Diplomáciai botrány lesz

Nem engedték be Szlovákiába Sólyom Lászlót- ÖSSZEFOGLALÓ

Nem engedték be Szlovákiába pénteken Sólyom László köztársasági elnököt, aki Révkomáromban a közadakozásból létesített Szent István szobor avató ünnepségén vett volna részt egy ottani civil szervezet meghívására.

2009.08.22 09:46kozma zsuzsanna

A lépést a köztársasági elnök példátlannak, a két szövetséges állam viszonyában megmagyarázhatatlannak és kimenthetetlennek nevezte.

Robert Fico szlovák miniszterelnök pénteken délután, egy rendkívüli sajtóértekezleten jelentette be a pozsonyi döntést, miután tanácskozott Robert Kalinák belügyminiszterrel és Ján Packa országos rendőrkapitánnyal. Az erről szóló diplomáciai jegyzéket átadták Magyarország pozsonyi nagykövetségének.

Sólyom László a határátkelőtől gyalog ment el az Erzsébet hídon a határig, és magyar területen maradva tájékoztatta az újságírókat arról, hogy a szlovák külügyminisztérium jegyzéke szerint biztonsági kockázatot jelent a részvétele az ünnepségen.

A kormányszóvivői iroda reagálása szerint a Magyar Köztársaság Kormánya a szlovák kormányzati döntést, "megalapozatlannak, indoklását pedig sajnálatosnak és elfogadhatatlannak tartja."

A közlemény felidézi a tervezett látogatással kapcsolatos korábbi történéseket, ezen belül azt is, hogy Sólyom László köztársasági elnök június végén tájékoztatta a budapesti szlovák nagykövetet a tervezett révkomáromi látogatásról. A látogatás előkészítése az ilyenkor szokásos módon rendben megtörtént, melyben részt vettek a szlovák illetékes szervek (Elnöki Hivatal, Külügyminisztérium, rendőrség, biztonsági szolgálatok) képviselői is.

Az említettek semmilyen kifogást nem jeleztek akkor sem, amikor mindkét ország szakembereinek a részvételével augusztus 18-án megtörtént az ünnepség helyszínének közös megtekintése - áll a közleményben.

Balázs Péter külügyminiszter szintén példátlannak nevezte az esetet.

Az MTI-nek nyilatkozva közölte: a magyar Külügyminisztérium tájékoztatni akarja a szélesebb nemzetközi közvéleményt és az Európai Unió (EU) tagállamait arról, hogy Szlovákia pénteken megvonta Sólyom László köztársasági elnöktől az engedélyt, hogy beléphessen az országba.

Hozzátette: később berendelik a Külügyminisztériumba a szlovák nagykövetet is.

Kijelentette, hogy a szlovák fél lépése ellentétes az EU szellemével betűjével és rendelkezéseivel, miközben véleménye szerint "nem áll meg a lábán" az, amire a szlovák Külügyminisztérium a jegyzékében hivatkozott.

Elmondta azt is, hogy az eset miatt tettek egy nyilatkozatot és kezdeményezte az Országgyűlés külügyi bizottságának összehívását, amelyre várhatóan szeptember elején kerül sor.

Németh Zsolt, a külügyi bizottság fideszes elnöke közölte: kezdeményezi, hogy a bizottság hallgassa meg a külügyminisztert.

A bizottsági elnök álláspontja szerint a pénteki esemény egy hosszú folyamatnak a végkifejlete, ami arról szól, hogy kormányzati rangra emelkedett az elmúlt három esztendőben a magyarellenesség, aminek a legfőbb oka az, hogy egy szélsőséges pártot emelt a kormánykoalícióba Robert Fico miniszterelnök.

Hozzátette: ebben a helyzetben a nemzetközi közösségé a feladat, hogy megtalálja a megoldást arra, hogyan térítheti vissza Szlovákiát a jogállamiság, az emberi és kisebbségi jogok tiszteletben tartásának útjára.

Az MSZP álláspontja szerint a szlovák fél döntésével nem az európai szokásokat követte. "Amikor ilyen feszült két ország kapcsolata, jó döntést hozni csak a józan észre és az európai normákra hallgatva lehet. Egy nehéz helyzetben is az a követelmény, hogy egy lépés ne fokozza a feszültséget, hanem a két nemzet kapcsolatát fejlessze. A szlovák fél mostani döntésével nem ezt a szempontot és nem az európai szokásokat követte" - áll Kozma Józsefnek, az Országgyűlés külügyi bizottsága MSZP-s alelnökének a közleményében.

A Kereszténydemokrata Néppárt (KDNP) megdöbbentőnek és felháborítónak tartja, hogy Robert Fico szlovák miniszterelnök kitiltotta Sólyom László köztársasági elnököt a Szlovák Köztársaság területéről; a KDNP szerint szükséges a magyar parlamenti pártok és az Európai Unió közös fellépése az eset kapcsán - közölte Halász Zsuzsa szóvivő.

A KDNP szerint az eljárás nem csak az Európai Unió szellemével, hanem jogszabályaival is ellentétes.

Tőkés László romániai európai parlamenti képviselő az európai törvényhozói testület elé kívánja vinni a magyar köztársasági elnök szlovákiai útjának az ügyét. Közölte: példa nélküli az Európai Unió történetében az, ami két tagország, Magyarország és Szlovákia között történt. Szerinte a szlovák kormány a szabad kapcsolattartás elemi szabályait rúgta fel, amikor nemkívánatos személynek nyilvánította Sólyom Lászlót.

A magyar Köztársasági Elnöki Hivatal pénteken délben még azt közölte, hogy az államfő programjában változás nincs, délután részt vesz és beszédet mond Révkomáromban a szoboravatásán.

Az elnök diplomáciai csatornákon fordult szlovák partneréhez, Ivan Gasparovichoz, és jelezte: fenntartja részvételi szándékát a komáromi szoboravatón.

Budai Bernadett kormányszóvivő közölte, hogy Bajnai Gordon miniszterelnök pénteken délelőtt telefonon egyeztetett Robert Fico szlovák kormányfővel a látogatás kapcsán, s a szlovák kormányfő biztosította Bajnait, hogy gondoskodnak a magyar államfő és a rendezvény biztonságáról.

Robert Fico egy péntek esti tévéinterjúban kifejtette: a pozsonyi magyar nagykövetség csak augusztus 13-án közölte levélben a szlovák külüggyel, hogy Sólyom augusztus 21-én részt vesz Szent István szobrának felavatásán Révkomáromban.

Részletesebb információkat állítólag csak kedden szereztek, amikor egy magyar küldöttség Révkomáromban járt, hogy előkészítse a látogatást. Hasonló nyilatkozatot tett Miroslav Lajcák szlovák külügyminiszter is.

Mindketten arra a felvetésre reagáltak, miért tiltakozott a látogatás ellen a szlovák fél csak az utolsó két-három napban.

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.