Páva Zsolt 15 év után újra polgármester

Káprázatos győzelem! Páva padlóra küldte Szilit

Korábbi polgármesterré választása után 15 évvel ismét Páva Zsolt (Fidesz) lett Pécs vezetője. A régi-új pécsi polgármester több szempontból is hasonló helyzetben van, mint 1994-ben: akkor is szocialista kormány vezette az országot, és akkor is kiélezett volt a helyzet a városi közgyűlésben, mivel - hasonlóan a mostanihoz - csekély a szavazatkülönbség a várost irányító frakciók és az ellenzéki erők között.

2009.05.11 06:55MTI

Páva Zsolt, a Fidesz-KDNP jelöltje a szavazatok több mint 65 százalékának elnyerésével győzött az időközi polgármester-választáson, amelyet azért kellett kiírni, mert a korábbi városvezető, Tasnádi Péter januárban elhunyt. 

Az előzetes eredmények alapján a győztes 36.570 érvényes szavazatot (65,83 százalék) kapott, míg Szili Katalinra, az Országgyűlés elnökére, az MSZP jelöltjére 18.981-en (34,14 százalék) voksoltak. 561 szavazat érvénytelen volt, 36 hiányzott. A mintegy 152 ezer lelket számláló Pécs 127.198 választópolgárából 56.148 járult az urnák elé, ez 44,14 százalékos részvételt jelent. 

Páva Zsolt ellenzéki polgármesterként állhat munkába. Annak ellenére ugyanis, hogy vasárnap a polgármesteri széket és a 8. számú önkormányzati egyéni választókerületi mandátumot is fideszes jelölt, Kőhalmi László szerezte meg, a közgyűlésben az MSZP-SZDSZ koalíció van többségben. 


A 41 tagú pécsi közgyűlésben az MSZP-nek 19, a Fidesz-KDNP-nek 15, a többnyire a jobboldalt támogató Összefogás Pécsért Egyesületnek 3, az SZDSZ-nek 2, az MDF-nek egy képviselője van, egy városatya pedig független.
 
Páva Zsolt az MTI-nek vasárnap este azt mondta: nem harcolni, hanem dolgozni szeretne hétfőtől. Hozzátette: reméli, ebben mindenki, a pécsi közgyűlés tagjai is partnerek lesznek. Legfontosabb feladatai között említette Pécs gazdálkodásának átvilágítását, a pénzügyi fegyelem megteremtését, a város számára hátrányos szerződések megszüntetését. 

Szili Katalin, az Országgyűlés elnöke az MTI-nek úgy fogalmazott: emelt fővel vállalható az eredmény, hiszen kétszer akkora támogatást kapott ő és az összefogás, mint amekkora az MSZP népszerűsége a közvélemény-kutatások szerint. 

Elmondta: telefonon gratulált Páva Zsoltnak, a Fidesz-KDNP jelöltjének a győzelemhez. Pécs város polgárai döntöttek, ezt tiszteletben kell tartani, a város vezetésének pedig mielőbb el kell kezdenie dolgozni, mert nehéz kihívásokkal néz szembe - tette hozzá a szocialista polgármester-jelölt. (A jelenlegi szabályok szerint Szili Katalin az Országgyűlés elnöke marad, erről a posztjáról csak akkor kellett volna lemondania, ha megválasztják polgármesternek.) 

Orbán Viktor, a Fidesz elnöke szerint Pécs ma "mindannyiunk számára" a remény városa. Vasárnap este úgy fogalmazott: olyan körülmények közepette, amikor a hatalmon lévők le akarnak beszélni "a saját jövőnk meghatározásában való részvétel jogáról", különösen fontos, hogy van az országban egy város, amelyik azt üzente: Pécs városa az övé, illetve "Magyarország a miénk, és addig lesz a miénk, amíg nem mondunk le róla". 

.

Fotó: MTI


Úgy vélte, nem igaz, hogy a magas munkanélküliség, a gyötrő szociális helyzet az embereket kiábrándulttá tette és apátiába sodorta volna. Az emberek igenis hajlandók részt venni a közéletben, hajlandók elmenni választani, ha hihetik, hogy van esély a változásra, van más választás - hangsúlyozta Orbán Viktor. 

Az MSZP szóvivője vasárnap este közölte: megdöbbentő választási csalásra utaló felvételek jutottak a párt birtokába. Nyakó István az MTI-nek úgy nyilatkozott: szakértőik most elemzik a hozzájuk érkezett információkat és amennyiben gyanújuk igazolást nyer, haladéktalanul megteszik a szükséges hivatalos lépéseket.
 
Erről további részleteket nem kívánt mondani, de az MTI úgy tudja, ez összefüggésben van az Index hírportálra felkerült videóval, amelyen az látható, hogy rendőrök igazoltatnak több embert egy autónál, később pedig az egyikük egy benzinkút oldalában beszélget Hoppál Péter fideszes országgyűlési képviselővel, illetve Kubatov Gábor fideszes pártigazgatóval. A portál úgy tudja, hogy a felvételen látható férfi "szavazószállító" lehet, akinek a holmijai közül előkerült egy lista is, nevekkel, címekkel, kiért hova kell menni. A helyi választási bizottság több mint húsz beadványt tárgyalt, estig három kampánycsendsértésnek adott helyet. Ezek arról szóltak, hogy ismeretlenek a szocialista polgármester-jelölt támogatására buzdítottak

Fotó: MTI


Politológusok szerint pillanatkép az eredmény

 Az, hogy Páva Zsolt a Fidesz-KDNP jelöltje mintegy kétharmados győzelmet aratott Szili Katalin szocialista jelölt felett a pécsi polgármester választáson, jó pillanatfelvétel, ami visszatükrözi a közvélemény-kutatásokat, s ez nem sok jót ígér sem az MSZP-nek, sem Szili Katalin politikai jövőjének - vélik az MTI által vasárnap este megkérdezett politológusok. 

