Megkezdődött a tisztújítás
Navracsics: egy év múlva Orbán Viktornak hívják a miniszterelnököt
Egy év múlva Orbán Viktornak hívják a miniszterelnököt Magyarországon, ha jól végezzük a dolgunkat - mondta Navracsics Tibor frakcióvezető, a Fidesz XXIII. kongresszusán szombaton Budapesten.
2009.06.13 12:59MTIA XII. kerületi Sportmax rendezvényközpontot a tíz óra utáni kezdésre teljesen megtöltötte a körülbelül 1400 küldött és a tanácskozásra meghívott vendégsereg. A megjelenteket a házigazda Pokorni Zoltán, alelnök, a XII. kerület polgármester köszöntötte. A kongresszuson újabb két évre választják meg a Fidesz elnökét és négy alelnökét.
A tisztújításban nem várható meglepetés, hiszen Fidesz országos választmányának elnöksége a jelenlegi pártelnök, Orbán Viktor és a négy alelnök, Pokorni Zoltán, Varga Mihály, Kósa Lajos és Pelczné Gáll Ildikó megválasztására tett javaslatot, bár elméletileg még a kongresszuson is van lehetőség jelölni. A küldötteknek a szavazólap mellett kiosztották Orbán Viktor által jegyzett Fundamentumok című dokumentumot, amelyben a Fidesz vezetője pártelnöki programját fogalmazza meg. Ebben többek között azt írja, hogy a Fidesz a szabad magyarok pártja, stratégiai kapcsolatban él a KDNP-vel, és önálló kormányzást céloz meg, ezután sem köt koalíciót a "kommunista diktatúra utódpártjával", az MSZP-vel és a "szélsőségekbe hajló jobboldali pártokkal".
Orbán Viktor azt is írja, hogy a Fidesz a Kárpát-medencei magyarok határokon átívelő újraegyesítésének pártja, valamint jobboldali modern európai néppárt, amely képes a jelenlegi válsághelyzetből kivezetni Magyarországot. Orbán Viktor hozzáteszi: a Fidesz a törvényes rend pártja, amely védelmet nyújt a törvénytisztelőknek, és követeli a bűnözők gyors és kemény büntetését. A sportcsarnok bejáratánál az EP-választás 56 százalékos Fidesz-győzelmét megköszönő molinó fogadta a kongresszusra érkezőket. A terem végében felállított színpad mögé kék drapériát húztak és magyar zászlókat állítottak fel.
A szónoki pulpituson a Fidesz EP-választásra meghirdetett Új irány szlogenje olvasható. A küldöttek már reggel kilenc órától érkeztek, és nagy tapssal fogadták a terembe érkező Fidesz-politikusokat és a kongresszus vendégeit, így Tőkés László püspököt, EP-képviselőt, az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács elnökét és Kovács Miklóst, a Kárpátaljai Magyar Kulturális Szövetség elnökét, valamint Orbán Viktor pártelnököt. A várhatóan délután háromig tartó, végig nyílt tanácskozáson Varga Mihály alelnök terjeszti elő azt a javaslatot, hogy a szocialistáknak küldött nyílt levélben lévő követeléseket a kongresszus is erősítse meg. Orbán Viktor szerdán jelentette be, hogy a Fidesz elnöksége levelet küld az MSZP elnökségének, amelyben világossá teszik: az európai parlamenti (EP) választást úgy értelmezik, hogy az emberek megvonták a bizalmat a szocialista párttól, ilyenkor pedig egy demokráciában ki kell írni az új választást. A küldöttek előtt felszólalnak a Fidesz alelnökei, valamint Schmitt Pál, a Fidesz-KDNP európai parlamenti listavezetője és Navracsics Tibor, a Fidesz frakcióvezetője is.
Navracsics Tibort óriási tapssal fogadták a küldöttek a XII. kerületi Sportmax rendezvényközpontban tartott kongresszuson, miután Szájer József levezető elnök bemondta, hogy a frakcióvezető éppen ma ünnepli születésnapját.
