók 58 százaléka látott vagy hallott az utóbbi időben egyértelműen homofób megnyilvánulást (melegek szidása, gúnyolása, bántalmazása).

Minden második hazai fesztiválozó számolt be antiszemitizmusról, zsidózásról, egyharmaduk pedig kifejezetten náci viselkedési formákat (karlendítés, náci jelszavak használata) azonosított.

A külföldiek körében valamivel jobb a helyzet.

A Szigetre látogató külföldiek ötöde találkozott valamilyen intoleráns viselkedéssel a fesztivál időszakában. A leggyakrabban persze csak részeg emberek dulakodásával, verekedésével.

Ugyanakkor a Szigetet elhagyva, Budapesten járva a megkérdezett turisták 7 százaléka látott egyértelműen náci megnyilvánulásokat (karlendítés, „siegheil”-ezés”).

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.