Érdemben nem változik semmi?
Fidesz: Hiába a módosítás, az egészségbiztosítás alapkoncepciója marad!
A Fidesz szerint az MSZP által az egészségbiztosítási pénztárakról szóló törvényhez benyújtott tizenkét módosító javaslat érdemben nem változtat a jogszabályon - mondta a párt szakpolitikusa vasárnap, Budapesten.
2008.02.10 14:00MTIA Fidesz szerint az MSZP által az egészségbiztosítási pénztárakról szóló törvényhez benyújtott tizenkét módosító javaslat nem változtat érdemben a jogszabályon - mondta Pesti Imre, a párt szakpolitikusa vasárnap Budapesten. Az MSZP szerint a Fidesz a hétfői zárószavazás előtt félrevezeti a közvéleményt, a módosítások tartalma helyett hatalmi alkukról spekulál.
Pesti Imre szerint az MSZP által benyújtott javaslatok - mivel technikai jellegű módosításokról van szó - érdemben nem változtatnak a törvény szellemén, szövegén és alapkoncepcióján. A politikus a sajtótájékoztatóján úgy vélte: az, hogy a koalíció megfontolta Sólyom László köztársasági elnök intelmeit, nem tükröződik a benyújtott módosító javaslatokban. Hozzátette, a törvény ismételt megszavazása ellen szól az is, hogy teljesen nyilvánvaló: társadalmi támogatottság nélkül születik meg ez a törvény.
"Ez egy gátlástalan politikai alku következménye, hiszen előttünk zajlott, hogy az SZDSZ megzsarolta a szocialistákat, hogy amennyiben nem szavazzák meg az ő elképzeléseiket, nem támogatják az ő törvényjavaslatukat, akkor (...) kilépnek a koalícióból. Ez egy üzleti-politikai alku eredménye" - fogalmazott Pesti Imre.
Véleménye szerint az, hogy a kormány mit gondol erről a törvényről, jelzi, hogy kordont von a parlament épülete köré, ami azonban nem a parlamentet védi. "Ez egy kordon a magyar társadalom, a magyar polgárok és a kormányzat között" - magyarázta, hozzátéve, hogy a kormányzat teljes egészében elszakadt a társadalomtól.
Pesti Imre közölte: a Fidesz a hétfői frakcióülésen dönt arról, hogy benyújtanak-e, s ha igen, milyen módosító javaslatokat; arról is hétfőn határoz a képviselőcsoport, hogy kérnek-e név szerinti szavazást. Megemlítette, hogy a KDNP a daganatos betegek kezelésével kapcsolatban nyújt be módosító indítványt, illetve a Fidesz is fenntartja a korábban a vizitdíj és a kórházi napidíj eltörlésével kapcsolatos módosítását.
Kérdésre válaszolva Pesti Imre közölte: hisz abban, hogy a "túloldalon", a szocialista oldalon is vannak tisztességes emberek, akik számára a pártfegyelemnél fontosabb a szavazók elvárása, a társadalom szolgálata. A törvény ismételt szavazása előtt megvan az a remény, hogy a szocialisták között lesznek többen, akik látva a hatalmas társadalmi ellenállást, meggondolják magukat - vélekedett a Fidesz szakpolitikusa.
Kökény Mihály szocialista politikus Pesti Imre szavaira reagálva az MTI-nek azt mondta, hogy a zárószavazás előtt a Fidesz ismét félrevezeti a közvéleményt, "a módosító indítványok tartalma helyett hatalmi alkukról spekulál". Hozzátette, hogy a nagyobbik ellenzéki párt ebbe "belekavarja" a köztársasági elnököt is, aki viszont a héten elismerte, hogy a kormánypártok megfelelő erőfeszítéseket tettek javaslatainak megfontolására, és néhány kérdésben számára is elfogadható megoldás született.
A módosító indítványok garanciákat és társadalmi kontrollt erősítenek - hangsúlyozta a volt egészségügyi miniszter, felidézve, hogy a fideszes képviselők az egészségügyi bizottság múlt heti, módosító javaslatokat megvitató és megszavazó vitájában semmilyen módon nem vettek részt. "A Fidesz nem tud belenyugodni, hogy a szocialista-liberális koalíciónak volt bátorsága változtatni az egészségügy finanszírozásának rendszerén, kidolgozni a mindkét párt értékeinek és az ország érdekeinek megfelelő változást" - fogalmazott Kökény Mihály, megjegyezve, hogy a Fidesznek erre semmiféle érdemi javaslata nem született.
Kapcsolódó írások:
- Az MSZP nemet mond az egészségbiztosítási törvényt megerősítő népszavazásra
- SZDSZ-es és Fideszes képviselő vitázott az egészségbiztosítás átalakításáról
- Kóka arra számít, hogy a parlament elfogadja az egészségbiztosítási törvényt
- Fidesz: Az egészségbiztosításról az embereknek kell dönteni
- Négyórás záróvita lesz az egészségbiztosításról