Ma szavaz a parlament az LB elnökéről

Baka továbbra is esélyt lát a Legfelsőbb Bíróság elnöki posztjára

Ma ismét szavaz az Országgyűlés plenáris ülésén a Legfelsőbb Bíróság elnöki posztjáról, miután Baka András a múlt hétfői szavazás során nem kapta meg a szükséges kétharmados többséget a képviselőktől.

2009.06.22 13:51MTI/ma.hu

Sólyom László másnap bejelentette, hogy ismét Baka Andrást jelöli a posztra. Megválasztását  az Országos Igazságszolgáltatási Tanács továbbra is támogatja.

Baka András továbbra is lát esélyt

A Fidesz frakcióüléséről távozó Baka újságírói kérdésre, hogy ezúttal nagyobb esélyt lát-e a megválasztására, azt mondta: változatlanul lát esélyt erre, és ez volt az oka, hogy elfogadta a jelöltséget. Hozzátette: hogy ez az esély mekkora, azt nem latolgatná a választás előtt. A jelölt bővebben nem kívánt nyilatkozni a meghallgatásról miután zárt ülés volt, és mint mondta, nem kapott felhatalmazást, hogy közöljön bármit. Mindössze annyit mondott, hogy a meghallgatás korrekt, tisztességes légkörben zajlott.

Igennel szavaz a Fidesz-KDNP frakciószövetség - jelentette be Navracsics Tibor

A frakcióvezető ezt azután közölte, miután a képviselőcsoport ülésén meghallgatták a jelöltet. Mint említette:három ellenszavazattal és nyolc tartózkodással a 142 képviselő túlnyomó többsége úgy döntött, hogy igennel szavaznak, továbbra is támogatni fogják Baka Andrást, ahogy az eddigi négy alkalommal is támogatták a köztársasági elnök jelöltjét.

Navracsics Tibor szerint azért tartották szükségesnek Baka András meghallgatását, mert egyrészt korábban nem találkoztak vele, másrészt pedig a jelölt is jelezte, hogy szívesen találkozna a frakciószövetség tagjaival. Mint mondta, a csaknem egyórás meghallgatáson a jelölt vázolta elképzeléseit és kérdéseket lehetett feltenni neki. "Meggyőző volt a jelölt úr, a frakciószövetség túlnyomó többségét meg is győzte" - tette hozzá kérdésre válaszolva Navracsics Tibor.

Arra a felvetésre, hogy ha a szocialisták valamilyen módon bemutatják a szavazólapjukat és a jelölt ismét nem kap kétharmados támogatást, akkor a gyanú árnyéka a Fideszre vetülne-e, a frakcióvezető úgy válaszolt, egyrészt a gyanú árnyéka nincs is a Fideszen, másrészt semmit nem bizonyít egy szavazólap bemutatása, hiszen mi sem egyszerűbb annál, mint bemutatni, aztán érvénytelenné tenni a lapot. Arra a kérdésre, hogy a Fidesznek lesz-e technikai válasza egy esetleges ilyen szocialista akcióra, a frakcióvezető azt mondta, ők "semmilyen hackra, balhéra, mulatságra nem készülnek".

MSZP-frakciónak B és C terve is van

Mesterházy Attila frakcióvezető hétfőn Budapesten a képviselői csoport ülése után újságíróknak elmondta, hogy az MSZP-frakciónak B és C terve is van arra, hogy a parlamenti főbíróválasztásnál bebizonyítsa, tartotta a szavát, és igennel voksolt Baka Andrásra.

A politikus nem kívánt részleteket elárulni arról, hogyan tudják ezt bebizonyítani. Mesterházy  azután beszélt erről, hogy a házbizottságban nem támogatták az MSZP azon javaslatát, hogy zárt ülésen, nyílt szavazással válassza meg a Legfelsőbb Bíróság elnökét az Országgyűlés. Elmondta: a zárt ülésen gombnyomással szavaztak volna, a Ház elnöke azonban csak a végeredményről tájékoztathatta volna a nyilvánosságot. A frakcióvezető szerint ezzel megvalósult volna a zárt szavazás is, de egyértelművé vált volna, ki hogyan szavazott, és ezzel minden félreértést el lehetett volna kerülni.

Azt mondta, mindent elkövetnek annak érdekében, hogy még egyszer ne fordulhasson elő az a helyzet, hogy nem tudják feketén-fehéren bizonyítani: tartották a szavukat. Közölte: a frakcióülésen megerősítették, hogy kitartanak Baka András megválasztása mellett, most is igennel voksolnak, ahogy a múlt héten.

A politikus közölte: nem egészen érti, miért hallgatta meg újra a Fidesz-frakció Baka Andrást, hiszen már egy évvel és egy héttel ezelőtt is ismerték a jelöltet, és támogatták a megválasztását.


Baka András a múlt hétfőn nem kapta meg a megválasztásához szükséges kétharmados többséget a képviselőktől: 184-en voksoltak igennel, 108-an nemmel, és 54 érvénytelen szavazat volt, a kétharmadhoz viszont 257 képviselő támogatása kellett volna. (Tavaly májusban 170 igen és 191 nem mellett nem választották meg Baka Andrást.)

Ezzel a szavazással  együtt  az  elmúlt  több  mint  egy év  során  az Országgyűlés már negyedik alkalommal nem tudott új főbírót választani. A két nagy frakció, a Fidesz-KDNP és az MSZP is azt közölte a június 15-i szavazás előtt, hogy támogatni fogják a jelöltet, azonban mégsem így történt; a frakciók a szavazást követően pedig egymást vádolták azzal, hogy a másik nem tartotta be szavát.

Az MSZP nyílt szavazásról szóló kezdeményezését a házbizottság múlt heti ülésén a másik három frakció nem támogatta, így a szavazás ismét titkos lesz.

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.