Narancs riasztás, UV-B sugárzás mától

Vigyázat: extrém kánikula tombol!

Narancs színű riasztást adott ki az Országos Meteorológiai szolgálat az ország déli részére a keddre várható kánikulai meleg miatt, a hőség mellett extrém erősségű UV-B sugárzásra is fel kell készülni az ország egész területén, a tűzoltóság pedig a szükséges óvintézkedésekre hívta fel a figyelmet.

2009.07.14 07:49MTI

Keddtől kánikulai melegre lehet számítani több napon keresztül, de lesznek különbségek az egyes országrészek között. A jelenlegi előrejelzések szerint a keleti területeken egészen szombatig tart majd a hőség, a Dunántúlon azonban már korábban megkezdődhet az enyhülés.

A legmelegebb az ország délkeleti harmadában lehet - mondta a meteorológus. Kedden Bács-Kiskun és Csongrád megyében lesz a legmagasabb a hőmérséklet, a nagyvárosok közül Szegeden, Kecskeméten és Baján kell a legmelegebbre számítani. Itt kedden 33-34 fok körül alakulhat a csúcshőmérséklet, szerdán pedig 35-36 fok is lehet. Budapesten is meleg lesz, kedden 32 fokos, szerdán 34 fokos csúcshőmérséklettel - tájékoztatott Csonka Tamás.

A hőmérséklet éjszaka sem csökken tartósan húsz fok alá - mutatott rá a szakember. Nagyvárosi környezetben a mért adatoknál több fokkal melegebbet érezhetnek az emberek. A fővároson belül akár nyolc fokos különbségek is kialakulhatnak a belvárosi aszfalttal fedett és a külvárosi erdős helyek között - tette hozzá.

A hőség mellett az ország egész területén extrém magas, akár a 8,3-es értéket is meghaladó UV-B sugárzásra kell számítani - hangsúlyozta Csonka Tamás.

A hőség ellenére valószínűleg nem dőlnek majd meg az évszázados rekordok kedden. Az eddigi legmagasabb értéket 1991-ben mérték Örkényben, akkor 37,2 fokot mutattak a hőmérők. A július 14-i budapesti rekordot 1883-ban regisztrálták 36,7 fokkal - mondta Csonka Tamás.

Dobson Tibor, a Magyar Tűzoltó Szövetség szóvivője az MTI-nek nyilatkozva arra figyelmeztetett: ne hagyjunk gyermeket, háziállatot a tűző napon álló autóban, mert pár perc alatt is 50-60 Celsius fokra melegedhet fel a jármű, és a benne ülők hősokkot kaphatnak. Ne hagyjunk a gépkocsiban napsütésnek kitett helyen hajtógázzal működő flakonokat és gázöngyújtót, mert ezek is tüzet okozhatnak - mondta.

Hozzátette, ha felhevült az autó motorja, akkor a gépkocsival ne álljunk száraz aljnövényzetre, mert a gaz és az autó is lángra kaphat. Dobson Tibor kitért arra is, hogy szemét- és gazégetéskor, illetve szabadban való sütögetéskor a tűzrakás helyét csak azután szabad elhagyni, miután meggyőződtünk arról, hogy a tűz nem gyulladhat meg újra. A nagy melegben vélhetően sokan keresik majd fel a vízpartokat. A szóvivő ezzel összefüggésben arra figyelmeztetett, hogy felhevült testtel ne ugorjunk be a vízbe, ne ússzunk teli hassal vagy ittasan.

Hangsúlyozta, hogy természetes vizek esetében csak a kijelölt helyen fürdőzzünk, a merészebbek se menjenek be a tóba vagy folyóba híd, kikötő és hajózási útvonal közelében. Ha a sodrás elvisz valamilyen játékot, semmiképpen ne vessék magukat utána - mondta, hozzátéve, hogy gyerekeket ne hagyjunk felügyelet nélkül sem a vízben, sem a vízparton. A szóvivő a kirándulókat arra figyelmeztette, hogy mindig gondoskodjanak elegendő folyadékról, és ne térjenek le a turistaútról. Felhívta a figyelmet arra is: aki egészségi, fizikai állapota miatt nem bírja a meleget, az inkább ne induljon útnak, ha megteheti. Ha mindenképpen ki kell mozdulnia otthonról, akkor kora reggeli vagy késő esti időpontot válasszon. A fentieken túl a katasztrófavédelem a nyári hónapokban a vízfogyasztás csökkentésére és a locsolási tilalom fokozott betartására, illetve a klímaberendezések optimális használatra is felhívja a figyelmet.

A közúton állatokat szállító, fuvarozó gépjárművek vezetőinek ajánlják, hogy az állatok hő elleni védelmét másfél - illetve kétóránkénti megállás közbeiktatásával, folyadékpótlással és locsolóhűtéssel lássák el. Kérik, hogy a közúton, vasúton utazó dohányzók égő gyufát, cigarettavéget ne dobjanak ki a járműből a nyári avar -, bozót -, gabona -, valamint erdőtüzek kialakulásának megelőzése érdekében

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.