"Lényegében kész"

Kiugrott a Fidesz, vagy sem? Ötpárti egyeztetést terveznek a médiatörvény-javaslatról

Várhatóan a jövő kedden tartanak ötpárti egyeztetést a médiatörvény tervezetének további sorsáról - közölte az MTI megkeresésére szerdán a tárgyalásokat vezető Jánosi György szocialista országgyűlési képviselő.

2009.04.08 13:50MTI

Mint mondta, a találkozót a Fidesz kezdeményezte, amely mindeddig nem közölte hivatalosan, hogy kihátrált volna a mintegy másfél éves munka eredményeként megszületett anyag mögül. "Az anyag lényegében készen van" - fogalmazott Jánosi György.

Szerdai számában írt arról a Népszabadság, hogy a Fidesz előző napi elnökségi ülésén az a döntés született: a legnagyobb ellenzéki erő megszakítja a médiatörvényről szóló ötpárti tárgyalásokat. A tervezet első változatát tavaly novemberben, a másodikat karácsony előtt egy nappal, a harmadikat pedig február elején tették közzé.

A másodikban már nem szerepel a sajtóban és számos publicisztikában bírált, a köznyelvben csak "médiarendőrségként" említett elképzelés, amely szerint a médiahatóság "bármely helyszínt átkutathat, oda önhatalmúlag, a tulajdonos (birtokos), illetve az ott tartózkodó személyek akarata ellenére is beléphet, e célból lezárt területet, épületet, helyiséget felnyithat". Kikerült az anyagból az a kitétel is, amely szerint tevékenysége vagy mulasztása miatt háromhavi bérének megfelelő összeggel büntethető a felelős szerkesztő.

A legfrissebb változatba - szemben a korábbi verziókkal - a javaslattevők visszaemelték a társadalmi véleményezés intézményét; a felállítani tervezett Közszolgálati Tanács nézői-hallgatói panelt működtetne, amely véleményezőként közreműködne a közszolgálati stratégia kidolgozásában.

A tervezetben megmaradt ugyan az újdonságként behozott nyolcéves korhatár-besorolás, de - eltérően az előző változattól - nem szabnák meg, hogy az ilyen műsor mikor kerülhet adásba.

Finomítottak a meghatározó véleményformáló képességű műsorszolgáltatók definícióján is. Múlt szerdán Jánosi György az MTI-nek arról beszélt: hajtottak végre módosításokat az anyagon a legutóbb publikált változathoz képest. A lényegesebb újdonságok között említette, hogy a legutóbb publikált szöveghez képest a médiatestületeknek a paritás jegyében nem öt, hanem hat tagjuk lenne, akik saját soraikból választanak elnököt, alelnököt.

A létszámbővülés miatt a kidolgozók a korábban tervezetthez képest csökkentenék a tagok juttatásait. Néhány nappal később Sarkady Ildikó médiajogász, volt audiovizuális kormánybiztos az MTI-nek úgy nyilatkozott, nem reménytelen az új médiatörvény elfogadása, de számos ponton módosítani kell a munkaanyagot.

"Meg kell teremteni a jogszabály belső arányait, minden részének kidolgozottságát egy szintre kell hozni"
- mondta.

Megjegyezte, hogy az ötpárti tervezet alig egyharmada foglalkozik tartalmi kérdésekkel, a fennmaradó "vízfej" a hatósági, intézményrendszeri és felügyeleti kérdéseket szabályozza, "eleve megszabva a további munka kereteit" és a részletes szabályozás felé mutatva irányt.

Sarkady Ildikó egyebek mellett kifogásolta, hogy az anyagból teljesen hiányzik a digitális átállás utáni időszak médiapiacának kezelése, de megemlítette azt is: számos olyan fogalom került az anyagba, amelyet más területekről emeltek át, de itt nem igazán van helyük.

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.