Ezzel az eredménnyel szertefoszlott az a mítosz, ami eddig körüllengte Szili Katalint - véli Magyar Kornélia, a Progresszív Intézet elemzője. Szerinte az eredmény azt mutatja, Szili népszerűsége a házelnöki posztnak szól, nem személyének. 

Ha igazán népszerű lenne, akkor, ha nem is tudott volna győzni, de szorosabb eredményt ért volna el. Kiderült, ugyanolyan szocialista politikus, mint a többi, aki nem tud jobbat ígérni pártjának - tette hozzá. Szomszéd Orsolya, a Nézőpont Intézet elemzője - részben egyetértve Magyar Kornéliával - úgy látja, elhalványult az a Szili Katalin-kép, amely szerint miniszterelnök-jelöltként sikerre vezetheti a baloldalt. Szerinte ez az eredmény egyértelmű kudarc Szili Katalin számára. Hozzátette: Szili népszerűsége sem tudta ellensúlyozni a Fidesz hatalmas előnyét, és nem hozott sikert a mögötte kialakult összefogás, amely akár egy országos MSZP-SZDSZ-MDF együttműködés prototípusa is lehetett volna. 

Páva Zsolttal kapcsolatban azt mondta: bár Páva "nem tette ablakba" pártkötődését, ez a siker a Fidesz sikere, hiszen egy szocialista fellegvárban tudott győzni.
 
Kiszelly Zoltán politológus nem ítéli egyértelműen negatívan Szili Katalin jövője szempontjából az eredményt. Mint mondta, a közeljövőben fog eldőlni, hogy a párton belül hogyan értékelik az eredményt. Kifejtette: lehet olyan értékelés, amely szerint az MSZP politikája, a Bajnai-csomag okozta ezt az eredményt, de lehet oka az is, hogy Szili Katalin és Pécs viszonya, a rossz kampány, vagyis az, hogy a pécsiek nem hitték el, értük kampányol. Lehet az is az értékelés, hogy Szili Katalin a Bajnai-csomag első áldozata. 

Ha e kérdésre választ adott az MSZP, az határozhatja meg Szili Katalin politikai jövőjét - vélekedett Kiszelly Zoltán. Az elemző szerint a mostani események után a megszorítások ügye kulcskérdés lehet az MSZP-n belül. Azzal kapcsolatban, hogy a pécsi vereség mit jelent az MSZP-nek, Magyar Kornélia azt mondta: az eredmény jelzi a szocialistáknak, hogy szavazóbázisuk milyen mély apátiában van, de azt is mutatja, hogy a Fidesz mozgósító képessége jobb. Ezzel egyetért Kiszelly Zoltán is, aki rámutatott arra, hogy a Fidesznél egyrészt jól működik a választókerületi rendszer.

Kiszelly Zoltán arra a felvetésre, hogy a mostani jelentős szocialista vereség lehet-e mozgósító erejű a szocialista táborban a 2010-es országgyűlési választásokra, azt mondta: az nagy kérdés, hogy a baloldali érzelmű emberek mitől félnek jobban, a Fidesztől és Orbán Viktortól, vagy a megszorításoktól. 

Azzal kapcsolatban, hogy a vasárnapi eredmény mit jelez a következő országgyűlési választásokra, Magyar Kornélia azt mondta: az biztos, hogy ha most, vagy hamarosan lenne az országgyűlési választás, akkor hasonló eredmény születne. 

Így az MSZP-nek - ha racionálisan gondolkodnak - most nem érdeke egy előre hozott választás. Kiszelly Zoltán szerint a mostani jelentős győzelem ellenére sem lehet nyugodt a Fidesz az országgyűlési választások miatt, hiszen a választók másképp viszonyulnak a voksoláshoz akkor, ha tudják: az országos hatalomról van szó. 

Szomszéd Orsolya szerint általában nem szerencsés messzemenő következtetéseket levonni az időközi választások eredményéből a pártok országos támogatottságára nézve. A mostani eredmény sokat elárul a két párt között tátongó hatalmas népszerűségi különbségekből - jegyezte meg a Nézőpont Intézet elemzője. Ez utóbbival Magyar Kornélia is egyetért, akinek mandátumbecslése szerint a júniusi EP-választáson a Fidesz 15-16 mandátumot szerezhet. 

Szomszéd Orsolya és Kiszelly Zoltán egyetért abban, hogy a mostani Szili-vereség kiszámíthatatlan belső folyamatokat indíthat el az MSZP-n belül. A politológusok ugyanakkor eltérően értékelték a 40 százalékot meghaladó részvételi arányt. Magyar Kornélia úgy látja, ezt a részvételi arányt magasnak lehet tekinteni, hiszen korábbi hasonló időközi választásokon nem voksoltak ilyen nagy számban az emberek. Az eredmény alapján azt lehet mondani, hogy a Fidesz jól mozgósította szavazóit, míg az MSZP-szavazók otthon maradtak. Ennek ellentmond Kiszelly Zoltán, aki alacsonynak értékelte a részvételi arányt. Ugyanakkor abban egyetértett Magyar Kornéliával, hogy vélhetően azért lett ekkora Szili Katalin veresége, mert a szocialista szavazók nem mentek el voksolni. Szomszéd Orsolya szerint a szavazók érezték a voksolás komoly tétjét, számukra a szavazás többről szólt, mint csupán a polgármester-választásról.

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.