Budapest, mint a legélhetőbb nagyváros?

Londoni elemzők: Budapest a "legélhetőbb" kelet-európai nagyváros

A kelet-európai EU-országok nagyvárosai közül Budapesten a legjobb élni az egyik vezető londoni gazdaságelemző ház hétfőn közzétett friss összeállítása szerint.

2009.06.08 19:19MTI

Az Economist Intelligence Unit (EIU), a világ legnagyobb, nem befektetési banki elemző és előrejelző intézete által elsősorban az üzleti kiküldöttek számára rendszeresen elkészített, az idén 140 nagyvárost tartalmazó életminőségi lista öt átfogó kategória - stabilitás, egészségügyi ellátás, oktatás, kultúra és környezet, valamint infrastruktúra - összesen harminc mennyiségi és minőségi ismérve alapján számszerű indexet ad meg az adott város "élhetőségére". Az 1-es osztályzat "elviselhetetlen", a 100-as "ideális" életkörülményeket jelöl. A 80 pontnál jobb osztályzatú városokban az EIU szerint alig jelentkeznek "életminőségi gondok", az 50 alatti pontszámok ugyanakkor már "napi életszínvonalbeli kihívásokat" jeleznek.  
 
    A ház a kelet-európai térségben az általa alkalmazott kritériumok alapján Budapestet találta a leginkább élhetőnek; a magyar főváros a 140-es listán az 55. helyre került, 88,2 ponttal. Budapest után a térségből Prága következik, amely 84,0 ponttal a 60. helyen áll.

    Az EIU felmérésének készítői a listához fűzött elemzésben ki is emelik, hogy Kelet-Európából ez a két főváros - a kissé távolabbra sorolt, 79,8 ponttal 65. helyezett Pozsonnyal együtt - került a szinte problémamentes felső mezőnybe. Varsó 78,2 pontja azonban csak a 70. helyhez volt elégséges.
    A kelet-európai EU-térségben Bukaresté a leggyengébb helyezés: a román főváros 71,8 ponttal a 85. helyre került.

    Az élvonalat kanadai, nyugat-európai és ausztrál nagyvárosok alkotják. Az idei élhetőségi lista első helyezettje a kanadai Vancouver, 98,0 ponttal, utána Bécs (97,9), az ausztráliai Melbourne (97,5), a kanadai Toronto (97,2), majd holtversenyben ötödikként - egyaránt 96,6 ponttal - az ausztráliai Perth és a kanadai Calgary következik.

    Az első tízben négy nyugat-európai, három kanadai és három ausztráliai város van.  A legélhetőbb amerikai város az EIU felmérése szerint a 92,3 ponttal 29. helyre sorolt Pittsburgh. New York közvetlenül Budapest után következik, 86,6 ponttal az 56. helyen.

    A lista másik végére afrikai és ázsiai országok nagyvárosai kerültek. Az EIU londoni elemzői által összeállított rangsort a zimbabwei Harare zárja, 37,5 ponttal a 140. helyen, eggyel felette a bangladesi Dakka áll, 38,7 ponttal, holtversenyben Algírral.

Komment

A hír hallatára az ember egyik szeme sír a másik meg nevet, hiszen végre valamiben pozitív színben tűnhet fel Magyarország, sőt azon belül is Budapest. Természetesen mindenki, aki itt él kicsit mosolyra húzza a száját olyan gúnyos fajtára, amikor ezt a statisztikát meghallja, hisz nem az elemzők csücsülnek órákat a dugóban és szívják a fogukat a kátyús utakon, de azért mégis a térségben ebben mi vagyunk a legjobbak.

A nagyobb bökkenő az elemzésben, hogy ezidáig legalább eladhattuk magunkat, mint közép-kelet európai ország. A jelek szerint azonban nem a földrajzi távolodásunknak köszönhetően ugyan, de egyre keletebbre kerülünk és köztudott, hogy Európának a keleti részén nem oly nehéz pozitív jelzőkkel kitűnni a többiek közül. A statisztika egy valamit biztosan megmutat,mégpedig azt, hogy minden relatív, azaz a végeredmény attól függ, hogy mit mivel hasonlítunk össze.

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.