"Magyarország felértékelődött a NATO-ban"
Szekeres: tarthatatlan a NATO és az EU jelenlegi kapcsolata
Tarthatatlannak nevezte Szekeres Imre a NATO és az Európai Unió jelenlegi kapcsolatát a katonai attasék éves értekezletén kedden Budapesten; véleményét a honvédelmi tárca vezetője azzal indokolta, hogy a két szervezet nem aknázza ki az együttműködés előnyeit és lehetőségeit.
2009.06.30 12:24MTIHosszú távon ez az állapot nem tartható fenn, a két szervezet között erősíteni kell a az együttműködést, ehhez több közös kezdeményezésre van szükség - mondta a tárcavezető a Katonai Felderítő Hivatalban tartott értekezleten. Hozzátette: a közeledést segítheti elő például a Magyarország által kezdeményezett Stratégiai Légi Szállítási Képesség (SAC) programja, amelynek keretei között még az idén munkába állhat a közös C-17-es flotta. A szállítógépek bázisa Magyarországon lesz.
Szekeres Imre az értekezleten megjelent mintegy 30 katonai attasé előtt sikerként értékelte, hogy Norvégia azt katonai attasét küld Magyarországra. Mint megjegyezte, "Magyarország felértékelődött a NATO-ban és az Európai Unióban is", ezt jól példázza - fűzte hozzá -, hogy a legutóbbi euroatlanti értekezleten sikerült elérni az AWACS-gépek közös finanszírozását az afganisztáni műveleteknél. A kétoldalú védelmi kapcsolatokban Magyarország továbbra is kiemelt figyelmet fordít az együttműködésre az Egyesült Államokkal, a NATO katonai szervezetébe idén visszatért Franciaországgal pedig a kooperáció elmélyítésére törekszik.
Kiemelt jelentőségűnek nevezte továbbá a védelmi együttműködést Németországgal, az Egyesült Királysággal, Olaszországgal és Hollandiával. Az Oroszországgal fenntartott kapcsolatról szólva a honvédelmi miniszter azt mondta, a partnerségi viszony kiemelt jelentőségű, de bizonyos elvekhez ragaszkodni kell: Oroszországnak nem lehet vétójoga a NATO bővítésével összefüggésben és tiszteletben kell tartania a területi integritás és szuverenitás elvét.
Szekeres Imre úgy látja, Oroszország nélkül nem kezelhető a globális biztonság kérdése és tisztában kell lenni azzal is, hogy Európa energiaellátása még mindig elsősorban Oroszországtól függ, ezért elengedhetetlen a párbeszéd. A miniszter bejelentette, hogy a magyar-orosz kapcsolatok erősítéséért egy új, katonai és légügyi attaséposztot hoznak létre Moszkvában.
A helyszínen kiosztott tájékoztató szerint 2009. szeptember 1-től összesen 27 magyar katonai attasé teljesít szolgálatot négy földrészen, 24 ország fővárosában. Több attasét nem csak egy országban akkreditáltak, így Magyarország 52 állammal tarthat fenn katonadiplomáciai kapcsolatot. Az attasék 3-4 évig teljesítenek külszolgálatot.
A gazdasági helyzet miatt a katonadiplomáciai posztok bővítésének egy része elmarad, egy állomáshelyen átmenetileg megszüntetik az attasé posztját, valamint bizonyos átcsoportosítások mellett, két helyen, az attaséhelyettesi beosztásokat visszaminősítették "titkár-gyakornokivá". A kétnapos konferencián szót kapnak még a honvédelmi minisztérium és a külügyi tárca középszintű vezetői, és megtárgyalják a katonadiplomácia aktuális kérdéseit, követelményeit és módszereit.