A Fidesznek bele kell húznia
Kormányválság a népszavazás miatt?
Elképzelhető, de nem törvényszerű, hogy a népszavazás nyomán kormányválság alakuljon ki - mondta Navracsics Tibor, aki az MTI-nek adott interjújában arról is beszélt, hogy a Fidesznek nagyon keményen kell dolgoznia, hogy sikerre vigye a népszavazást.
2008.02.07 08:51MTIA frakcióvezető úgy vélte, a választók nem csak a konkrét három kérdés - a vizitdíj, a kórházi napidíj és a tandíj - lehetséges megoldásait mérlegelik, hanem arról is gondolkodnak, hogy mennyire elégedettek a mai magyar közállapotokkal.
"Akik elmennek szavazni (...) azok véleményt fognak mondani az idestova hatéves szocialista-szabad demokrata kormányzásról is, amely ezt a helyzetet előidézte" - fogalmazott a politikus, aki szerint végül a népszavazás következményein múlik majd, hogy mennyire csak a három kérdésről szól a referendum. Navracsics Tibor a következményekről szólva hangsúlyozta: elképzelhetőnek, de nem törvényszerűnek tartja, hogy a népszavazás nyomán kormányválság alakuljon ki.
Mint mondta, a politikában elképzelhető, hogy egy súlyos belpolitikai vereség, akár a kormányoldalon, akár magában a kormányban olyan folyamatokat indít el, amelyek személyi változásokhoz is vezetnek. Emlékeztetett arra, hogy 2004 januárjában egy interjúban elképzelhetőnek nevezte, hogy az EP választások eredményeként kormányválság alakuljon ki, és akkor ezt a szocialisták képtelenségnek tartották, majd a választás után Medgyessy Péternek mégis mennie kellett.
A fideszes politikus szerint egy érvényes és eredményes népszavazás után a kormánynak alkotmányos kötelezettsége, hogy a megfelelő formában módosítsa a jogszabályokat, és a Fidesz álláspontja szerint van egy politikai kötelezettsége is, ami a politikai felelősség érvényesítését jelenti.
Szerinte a sikeres népszavazás felgyorsíthatja azokat a folyamatokat, amelyek már elindultak az MSZP belül, ugyanakkor azt is figyelembe kell venni, hogy a szocialisták a politikai felelősséget mint kategóriát nem nagyon ismerik, "csak mostanában ismerkednek vele".
- Az európai demokráciákban már az őszödi beszédnek is személyi következményekkel kellett volna járnia - figyelmeztetett Navracsics Tibor, aki szerint Európában nincs olyan miniszterelnök, aki ilyen beszéd után hivatalban maradhatott volna, nem azért, mert az ellenzék megbuktatta volna, hanem mert ő maga a lelkiismeretével úgy számolt volna el, hogy lemond. A Fidesz frakcióvezetője szerint nincs eleve sikerre ítélve a március 9-ei népszavazás, "mindent el lehet veszteni", ezért a Fidesznek nagyon keményen kell dolgoznia, hogy sikeres legyen a referendum.
Hozzátette: nehéz dolguk lesz, mert a kormány nem sajnálja a milliókat a propagandára, a Fidesznek viszont arról kell meggyőzni az embereket, hogy győzzék le a saját apátiájukat és menjenek el szavazni. Arra a kérdésre, hogy mi lesz alacsony részvétel esetén, Navracsics Tibor azt mondta: bizakodik, mert a mostani közvélemény-kutatási adatok is azt mutatják, hogy "ott vagyunk az érvényesség küszöbén". Arra a kérdésre, hogy sajtóhírek szerint Horváth János, a Fidesz-frakció tagja egy amerikai konferencián a tandíj mellett érvelt, Navracsics Tibor azt mondta: ez is mutatja, hogy a Fidesz sokkal szélesebb szövetség, mint bármelyik a parlamenti pártok között.
Hozzátette azonban, hogy szerinte Horváth János valószínűleg a tandíj amerikai rendszere mellett érvelt, ahol meglehetősen széles ösztöndíjrendszer is működik, amely sok esetben a szegényebbek számára is lehetővé teszi a tanulást. Ma Magyarországon egyértelműen a lehetőségek bezárását jelenti a tandíj sok gyerek számára - mondta.
