A szakszervezeteknek "nem jön be" a program

Bajnai: a válságkezelés mindenkitől áldozatot kíván

Bajnai Gordon szerint a válságkezelés mindenkitől áldozatot kíván, a miniszterelnök ennek megértésére és megértetésére kérte az Országos Érdekegyeztető Tanács (OÉT) tagjait.

2009.04.24 13:52MTI - mr1

A kormány válságkezelő programja védekező és építkező jellegű - jelentette ki a miniszterelnök az OÉT pénteki plenáris ülésén. Védekező a program abban az értelemben, amennyiben munkahelyek és családok százezreit, valamint kisvállalkozások tízezreit kívánja megmenteni a válságtól, és építkező azért, hogy a válságkezelés után Magyarország ismét tartósan felzárkózó és növekedési pályára kerüljön - tette hozzá a kormányfő.

Cél a nemzetközi és belső bizalom helyreállítása

A kormány programjának négy fő eleme a rövid távú válságkezelés, az egyensúlyteremtés, a növekedés alapjainak lerakása, valamint a nemzetközi finanszírozói bizalom és a belső, egymás közötti bizalom helyreállítása - mondta Bajnai Gordon miniszterelnök az Országos Érdekegyeztető Tanács (OÉT) pénteki plenáris ülésén Budapesten. Hozzátette: a legsürgősebb feladat bebizonyítani a finanszírozóknak és saját magunknak, hogy képesek vagyunk szembenézni a kialakult helyzettel, megérteni azt, és megtenni a szükséges lépéseket, amelyek kivezetik az országot a válságból.

Oszkó: az adórendszer az egyensúlyt és a növekedést segítse

Az államháztartás egyensúlyának megőrzését és a gazdasági növekedést kell szolgálnia és segítenie az adórendszer változtatásának - mondta Oszkó Péter pénzügyminiszter az Országos Érdekegyeztető Tanács (OÉT) pénteki plenáris ülésén. A foglalkoztatottság, az aktivitás növelését nevezte a legfontosabb célnak Oszkó Péter, aki úgy vélte, hogy a munkára rakodó magas adó- és járulékterhet, ami "talán a legmagasabb a világon", csökkenteni kell. Ebben az évben a járulékcsökkentés a minimálbér kétszereséig terjedő jövedelemre, a későbbiekben a nagyobb jövedelmekre terjedhet ki - jelezte a pénzügyminiszter.

Pataky: a kormányprogram ront a legszegényebbek helyzetén

A kormányprogram fő céljaival egyetért az MSZOSZ, ugyanakkor elfogadhatatlannak tartja a szakszervezeti szövetség, hogy a program a legalacsonyabb jövedelemmel rendelkező másfél millió magyar munkavállaló helyzetének romlásához vezet - mondta Pataky Péter, a Magyar Szakszervezetek Országos Szövetségének (MSZOSZ) elnöke az Országos Érdekegyeztető Tanács (OÉT) pénteki plenáris ülésén Budapesten. Pataky Péter hangsúlyozta: elismerik, hogy az államháztartás egyensúlyának megőrzése elengedhetetlen, azonban az eddigi elképzelések átlépik a társadalmi elviselhetőség határát.

Nem számítanak megegyezésre az OÉT résztvevői

Valószínűleg nem lesz megállapodás a kormány terveiről ma az érdekegyeztető tanácsban. Így vélekedett az MR1-Kossuth Rádió reggeli műsorában a munkaadói és a munkavállalói oldal képviselője. Varga László, a Szakszervezetek Együttműködési Fórumának elnöke azt mondta, hogy számukra nincs elfogadható megoldás, csak elviselhető vagy elviselhetetlen. Szerinte a kabinet elképzelései nagyrészt elviselhetetlenek.

Rolek Ferenc, a munkáltatói oldal szóvivője közölte: a kormány kiadáscsökkentő terveit támogatják, a gazdaságélénkítő javaslatokat viszont nagyon visszafogottnak tartják. Abban egyetértettek, hogy a tételes egészségügyi hozzájárulás eltörlése a kormány véleményével ellentétben nem segíti majd a munkahelyteremtést. Varga László a 180 percben elmondta, bár egyetért a kormányprogram többségével, de nem gondolja, hogy a mai ülésen lesz olyan pont, amelyben megállapodás születhet. Megfogalmazása szerint nincs elfogadható megoldás, legfeljebb elviselhető vagy elviselhetetlen.

Többségében azonban inkább az elviselhetetlen kategóriába sorolta az intézkedéseket. A tervezett szuperbruttósításról úgy vélte, nem is következik be, mert a TB-re úgy tűnik nem vonatkozik majd a rendelkezés. Egyetértett a munkáltatói oldallal abban, hogy az egészségügyi hozzájárulás megváltoztatása nem segíti a munkahelyteremtést, ráadásul még nehezebb helyzetbe hozza az amúgy is problémákkal küzdő ágazatot. A sztrájkot azonban még korainak tartja, A SZEF is inkább a tárgyalásokra helyezné most a hangsúlyt.

