Magyarországon másfél éve "rendkívüli állapot" van

Orbán: a népszavazás egy előrehozott választás lesz

A népszavazás lényegében előrehozott választás lesz - mondta Orbán Viktor, a Fidesz "Erős Magyarország" című programjának szombati bemutatóján Budapesten; a pártelnök arról is beszélt, hogy a jelenlegi hatalom "oroszos" típusú társadalmat akar kiépíteni, a Fidesz viszont ezzel szemben gazdasági és társadalmi növekedésre alapuló politikát hirdet.

2007.12.09 10:18MTI

Fontos pillanat lesz Magyarország életében a népszavazás, "lényegében egy előrehozott választás lesz" - jelentette ki Orbán Viktor, konferencia utolsó felszólalójaként, egyórás beszédében. Hozzátette: a népszavazással ítéletet mondunk az egészségügy, az oktatás jövendőbeli szerkezetéről, válaszolunk arra a kérdésre, hogy ezen az úton akarunk-e tovább menni, vagy másik irányt választunk, amely erőssé teszi Magyarországot.

A pártelnök a Fidesz most nyilvánosságra hozott programjáról úgy vélekedett, ez a program fontos lépés abban, hogy a magyarok helyreállítsák önbecsülésüket, mert az önbecsülés hiánya jelenleg a legnagyobb gond az országban. Szerinte a 94 oldalas alapprogram 10-15 évre megadja a választ arra, hogy mit akar a Fidesz. Orbán Viktor abból indult ki, hogy Magyarországon másfél éve állandósult "rendkívüli állapot" van, mert amit a kormány akar, azt elutasítják a választók, amit pedig a választók akarnak, azt a kormány utasítja el. Úgy vélte, hogy Magyarország ma azért van végzetesen legyengült állapotban, mert a politika romlottá, korrupttá vált, elvesztette önkorlátozó eszközeit.

Véleménye szerint ez nem balesetszerűen történt, hanem a jelenleg regnáló hatalom tudatosan és szándékosan számolta fel a versenyt és az önkorlátozó eszközöket a politikában. Megjegyezte ugyanakkor, hogy nemcsak a politikusok, de a teljes magyar értelmiség is felelős abban, hogy a politika elveszítette erkölcsi alapjait. Hangsúlyozta: minden gazdasági bajok gyökere, hogy jelenleg a politika, a 90-es évek előtti időkhöz hasonló formában rátelepszik a gazdaságra, lényegében "megerőszakolja a gazdaságot".

Mint mondta, két módon tette tönkre a megromlott politika a gazdaságot, egyrészt tartóssá tette a gazdaság duális szerkezét, amely így egy sikeres nemzetközi befektetői, és egy nehéz helyzetben lévő magyar kis-és középvállalkozó rétegre válik szét. Másrészt pedig, a ma uralkodó politikai elit a magyar gazdaság minden növekedési energiáját feléli saját politikai megmaradása érdekében, a politikai hazugságokat a magyar gazdasággal fizetteti meg.

Ez okozza a válságot, hiszen a kormány ugyan látványosan kivonul a közszolgáltatásokból, de egy "másik ajtón visszatér", túladóztat, korrupciós és kliensrendszert épít ki - tette hozzá.

Orbán Viktor úgy vélte, hogy ezt a jelenlegi hatalom azért csinálja, mert a Fidesszel ellentétben nem versenyre épülő politikai és gazdasági rendszert és nyugatos társadalmat akar kiépíteni, hanem egy "oroszos típusú" társadalmi berendezkedést, amelynek lényege, hogy gyenge legyen a középosztály, és minél nagyobb legyen a központi szétosztástól függőségben élő réteg.

A Fidesz elnöke ezt az új arisztokrácia politikájának nevezte, amely szerinte feudalisztikus rendszert épít ki, centralizál, a függőségek hálóját teremti meg, alacsony gazdasági növekedéssel, versenyképtelenséggel, magas munkanélküliséggel és inflációval. Rendkívül nagy veszélynek nevezte a társadalom megosztását, a szegényedő rétegek és a középosztály szembeállítását, amely szerinte végül egy önpusztító folyamatot indít el. Így fogjuk megölni magunkat, ha nem jön egy politikai erő, ami ezt a folyamatot megállítja - jelentette ki a pártelnök.

A Fidesz programjának alapvető küldetése Orbán Viktor szerint az, hogy a középosztály és a bérből és fizetésből élők megkössék egymással a rendszerváltáskor elmaradt történelmi szövetséget. A lefojtott indulatokból cselekvő energiát alkotni, ez a mi küldetésünk - mondta. Kiemelte: az Erős Magyarország programjának célja a gazdasági és társadalmi növekedés biztosítása, a gazdaság és a politika szétválasztása, a demokrácia helyreállítása, és a piac mindenhatóságáról szóló dogma felszámolása. Ehhez azonban politikai változás szükséges - mondta a pártelnök, aki egy "dakota" közmondással tette világossá véleményét: " nem a disznók szokták maguk után kitakarítani az ólat".

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.