A frakcióvezetőt a jövő heti parlamenti kezdet előtt arról is kérdezte az MTI, hogyan készülnek a február 11-ei első ülésnapra. Mint mondta, az egészségbiztosítási törvény második körös vitáját is arra akarják használni, hogy elmondják szakmai kifogásaikat, míg a törvényt megerősítő népszavazási kezdeményezés vitájában a referendum indokait akarják elmondani. A frakcióvezető szerint a parlamentben is kiemelt téma lesz a népszavazás a kampány során, és ezt természetesnek is tartja, hiszen az első félév talán legfontosabb politikai ügyei a referendum kérdései lesznek.
Úgy vélte, hogy az első félév vitáiban az egészségügy köré csoportosuló problémák lesznek hangsúlyosak, illetve, ha a kormány az adójogszabályoknál javaslatokat tesz, akkor könnyen lehet, hogy ez lesz a másik gócpontja a parlamenti ülésszaknak. Navracsics Tibor ugyanakkor hangsúlyozta: bízik abban, hogy a fő kérdésekben élesen összecsapó vélemények mellett más témáknál elérhető lesz az ötpárti egyetértés. Példaként említette, hogy tavaly sikerült ötpárti egyetértést elérni a rendőrség-határőrség integrációja ügyében, miközben a rendőrség belpolitikai szerepe élénk viták középpontjában volt.
Navracsics Tibor az évértékelők kapcsán azt mondta: szerinte Gyurcsány Ferenc számára van jelentősége, hogy Orbán Viktor február 13-i országértékelője után, a február 18-ai parlamenti ülésen mond évindítót, mert "nem mer" a Fidesz elnöke előtt beszélni. "Gyurcsány Ferenc többször bebizonyította már, hogy egy gyáva ember", most is zárt körben mondta el először a beszédét az őszödi beszédhez kísértetiesen hasonló módon, csak nem Őszödön, hanem Budapesten a frakciótagoknak, zárt ajtók mögött - fogalmazott.
A Fidesz frakcióvezetője megerősítette, hogy a korábbiakhoz hasonlóan a Fidesz és a KDNP képviselői most is kivonulnak majd a miniszterelnök beszédénél az ülésteremből, így Semjén Zsolttal, a KDNP elnök-frakcióvezetőjével ketten maradnak bent, hogy reagáljanak.
Kapcsolódó írások:
- MDF: A népszavazás a pártok erőfitogtatása!
- A népszavazást díszletként használják két ember személyes ambíciójához?
- Évente egynél több népszavazást nem lehet "ráengedni egy országra"
- Orbán: a népszavazási vitát a Fidesz már megnyerte
- Az MSZP nemet mond az egészségbiztosítási törvényt megerősítő népszavazásra
- Drámai MSZP-s beismerés: a népszavazást nem lehet megnyerni
- Orbán szerint, a népszavazással egy rossz politikát is eltörölhetnek - videó!
- Fidesz: a köztévé ne legyen részese a népszavazási kormánypropagandának!
- Az MSZP szerint hazugság az, hogy népszavazással kormányt lehet buktatni
- Sólyom László március 9-ére tűzte ki a népszavazást
- Vitákat szíthat a Fidesz megerősítő népszavazása
- Megerősítő népszavazást kezdeményez a Fidesz
- Orbán: a népszavazás egy előrehozott választás lesz
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 8:27 Elhunyt Ferenc pápa
- 6:40 Kínai áttörés a haditechnikában - újtípusú robbanószert teszteltek élesben
- 22:39 Húsvét - Ferenc pápa: nincs béke a fegyverkezés leállítása nélkül
- 20:37 Brit harci gépek követtek orosz katonai repülőgépeket a NATO keleti határainak közelében
- 18:35 Az Egyesült Államok több városában tüntetéseket tartottak a Trump-adminisztráció politikája ellen
- 16:34 Húsvét után ismét változékonnyá válik az időjárás
- 14:32 Kigyulladt egy folyami hajó Kongóban, sokan életüket vesztették
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06