Az inaktív államok közé tartozunk
24 eljárás Magyarországon - Megbuktunk korrupcióból
A világ gazdaságát meghatározó országok sikertelenek a korrupció visszaszorításában - ez derült ki a Transparency International (TI) ma megjelent kutatásából, mely a korrupció-elleni küzdelem céljával aláírt OECD-egyezmény megvalósulását vizsgálta 36 országban. Magyarország szinte semmit nem tesz a korrupcióellenes program céljainak eléréséért.
2009.06.23 18:19TIA kedden megjelent jelentés szerint a vizsgált 36 ország közül mindössze négy mutatkozott aktívnak kenőpénzek visszaszorításában és a korrupció szankcionálásában; 11 ország „közepes” értékelést kapott, míg 21 állam – köztük Magyarország – alig vagy egyáltalán nem tesz semmit a korrupció mérséklését célzó OECD-egyezmény megvalósításáért.
„Valós politikai elkötelezettség kell a korrupció visszaszorításához Magyarországon” – mondta Alexa Noémi, a kutatást végző Transparency International magyarországi szervezetének vezetője, aki szerint a jelenlegi gazdasági helyzetben különösen fontos lenne, hogy a mainál erősebb jogszabályok biztosítsák a tiszta piaci versenyt.
Több oka is van a kudarcnak
A kutatásból kiderül, hogy számos akadálya lehet a korrupció elleni hatékony fellépésnek: a vizsgált országokban jellemzően a jogszabályok hiánya, a nyomozások politikai befolyásolása, vagy forráshiány hátráltatja a korrupció-elleni harcot. A tanulmány az okok között sorolja azt is, amikor nemzetbiztonsági vagy nemzetgazdasági érdekre hivatkozva indokolják korrupciós ügyek ejtését. „Magyarországon jellemzően a megfelelő jogszabályok és erős nyomozati eszközök hiánya rontja a korrupció-ellenes harc esélyeit” – emelte ki Alexa Noémi a riport Magyarországra vonatkozó megállapításait. „Amíg nincs megfelelő pártfinanszírozási törvény, a közbeszerzések átláthatatlanok maradnak és a közérdekű bejelentőket nem védi meg az állam, nem várhatók jobb eredmények” – tette hozzá a szervezet vezetője.
Az OECD-egyezményről röviden
A világ leggazdagabb exportőr államait tömörítő OECD (Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet) Korrupció-ellenes Egyezményét 1999-ben 38 ország írta alá azzal a céllal, hogy harcot indítsanak a „házon belüli” korrupció ellen. Az egyezményhez, mely elsősorban a nagy nemzetközi tranzakciók során elkövetett visszaélésekre fókuszál, tavaly csatlakozott Izrael és Dél-Afrikai Köztársaság is.
A nemzetközi szervezet célja, hogy Kína, India és Oroszország is aláírja az egyezményt. A Transparency International folyamatosan követi az egyezmény céljainak megvalósulását, munkájáról évről-évre jelentést tesz közzé.
Ki hogyan teljesít? - Magyarország az inaktívak között
1. Aktív (4) – Erős szervezettel, hatékonyan küzd a korrupció-ellen Németország, Norvégia, Svájc, Egyesült Államok
2. Közepesen aktív (11) – Közepes sikerrel küzd a korrupció-ellen Belgium, Dánia, Finnország, Franciaország, Olaszország, Japán, Dél-Korea, Hollandia, Spanyolország, Svédország, Egyesült Királyság
3. Inaktív (21) – Nem vagy alig tesz a korrupció-ellen
Argentína, Ausztrália, Ausztria, Brazília, Bulgária, Kanada, Chile, Cseh Köztársaság, Észtország, Görögország, Magyarország, Írország, Izrael, Mexikó, Új-Zéland, Lengyelország, Portugália, Szlovák Köztársaság, Szlovénia, Dél-Afrikai Köztársaság, Törökország
24 eljárás Magyarországon
A jelentés minden országgal külön is foglalkozik. E szerint Magyarországon 24 korrupcióval kapcsolatos vizsgálat indult 2009- ben. A riport név szerint megemlíti a legnagyobb visszhangot kiváltó ügyeket, amiben magyar cég külföldi visszaélése, vagy nemzetközi vállalat hazai gyakorlata vált ismertté. A megemlített cégek között szerepel a Magyar Telekom, a Siemens, a Gripen (BAE Systems), a Strabag, és a Rail Cargo Austria.
Kapcsolódó írások:
- Kampányfinanszírozás: kódolt korrupció
- 5 hónapja van hátra a csúszópénzeknek! Szeptembertől harcol a kormány korrupció ellen!
- Sólyom: vissza kell szorítani a gazdaságban és a politikában tapasztalható korrupciót!
- Újabb botrány az MSZP-ben! A rendőrség már nyomoz
- Magyarország megnövekedett korrupciós kihívások előtt áll
- Előzetes letartóztatásban a korrupcióval gyanúsított volt APEH-ellenőrök
- Titkosszolgálati eszközökkel lép fel a VPOP a korrupció ellen
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 22:55 Meteorológia: immár több mint egy évtizede hóínség jellemzi Budapest éghajlatát
- 20:53 Agrometeorológia: kiadós csapadék segíti a friss vetést
- 16:31 Megakadályozták egy ortodox püspök húsvéti zarándoklatát Moldovában
- 14:27 Betiltották Virginia állam zászlaját a római istennő fedetlen melle miatt
- 12:22 Elismerné a Krím félszigetet Oroszország részeként az USA - Bloomberg
- 10:49 Elkészült a TAL vezeték bővítése, Csehországnak nincs szüksége orosz kőolajra
- 8:37 Szívműtéten esett át Nyilasi Tibor
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06