Választási és önkormányzati együttműködés?
A Republikon Intézet szerint együttműködik a Fidesz és Jobbik
Bár retorikájában elhatárolódik egymástól a Fidesz és a Jobbik, valójában választási és önkormányzati együttműködés, szövetség van a két párt között - állítja a liberális Republikon Intézet MTI-hez kedden eljuttatott közleményében.
2009.04.07 15:24MTIA Republikon "nemzeti összefogás" politikai gyakorlatáról szóló elemzése szerint a 2006-os önkormányzati jelöltállítás során megfigyelhető volt, hogy "a cigánybűnözést emlegető radikális párt" a parlamenti jobboldalhoz köthető.
Az elemzés a Fidesz és a Jobbik szövetségét, a láthatóan tudatos, összehangolt jelöltállítást és a jobboldali sikert követő, intézményesült önkormányzati együttműködéseket mutatja be.
Megállapítja, hogy a 2006-os önkormányzati választás során a Jobbik majdnem minden hatodik jelöltje a nagyobbik ellenzéki párttal közösen indult, és a párt összességében tízszer annyi mandátumot szerzett szövetségben, mint egyedül. A radikálisok jelöltjeik visszaléptetésével is segítették a Fideszt, amely több ízben ennek eredményeként jutott polgármesteri pozícióhoz és közgyűlési többséghez, a támogatást pedig legtöbbször bizottsági helyekkel hálálta meg. Így válhatott például a fideszes többségű szolnoki önkormányzat városgazdálkodási bizottságának tagjává a Jobbik alelnöke.
A legutóbbi önkormányzati választásokon a Jobbik mandátumainak 82 százalékát a Fidesszel közösen szerezte az intézet elemzése szerint. A Republikon azt írja magáról egy kiadványában, hogy "pártpolitikailag független, de vállaltan a liberális értékeknek elkötelezett, piaci alapon működő politikai-kommunikációs intézet".