Az SZDSZ elnöke optimista, Karsai pedig nemet mond

Kóka arra számít, hogy a parlament elfogadja az egészségbiztosítási törvényt

Arra számítok, hogy az Országgyűlés február 11-én ismét megszavazza az egészségbiztosítási pénztárakról szóló törvényt - mondta az SZDSZ elnöke pénteken Békéscsabán. Karsai József (MSZP) ugyanakkor kijelentette nemmel szavaz az egészségbiztosítási törvényjavaslatra.

2008.02.01 18:30MTI

Lendvai Ildikó, az MSZP frakcióvezetője és Gyurcsány Ferenc pártelnök egyaránt arról biztosított, hogy a szocialista frakció kitart eredeti álláspontja mellett az egészségbiztosítási törvény ügyében - mondta Kóka János sajtótájékoztatón, arra a felvetésre, hogy Karsai József, az MSZP battonyai képviselője bejelentette, nemmel szavaz.

Kóka János közölte: a szocialista frakció nem fogja megszavazni Tóth Károly (szintén MSZP) módosító javaslatát, ami a vizitdíj és kórházi napidíj megszüntetését célozza.

A liberális pártelnök arra is számít, hogy a Fidesz által kezdeményezett, a törvényt megerősítő népszavazást célzó kezdeményezést szintén nem fogja támogatni a parlament február 11-én. "Az SZDSZ frakció természetesen nem fogja megszavazni" - jelentette ki utóbbi kapcsán. A kormánypárti politikus a népszavazásról alkotott liberális vélemény részleteiről szólva egyebek között kiemelte: a liberálisok el fognak menni szavazni március 9-én és egységesen nemmel voksolnak. Szavai szerint ugyanis a vizitdíj és a kórházi napidíj, valamint a tandíj eltörlése a Kádár-rendszer hamis, az ingyenesség látszatát keltő szocialista illúzióját hozná vissza.

Karsai József (MSZP) nemmel szavaz az egészségbiztosítási törvényjavaslatra

Karsai József, a battonyai térség szocialista országgyűlési képviselője a február 11-i parlamenti szavazáskor nemmel fog voksolni az egészségbiztosítási törvényjavaslatra, akkor is, ha ezért kizárják az MSZP-frakcióból - közölte a képviselő csütörtökön az MTI érdeklődésére. Elmondta: a választókerületében dolgozó 20 polgármesterből 15 csütörtökön titkos szavazáson javasolta neki, hogy ne támogassa a törvényjavaslatot. Hozzátette: további két polgármester telefonon jelezte hasonló véleményét, két másik vezető szintén a javaslat elutasítása melletti álláspontját osztotta meg vele.

A huszadik polgármester, Nagy Béla, aki egyben a liberális párt Békés megyei elnöke, nem szavazott, a döntést rábízta Karsai Józsefre. A szocialista képviselő további 34 civil szervezet, közöttük nyugdíjas klubok, nagycsaládos egyesületek és rokkant szervezetek térségi vezetőit is megkérdezte az elmúlt időszakban. Mint mondta, a civilek vezetői elbeszélgettek a tagságukkal, és ez alapján - nem reprezentatív módon - kiderült, hogy a mintegy 10-12 ezer tagsággal bíró civilek 74 százaléka ellenzi a törvényjavaslatot, 10-11 százalékuk támogatja, míg a fennmaradók a képviselőre bízták a döntést.

A távirati iroda érdeklődésére Karsai József kiemelte: választókerületében a húsz település közül 12 inkább ellenzéki, 8 pedig inkább kormánypárti vezetésűnek számít. Hozzátette: ezek után nem tehet mást, és választókerületének véleménye alapján nemmel szavaz a köztársasági elnök által megfontolásra visszaküldött törvényjavaslatról, még akkor is, ha ezért kizárják a frakcióból. Az MSZP parlamenti frakciója az egészségbiztosítási törvényjavaslat tavaly decemberi végszavazásakor egy kivételével igennel szavazott. Farkas Imre igazolatlanul távol maradt a voksolástól, mert - mint később ezt elmondta - nem akarta megszavazni a jogszabályt.

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.