Közbekiáltásokkal tarkított véleménycsere
SZDSZ-es és Fideszes képviselő vitázott az egészségbiztosítás átalakításáról
Az egészségbiztosítás reformjáról vitatkozott Sándor Klára szabad demokrata és Nógrádi Zoltán fideszes országgyűlési képviselő pénteken Szegeden; a csaknem kétórás vita során egyetértettek abban, hogy a jelenlegi rendszer átalakításra szorul. Sándor Klára mondanivalóját gyakran szakították félbe közbekiáltásokkal.
2008.02.02 09:01MTIÁlláspontjuk azonban nem változott a törvénnyel kapcsolatban: a kormánypárti politikus igennel, az ellenzéki nemmel szavaz február 11-én. Az új egészségbiztosítási rendszerben fennmarad a nemzeti kockázatközösség, és igazságosabbá válik a hozzáférés azáltal, hogy nem a hálapénz határozza majd meg, ki milyen ellátást kap - mondta Sándor Klára, akinek mondanivalóját gyakran szakította félbe közbekiáltásaival a túlnyomó többségében a jobboldallal szimpatizáló közönség.
A jelenlegi nagyon rosszul, gazdaságtalanul működő rendszer egyaránt igazságtalan a betegekkel, az orvosokkal és minden egészségügyi dolgozóval szemben, végre változtatni kell ezen - hangsúlyozta a liberális politikus, aki azért fogadta el a meghívást a vitára, mert úgy véli, a törvénnyel kapcsolatban rengeteg félelem és tévedés él az emberekben. A koalíciós kormányzás során az SZDSZ számára az egyik legfontosabb szempont az, hogy a működésképtelen, pazarló magyar egészségügyet átalakítsa, annak érdekében, hogy ne éljünk hat évvel kevesebbet, mint Európa más polgárai, és az egészségben eltöltött éveink száma ne legyen tíz évvel kevesebb, mint a kontinens más országaiban - közölte Sándor Klára.
A képviselő kifejtette, az ellátások azon része, melyet jelenleg térítésmentesen kapnak a biztosítottak, alapellátásként továbbra is ingyenes lesz. A járulékok nem emelkednek, ugyanezért a pénzért remélhetőleg sokkal jobb ellátást kapnak majd az emberek. Nógrádi Zoltán szerint a törvény üzleti alapon szerveződő biztosítási rendszert hoz létre, amely kiszolgáltatottá teszi az embereket. A javaslat társadalmi támogatottsága húsz százalék alatt van, ennek ellenére a kormánytöbbség megszavazta - tette hozzá.
A fideszes képviselő - aki a vita során gyakran idézte Kökény Mihály szocialista politikus az üzleti alapú biztosítási rendszert bíráló szavait - kijelentette, a növekvő adminisztrációs költségeket és a befektetők hasznát csupán az ellátás minőségének csökkentésével lehet majd előteremteni. A törvény hiányosságainak köszönhetően egy új pénztár csak akkor mehet majd csődbe, ha tisztességesen végzi feladatát, és a lehető legjobb ellátást kínálja ügyfeleinek, egyébként biztos hasznot hoz majd tulajdonosainak - mondta az ellenzéki honatya, aki úgy vélte, az emberek kénytelenek lesznek beletörődni, hogy a költségek csökkentése érdekében "alul kezelik" őket.