A dolgozók megkapják a pénzüket

Megmentők után kutatnak: a HospInvest három befektetővel tárgyal

A HospInvest három befektetővel tárgyal, az ezektől a konzultációktól különálló tárgyalások eredményeként a kórház dolgozóinak fizetése és a gyógyszerellátás biztosított - mondta Kollányi Gábor, a cég elnöke hétfői, budapesti sajtótájékoztatóján.

2009.04.06 19:36MTI

A betegellátást az ÁNTSZ is ellenőrzi, eddig fennakadást nem tapasztalt. Az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (OEP) hétfőn megkapta a HospInvest előlegre irányuló kérelmét. 

A folyamatban lévő tárgyalásokra hivatkozva Kollányi Gábor nem nevezte meg a három potenciális befektetőt, annyit azonban elárult, hogy nemzetközi cégekről van szó. 

Intenzív tárgyalások folynak a cégcsoport finanszírozásáról és "egyéb" finanszírozási formákról is - mondta, jelezve: tárgyalások folynak a kórházakkal szerződésben álló egyéb szolgáltatókkal is. A cégcsoporthoz tartozó kórházak lejárt adósságállománya árbevétel-arányosan fele annyi, mint egy kórház átlagos adósságállománya - mondta Kollányi Gábor, aki azonban konkrétumot nem említett arra vonatkozóan, hogy pontosan mekkora ez az adósság. 

Kérdés kapcsán a HospInvest Zrt. elnöke közölte, hogy a dolgozói bérekre és a gyógyszerellátás biztosítására az Országos Egészségbiztosítási Pénztártól (OEP) kértek előleget - amire törvényi lehetőség van -, továbbá a cégcsoport leányvállalatai is bevonhatók a gazdálkodásba. A CIB Bank 1,2 milliárd forintot "hívott le" a HospInvest számlájáról. 

Ezzel az összeggel Kollányi Gábor közlése szerint a pénzintézet követelései még nem teljesültek, de a csődvédelem miatt a bank nem tud több pénzt lehívni kintlévőségeinek kiegyenlítésére. A betegellátásban eddig fennakadás nem volt, a cél a továbbiakban is az, hogy ne legyen - hangsúlyozta. Megerősítette, hogy folyamatosan tárgyal az önkormányzatokkal és nem terveznek olyan forgatókönyvvel, hogy a működést visszaadják a helyhatóságoknak. 

Kollányi Gábor kitért arra, hogy a cég által felvett hiteleket a kórházak fejlesztésére fordították, a veszteségeket pedig mindig tőkeoldalról pótolták. Mint mondta, előbbit megerősíti egy közvélemény-kutatás is, amely szerint az egri kórház megkérdezett betegeinek 80 százaléka elégedettebb, amióta a HospInvest az üzemeltető. 

Kérdésre válaszolva közölte: az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) kiválása nem függ össze a HospInvest gazdasági helyzetével, nem tudja, hogy az EBRD miért most, a napokban döntött a részvények eladásáról. Az EBRD a részvények 29 százalékát birtokolta, és tulajdonosi körön belül történt a részvényátruházás - tette hozzá Kollányi Gábor. 

Az ÁNTSZ hétfőn közleményben tudatta az MTI-vel, hogy folyamatosan figyelemmel kíséri a betegellátást a HospInvest által működtetett kórházakban és rendelőintézetekben, s az ellátásban eddig fennakadást nem tapasztaltak. 

Hozzátette: amíg az ellátás megfelel a működési engedélyben, a minimumfeltételekben előírtaknak, az ÁNTSZ-nek beavatkozási feladata nincs. A minimumfeltételekben tapasztalt hiányosság esetén az ÁNTSZ tárgyalást folytat a terület egészségügyi ellátásáért felelős önkormányzattal azért, hogy a betegek ellátása továbbra is az adott egészségügyi intézmény(ek)ben történjék. 

Ha e tárgyalások sem vezetnek eredményre és a hiányosságok változatlanul fennállnak, akkor módosítják a betegbeutalás rendjét. Az egészségbiztosítási pénztár az MTI-t arról tájékoztatta, hogy hétfőn megkapta a HospInvest finanszírozási előlegre vonatkozó kérelmét, a folyósításról a biztosító a dokumentumok teljes körű átvizsgálása után dönt.
 
Megjegyezte: minden közfinanszírozott egészségügyi szolgáltatónak - így a HospInvestnek is - lehetősége van arra, hogy kritikus gazdálkodási helyzet esetén, annak megelőzésére és elhárítására az egészségbiztosítótól egyszeri, kamatmentes finanszírozási előleget kérjen. 

Mánya Kristóf, a Magyar Orvosi Kamara titkára Egerben az MTI-nek azt mondta: bebizonyosodott, hogy nem lehet közegészségügyi intézményt olyan cégnek kiszolgáltatni, amely bármikor csődbe mehet. Szerinte a jelenlegi helyzet azzal fenyeget, hogy nem kapnak fizetést a HospInvest által működtetett intézmények dolgozói. Ilyen körülmények között kizárt, hogy egy tőkeerős szakmai befektető megmentse a csődtől a HospInvestet - vélekedett. Ebben a helyzetben az egyetlen megoldást abban látják, ha az intézmények visszakerülnek önkormányzati tulajdonba - közölte.

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.