Rolek Ferenc kijelentette, nem utasítják el teljesen a programot, ugyanis a kiadáscsökkentéssel kapcsolatban egy nagyon széles listával állt elő a kormány, de nem nyilatkozott optimistán arról, hogy egy három oldalú megállapodás születhet a mai ülésen. Az új kormány programja egy nagyon hosszú lista – mondta – számos elemét üdvözlik, de nagyon sokkal nem értenek egyet. Példaképp említette az adózás területét, a vállalkozásélénkítést.

Szerinte a válságból való kilábalással kapcsolatban nagyon visszafogott a tervezet, és nem látják azt, hogy adócsökkentéssel segítené a kormány a megoldást. Tárgyalni kell – közölte – és később az Országgyűlés, valamint a kormány felelőssége lesz, hogy a lehető legjobb döntések szülessenek.

A munkaadók támogatják a kormány válságkezelő programját

A munkaadók támogatják a kormány válságkezelő programját, és annak következetes végrehajtását tartják szükségesnek - mondta Rolek Ferenc, a Munkaadók és Gyáriparosok Országos Szövetségének (MGYOSZ) alelnöke, a munkaadók szóvivője az Országos Érdekegyeztető Tanács (OÉT) pénteki plenáris ülésén.
 
A munkaadói oldal a kormány programját komplexnek minősíti, az államháztartás egyensúlyának helyreállítását csak ezekkel a bátor és határozott lépésekkel lehet megvalósítani - közölte Rolek Ferenc. Hozzátette: a program kevésbé bátor a gazdasági növekedés ösztönzésében, a most ismert lépések ugyanis csak adóátrendezést tartalmaznak, az adócsökkentés szerény mértékű. 

Rolek Ferenc emlékeztetett arra, hogy a munkaadói oldal letette az OÉT asztalára a Reformszövetség programját, amelynek számos eleme megjelent a kormány válságkezelő programjában. A munkaadók úgy látják, hogy az öt százalékos járulékcsökkentést egy lépésben is meg lehetne oldani, és a járulékcsökkentésnek akkor van lényeges foglalkoztatás ösztönző hatása, ha elér egy kritikus pontot, ami 10 százalék - fogalmazott az MGYOSZ alelnöke. 

Dávid Ferenc, a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetségének (VOSZ) főtitkára arra kérte a kormányt, hogy az alkohol és a cigaretta jövedéki adójának emelése mellett az üzemanyagoknál minimális emelést hajtson végre. 

Élesen bírálták a szakszervezetek a kormányprogramot

Élesen bírálták a szakszervezeti vezetők a Bajnai-kormány programját az Országos Érdekegyeztető Tanács (OÉT) pénteki plenáris ülésén Budapesten. 
 Pataky Péter, a Magyar Szakszervezetek Országos Szövetségének (MSZOSZ) elnöke kifejtette: a kormányprogram fő céljaival egyetértenek, ugyanakkor elfogadhatatlannak tartják, hogy a program a legalacsonyabb jövedelemmel rendelkező másfél millió magyar munkavállaló helyzetének romlásához vezet.
 
Hangsúlyozta: elismerik, hogy az államháztartás egyensúlyának megőrzése elengedhetetlen, azonban az eddigi elképzelések átlépik a társadalmi elviselhetőség határát. Pataky Péter kifejtette: az ország versenyképességet az adóék mértéke önmagában nem rontja, hiszen a teljes bérköltség egyáltalán nem versenyképtelen Magyarországon. Pataky Péter arról is szólt, hogy nem tartják jó lépésnek a differenciálatlan járulékcsökkentést, úgy vélte, önmagában ez kevés a foglalkoztatás bővítéséhez.
 
Pataky Péter kiemelte: a 18 százalékos áfa-kulcs bevezetése, hatása kérdéses, hiszen a tapasztalatok szerint az nem fog megjelenni az árakban. Az MSZOSZ elnöke úgy vélte: a pénteki ülés legfontosabb üzenete a konzultáció folytatása. Varga László, a Szakszervezetek Együttműködési Fórumának (SZEF) elnöke felszólalásában párhuzamot vont a válság és a válságkezelő program hatásai között. Kijelentette: a program "elviselhetetlen és igazságtalan". Rámutatott: annak ellenére, hogy a program a foglalkoztatás megőrzését tűzi ki célul, intézkedései a közszolgálat területén a foglalkoztatás szűkítését eredményezik.
 
Kónya Péter, a LIGA Szakszervezetek társelnöke kifejtette: a közszolgálatot teljesítők körében már induláskor nagy bizalomhiánnyal küzd az új kormány. Felszólalásában a feketegazdaság és a korrupció visszaszorítását sürgette. Kiemelte: a politikai elit iránti bizalom helyreálltásához elsősorban erre lenne szükség.

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.