Hányan támogatták a Roma Összefogást Olaszliszkán?
Az MSZP szerint június 7-e a Fidesz számára lecke
Érdekes interpretációval ajándékozta meg a sajtó képviselőit Mesterházy Attila, az MSZP-frakcióvezetője a frakcióülés után. Véleménye szerint a június 7-i EP-választás elsősorban a Fidesz számára volt lecke...
2009.06.08 14:54Bencze Áron, ma.huA Jobbik előretörése a Fidesz hibája, és vasárnapi választás eredményei elsősorban a Fidesz számára lecke, ugyanis 2006-ban jóval több vokssal is vereséget szenvedtek - eképp foglalható össze Mesterházy Attila válasza egy újságírói kérdésre. Lendvai Ildikó a Parlamentben hasonlóan érvelt, az MSZP kommunikációja láthatóan megpróbálja Fidesz-vereségként beállítani az eredményeket. Érdekes gondolatmenet, a ma.hu annak próbált utánajárni, mely területeken sikerült valódi előretörést elérni a Jobbiknak.
A Jobbik hét megyében a második erő
A nemzeti radikális párt főként Kelet-Magyarországon tört előre, ugyanakkor országos tendenciáról beszélhetünk: legrosszabb eredményüket Vas megyében érték el, 9,25 százalékkal. BAZ és Heves megyében pedig több mint minden ötödik voksoló támogatta a parlament kívüli pártot. Debrecenben, Magyarország második/harmadik legnagyobb városában például 13,31 százalékkal a második erővé nőtte ki magát a párt, Miskolcon pedig közel 21 százalékot értek el, miközben az MSZP 22,75-t.
Ózdon és Szarvason még radikálisabb a helyzet: 33,24 és 35 százalékot ért el a Jobbik, az utóbbi városban a szocialisták pedig alig 13 százalékot. Balmazújvárosban még érdekesebb a párharc: 23,41-10,1 a Jobbik-MSZP párharc végeredménye. A számadatok egyértelműen azt mutatják, hogy a kiábrándult baloldali szavazatok nem a Fideszre, hanem a Jobbikra adták voksukat. Az adatok megyei szinten is megerősítik a tendenciát: hét megyében a második helyet szerezte meg. Kivétel nélkül Kelet-Magyarországon.
SZDSZ - Ki lesz a hatodik erő?
A liberálisok kampánya, mely szerint ki lesz a harmadik erő, csúnya bukta volt. A kérdés ugyanis jelenleg már az lehet: ki lesz a hatodik erő Magyarországon az SZDSZ vagy a Munkáspárt? A kérdés felvetése négy megyében igazán jogos: Nógrád, BAZ, Békés és Jász-Nagykun-Szolnok megyében ugyanis a Munkáspárt erősebbnek bizonyult a szabad demokratáknál. Demszky Gábor liberális fővárosa is csúnyán leszerepelt, mindössze a hatodik helyen végzett. Egykori fellegvár? 4,66 százalék. Kínos. 2004-ben még 12,85 százalékot értek el Budapesten…
Majd feleannyi szavazó, mint kopogtatócédulás
Az MCF Roma Összefogás magabiztosan nyújtotta be az OVB-hez a 20 ezer kopogtatócédulát. Szimpatizánsai a választásig erősen megfogyatkozva 13.500-ra apadtak. Érdekességképpen megnéztük az olaszliszkai eredményeket, és meglepetten tapasztaltuk, mindössze két voks érkezett a roma tömörülésre. Kiskunlacházán mindössze 25-en biztosították támogatásukról az MCF-t, Soltvadkert városában pedig mindössze egy személy.
Rendíthetetlen MSZP-bázis
Összességében szavazói több mint háromnegyedének mondhatott búcsút 2006-hoz képest (2,3 millióból maradt 500 ezer). Katasztrofálisnak tűnhet elsőre az adat, azonban még akad remény. Csenyétén – az ország legszegényebb településén 2006-ban Nyakó István 2006-ban a szavazatok 99,34 százalékát kapta – például egyetlen szavazót sem veszítettek: 37 derék szoci szimpatizáns 2004 után ismét az urnákhoz járult, nem maradt otthon, és nem szavazott másra...
Ezt leszámítva az MSZP legjobb eredményét Budapesten érte el, a nem túl izmos 22,3 százalékkal. A mélypontot a Hajdúság jelenti, ahol a voksolók 12,58 százaléka látta meg az erőt Göncz Kinga listájában.
Újdonság a Jobbik és az LMP
Bender Krisztina, a Weber Shandwick kommunikációs tanácsadó cég munkatársa szerint az MSZP-nek továbbra sem lesz érdeke az előrehozott választás, mivel a párt abban reménykedik, hogy egy év elég hosszú idő lehet ahhoz, hogy visszanyerhesse szavazóinak legalább egy részét. Véleménye szerint a Jobbik előretörésének okait többek között a jelenlegi parlamenti pártok és politikusok lejáratódásában és a gazdasági válságban kell keresni.
Mint fogalmazott, a kiábrándult szavazók nyitottabbá váltak az új felé. "Az LMP is kifejezetten rövid idő alatt építette fel magát" - jegyezte meg. A politológus végül arra hívta fel a figyelmet, hogy a magyar szavazók harmadáról továbbra sem tudjuk, melyik politikai erőt támogatná egy országgyűlési választáson.
Kapcsolódó írások:
- A Jobbik magasra helyezte a mércét a következő parlamenti választásra
- Fidesz: a Parlamentben kell megoldani az ország problémáit
- Lendvai: a Jobbik erősödése minden parlamenti pártnak tennivalót ad
- Megsemmisítő SZDSZ-vereség, állandó szereplővé váló Jobbik
- Vona: a Jobbik hajlandó az utcára menni az előre hozott választásért!
- Jobbik: Morvai és Balczó biztosan vállalja a képviselőséget
- Orbán: 56 százalék, soha nem volt ilyen!
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 8:18 Felborult egy motoros kishajó a Dunán, egy embert még keresnek
- 6:10 Szokatlan jelenségre figyeltek fel a bálványosi Csiszárfürdőn
- 22:55 Meteorológia: immár több mint egy évtizede hóínség jellemzi Budapest éghajlatát
- 20:53 Agrometeorológia: kiadós csapadék segíti a friss vetést
- 18:34 Higiéniai problémák egy wellness-szállóban, a NAV leengedte a medence vizét
- 16:31 Megakadályozták egy ortodox püspök húsvéti zarándoklatát Moldovában
- 14:27 Betiltották Virginia állam zászlaját a római istennő fedetlen melle miatt
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06