A Fidesz frakcióvezetője a képviselőcsoport beszámolóját ismertetve azt mondta: a Fidesz elérte, hogy ma már nem arról folyik a vita, hogy ki fogja megnyerni a következő választásokat, hanem arról, hogy a Fidesz sima, kétharmados vagy akár háromnegyedes többséget szerez-e az Országgyűlésben. Úgy fogalmazott: a kormány mindenkiről az próbálja elhitetni, hogy "léhűtők vagyunk", de "mi tudjuk, hogy ez nem így van", Magyarország a tehetséges és szorgos emberek hazája.
Megkezdődött a tisztújítás
Elkezdődött a tisztújítás a Fidesz XXIII. kongresszusán, a pártelnöki posztra Orbán Viktor az egyedüli jelölt, és a négy alelnöki tisztségben sem várható változás.
A 30 perces szavazás szombaton 12.40-kor kezdődött meg a XII. kerületi Sportmax rendezvényközpontban tartott kongresszuson. Szájer József és Gál Kinga levezető elnökök bejelentették, hogy Orbán Viktornak, valamint a négy alelnöknek, Kósa Lajosnak, Pokorni Zoltánnak, Varga Mihálynak és Pelczné Gáll Ildikónak nincs kihívója. A Fidesz vezetőjét, az alelnököket, valamint a számvizsgáló és mandátumvizsgáló bizottság tagjait újabb két évre választják meg.
A szavazás időtartamára szünetet rendeltek el. Orbán Viktor 2003 óta pártelnök, ezt megelőzően 1993 és 2000 között is ő volt a Fidesz első embere. Az alelnökök számát a Fidesz 2005-ös tisztújító kongresszusán növelték 2-ről 4-re, akkor Pokorni Zoltán és Schmitt Pál mellett Pelczné Gáll Ildikó és Varga Mihály lett a két új alelnök. A 2007-es tisztújító kongresszuson Schmitt Pál visszalépett a jelöltségtől, mert elvállalta, hogy vezeti a 2009-es EP-választási kampányt, helyébe Kósa Lajos, Debrecen polgármestere lépett, továbbra is ott maradt viszont az alelnöki poszton Pokorni Zoltán, Pelczné Gáll Ildikó és Varga Mihály.
Tőkés László: 2009 legyen a változás éve a magyarság számára!
Legyen ez az év a felemelkedés, a változás és a kibontakozás éve az egész magyarság számára - mondta Tőkés László püspök, EP-képviselő, az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács elnöke, aki a Kárpát-medencei magyarok közös európai képviseletét szorgalmazta a Fidesz XXIII., tisztújító kongresszusán szombaton Budapesten. A határon túli magyarok képviseletében felszólaló Tőkés Lászlót vastapssal fogadták a Fidesz-kongresszus küldöttei a XII. kerületi Sportmax rendezvényközpontban tartott tanácskozáson.
Tőkés László arról beszélt, hogy az európai parlamenti (EP) választáson elnyert három mandátummal az erdélyi magyarság politikai súlya messze meghaladja számbeli súlyát. Később úgy fogalmazott: újból bebizonyosodott, hogy Erdély nem a románoké, hanem azoké, akik lakják: így a magyaroké is.
A politikus utalt Orbán Viktor 20 éve, Nagy Imre újratemetésén elmondott beszédére, amelyben azt mondta, hogy a hatodik koporsóban az akkori fiatalok következő húsz vagy ki tudja hány éve is ott fekszik. Tőkés László úgy vélte: ez az év a változás éve lehet, feltámadhat előre eltemetett múltunk. "Azt kívánom, hogy legyen ez az év a változás, a felemelkedés és a kibontakozás éve egész magyarságunk számára" - tette hozzá. Hangsúlyozta: összesen 27-en lesznek magyar képviselők a Kárpát-medencéből, és "ezzel már lehet valamit kezdeni". Mint mondta, a szlovák parlament rendkívüli figyelme Orbán Viktor iránt, valamint Románia hasonló figyelme Sólyom László iránt rávilágít arra, hogy milyen fontos a Kárpát-medencei magyar képviselet megvalósítása az európai parlamentben. Megjegyezte, hogy az EU-ban hallunk például a cigányok és a melegek jogairól, helyesen, de a magyarokról senki nem beszél. Ezért van hát szükség a közös magyar képviselet létrehozására és megerősítésére - jelentette ki.
