Évek óta válságban a szociáldemokraták
Political Capital: jobboldali átrendeződést hozott az EP-választás
Európában évek óta megfigyelhető jelenség a szociáldemokrata pártok válsága, az európai parlamenti (EP) választások ennek a folyamatnak a kiteljesedését hozták; Magyarországon kikezdheti a kormány stabilitását a vereség, a Jobbik jelentős eredménye pedig egyben a Fidesz kudarca is - tartalmazza a Political Capital elemzése.
2009.06.09 14:10Political CapitalAz elemzés szerint a vasárnapi EP-választásokon az uniós tagállamokban általában nem a kormánypártok vesztettek az ellenzékkel szemben, hanem a jobboldali pártok a szociáldemokratákkal szemben. Ebbe a képbe illeszkedik a magyarországi választás eredménye is: a hazai pártrendszer erősen jobbra tolódott. A Political Capital szerint a Fidesz ugyan nagy győzelmet aratott, de az egységes jobboldal kialakítására törekvő politikai stratégiája kudarcot vallott, így a legnagyobb nyertesnek a Jobbik nevezhető.
Az EP-választást követően mind az MSZP-ben, mind az SZDSZ-ben várhatóan súlyos belső válság alakul ki - véli az elemzés. A szélsőjobboldali pártok erősödésével kapcsolatban a Political Capital megjegyezte: nemcsak Magyarországon volt alacsony a részvétel, hanem egész Európában "negatív rekordot döntött", ez pedig általánosságban is kedvez az aktív és fegyelmezett szavazótáborral rendelkező radikális erőknek.
A választást követően a Political Capital szerint három vonatkozásban érdemes figyelni a következményeket. Egyrészt a kormány stabilitását kikezdheti a vereség és ha az adótörvényeket nem fogadja el a parlamenti többség, akkor a kormány megbukik. Ezzel kapcsolatban az elemzés kitér arra, hogy a Fidesz szempontjából megváltozott az előre hozott választásokkal kapcsolatos helyzet: a Jobbiknak egyértelműen kedvező lenne, de a legnagyobb ellenzéki párt viszont lehet, hogy inkább kivárna, hátha gyengíthető a Jobbik 2010-ig.
Második vonatkozásként az elemzés azt említi, hogy a pártrendszert átformálja a mostani választás, amennyiben a jobb- és baloldal egyensúlyát jelentő két nagy párt, két kis párt modellje jelenleg felbomlóban van. Hozzátették: az egész politikai rendszer erősen jobbra tolódni látszik, a Fidesz és a Jobbik együtt a szavazatok 70 százalékát szerezte meg, míg az MSZP középpárttá zsugorodott.
A következmények harmadik elemeként a Political Capital azt említi, hogy az eredmény meghatározza a pártok induló pozícióját és felforgatja a politikai erőviszonyokat a soron következő országgyűlési kampány előtt. Az értékelés szerint a Jobbik jelentős eredménye egyben a Fidesz kudarca is annak ellenére, hogy az ellenzéki párt jelentős különbséggel verte az induló mezőny egészét.
A Jobbik erősödésével kapcsolatban azt írják: a párt jelenlegi tábora több párt volt szavazóiból állt össze. Minden bizonnyal vannak a Jobbik táborában volt fideszes és volt MSZP-s szavazók is, az arány ugyanakkor valószínűsíthetően a Fidesz felé tolódik el - állapította meg a Political Capital. Hozzátették: ezt sejteti az is, hogy a Jobbik azokban a megyékben szerepelt a legjobban, ahol a Fidesz a legalacsonyabb támogatást tudta felmutatni.
Az értékelés szerint társadalmi és politikai okok vezettek a párt erősödéséhez. A Political Capital arra jutott: a Jobbik egyrészt sikerrel integrálta a 2002 és 2006 között széthullott, volt MIÉP-es radikális szavazótábort. Másrészt egyértelműen azokon a területeken - például az észak-keleti megyékben - szerepelt a legjobban, ahol nagy a cigány lakosság aránya.
Harmadrészt valószínűnek látszik az is, hogy a Jobbik minden más pártnál sikeresebben szólítja meg a fiatal szavazókat. Negyedrészt pedig míg a MIÉP alapvetően urbánus párt volt, addig a Jobbiknak nagyon erős a vidéki, kistelepülési bázisa. Az elemzés szerint a Jobbik elsősorban a romaellenes előítéletekre alapozott kampánnyal tudta szavazótáborát gyarapítani.
Kapcsolódó írások:
- Orbán szerint nem kell foglalkozni a Jobbik eredményével
- Az MSZP szerint június 7-e a Fidesz számára lecke
- Fidesz: a Parlamentben kell megoldani az ország problémáit
- Megsemmisítő SZDSZ-vereség, állandó szereplővé váló Jobbik
- A néppárt maradt a legnagyobb frakció az Európai Parlamentben
- Orbán: 56 százalék, soha nem volt ilyen!
- Közvélemény-kutatók: három párt jut be az EP-be
- Elégedett Fidesz, pesszimista baloldal, optimista kispártok
- Előrejelzés: A jobboldal sikerét hozza az EP-választás
- Medián: 16 Fidesz, 5 MSZP, 1 Jobbik mandátum
- Varga Mihály: szociális népszavazás is lesz az EP-választás
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 8:18 Felborult egy motoros kishajó a Dunán, egy embert még keresnek
- 6:10 Szokatlan jelenségre figyeltek fel a bálványosi Csiszárfürdőn
- 22:55 Meteorológia: immár több mint egy évtizede hóínség jellemzi Budapest éghajlatát
- 20:53 Agrometeorológia: kiadós csapadék segíti a friss vetést
- 18:34 Higiéniai problémák egy wellness-szállóban, a NAV leengedte a medence vizét
- 16:31 Megakadályozták egy ortodox püspök húsvéti zarándoklatát Moldovában
- 14:27 Betiltották Virginia állam zászlaját a római istennő fedetlen melle miatt
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06