Erős Európában reménykedünk, amely érvényesíteni tudja a kisebbségek jogait, és erős Magyarországban reménykedünk, amely érvényesíteni tudja erejét és akaratát a határon túli részeken, európai üggyé avatva a magyarok ügyét - fogalmazott. Szerinte a két világháború utáni diktátumok korrekciója válik lehetővé az európai egyesítés folyamatában, így az unióhoz való csatlakozásnak nagy a nemzetpolitikai tétje. "Ha semmi más haszna nem volna, akkor ez önmagában is megérné" - mondta Tőkés László.
Pokorni Zoltán: maga a Gyurcsány-Bajnai-korszak a radikalizmust felhajtó energia
Pokorni Zoltán szerint minél hamarabb fejeződik be a Gyurcsány-Bajnai-korszak, annál hamarabb szűnik meg az az ok, amely elősegítette a Jobbik térnyerését. Minél hamarabb véget ér a Gyurcsány-Bajnai-korszak, minél hamarabb véget ér ez a kínosan hosszúra nyúló agónia, annál hamarabb szűnik meg a radikális erőket felhajtó energia is - mondta a Fidesz alelnöke a párt XXIII., tisztújító kongresszusán szombaton Budapesten.
A politikus szavai szerint "a valóság felszínre törésével" magyarázható a a Jobbik sikere. A Jobbik valóságos problémákat vetett fel, ami annyit jelent, hogy nem a Jobbik kérdéseivel, hanem a válaszaival van baj. A válaszaik viszont elfogadhatatlanok, leegyszerűsítők, otrombák és múltba fordulók - tette hozzá. Pokorni Zoltán szerint a Jobbik mögött álló emberek elkeseredéséből, kilátástalanságából, valamint a válságból fakadó feszültségeket csak egy jó kormányzás tudja majd feloldani. Hozzátette: ma Magyarországon csak a szövetségeseivel együtt kiálló Fidesz-KDNP teremt olyan, kormányképes erőt, amely meg tudja oldani a válság jelentette problémákat.
Pokorni Zoltán szerint azt üzenik az elkeseredett embereknek - akik a szélsőségekben, a Jobbikban látják érdekeit megvédőjét -, hogy jöjjenek közéjük, hiszen gondjaikat nem a Jobbik, hanem a Fidesz fogja megoldani. Közölte: sokáig azt hihettük, hogy Magyarország egy következmények nélküli ország, ám mára kiderült, hogy nem az. A demokrácia malmai lassan őrölnek, de végül mégiscsak lesznek következmények, végül mégis megmérettetik kinek-kinek a súlya. A múlt hétvégén ezt történt - állapította meg Pokorni Zoltán.
A kormány megmérettetett és könnyűnek találtatott - jelentette ki az EP-választás eredményére utalva. A politikus kitért az elmúlt évek kormányzására, amelyről úgy vélekedett: ez az időszak megmutatta, hogy a szocialisták és a liberálisok morálisan alkalmatlanok a kormányzásra, mert kormányzásuk alatt a "lopás, a hazugság lett úrrá az országban", és alkalmatlanok szakmai szempontból is, hiszen olyan intézkedéseket hoztak, amelyek nem az emberek, nem az ország érdekeit szolgálja. "Mindent elrontottak, amihez csak hozzányúltak" - fogalmazott Pokorni Zoltán. Közölte: a Fidesz 1998 és 2002 között már bebizonyította, hogy alkalmas a kormányzásra.
Azzal kapcsolatban, hogy a polgári kormány mit tesz majd másként, jobban az eddigi kormányzásnál, Pokorni Zoltán azt mondta: mindenekelőtt a kormányzás tisztességét kell majd helyreállítani. "Nem szórjuk az adófizetők pénzét, az oktatás terén a kulcs az ember lesz. Jó tanárok kezébe kívánjuk adni a gyerekeket, s a kormány feladata az oktatás feltételeinek biztosítása lesz" - mondta. Hozzátette: a jelenlegi kormánnyal szemben ők nem akarják felszámolni a falvakat, sőt, biztosítani kívánják a falvak lakóinak az európai lét feltételeit is. A "turult nem adjuk" - jelentette ki a Fidesz alelnöke a XII. kerületi polg
Pelczné: a szocialisták felélték a holnapot és a mát
A szocialisták felélték a holnapot, hogy hatalomhoz jussanak, és felélték a mát, hogy hatalomban maradhassanak - mondta Pelczné Gáll Ildikó, a Fidesz alelnöke a párt XXIII., tisztújító kongresszusán szombaton Budapesten.
A politikus a Fidesz elnökségének kongresszusi beszámolóját ismertette. Pelczné Gáll Ildikó azt mondta: szerinte a szocialistáknak nem a mérhetetlen arrogancia és a fennhéjázó ostobaság a legnagyobb bűne, hanem az, hogy semmibe veszik és kinevetik a választóikat és a demokráciát.
Úgy vélte: ettől a kormánytól a fasisztázáson és a válság elmélyítésén túl nem számíthatnak semmi jóra. A politikus szerint a szocialisták kormánya nem számol a gazdaság reális helyzetével, igényeivel, rátelepszik az országra, kiviszi belőle a tőkét, a munkavállalókból pedig munkanélkülieket varázsol.
"A létező szocialisták kormányzása alatt mindenki rosszul jár", aki termel, alkot, dolgozik - hangoztatta. Véleménye szerint az MSZP semmibe veszi a demokráciát és lábbal tiporja a jogállamiságot. A Fideszre és szövetségeseire utalva úgy fogalmazott: mára itt található mindenki, aki a rendszerváltoztatásnak az örököse, és aki egy pillanatig sem alkudott meg a pártállammal.
Pelczné Gáll Ildikó közölte: a családok, a gazdák, a vállalkozások mindannyian meg tudják oldani saját problémájukat, de az soha többé nem fordulhat elő, hogy egy kormány maga legyen a probléma. A vasárnapi EP-választással kapcsolatban úgy vélekedett: "lélekben győztünk". "Azt mondtuk, elég ebből a tehetetlen sodródásból, (...) igen, Magyarország többre képes" - fejtette ki, hozzátéve, számítanak Magyarország minden polgárára, és ők is számíthatnak a Fideszre. Álláspontja szerint a választók pedig azt mondták: "bízunk bennetek, lássuk, mit tudtok".
Hozzáfűzte: a szocialisták által megszokott utóvédharcok, az ejtőernyős káderek széthintése és a vagyonuk kimentése nagyon sok fájdalmat fog okozni, azonban eljön majd az igazság pillanata. "Nehéz feladat vár ránk, azért küzdünk, hogy szabadság és demokrácia legyen Magyarországon" - zárta beszédét Pelczné Gáll Ildikó.
Schmitt Pál: az EP-választás értékítélet a kormányról
Az európai parlamenti választás hárommillió ember értékítélete a kormány munkájáról - mondta Schmitt Pál, a Fidesz-KDNP európai parlamenti listavezetője a párt XXIII. kongresszusán szombaton Budapesten. A politikus a Fidesz-KDNP európai parlamenti delegációjának beszámolóját ismertetve azt mondta: az eredmény hárommillió magyar ember értékítélete a kormány munkájáról, amelyet a hiteltelenség és a koncepciótlanság kormányának nevezhetnek. Hozzátette: a Fidesz több mint 56 százalékos győzelme példátlan az EU-választások történetében, és arra sem volt még példa, hogy az első és a második helyezett között háromszoros különbség legyen.
Schmitt Pál az EP-kampányból felidézte egy személyes tapasztalatát, amikor egy választási gyűlésen valaki azt mondta neki, hogy nem megy el szavazni, mert június 7-én, vasárnap permetezni fog. Ezzel kapcsolatban megjegyezte: ha vasárnap nyolcmillió emberből ötmillió permetezett, akkor őket nem lehet meggátolni ebben, mert a termés mindennél fontosabb. "De talán el lehet vinni erről az időpontról a választásokat, októberre, novemberre, decemberre" - tette hozzá.
Kapcsolódó írások:
- Magyarország régiós versenytársaihoz mérten is hátrányban van
- Szijjártó: az MSZP még mindig hemzseg a hazugságoktól
- A vagyonadó bevezetését a többség elfogadhatónak tartja
- Ha országgyűlési választások lettek volna, a Fidesz kétharmadot ért volna el
- Kósa: A kormány szétverte és kiárusította az országot