Átálnak a karcsúbb baromfik termelésére

A Négy Mancs örvendezik: a Pannon Lúd nem töm többet

A NÉGY MANCS tanácsa a magyar baromfitermelőknek: Biztosítsák a jövőben a munkahelyeket szabadtartással és minőséggel.

2009.04.02 10:23MTI

A világ eddig legnagyobb hízott libamáj termelője, a magyar Pannon Lúd Kft. felhagy 2009. április elsejével a kényszertömésből származó termékek előállításával és átáll a szabadtartásból származó húsliba és pecsenyekacsa termelésére. 

A cég, ezzel a döntésével a NÉGY MANCS kényszertömés elleni kampányára és a piaci kereslet változására reagált, mivel drasztikusan visszaesett Németországban és Ausztriában a kényszertöméssel előállított termékek iránti kereslet.
 
A fogyasztók szemmel láthatóan egyre jobban elutasítják ezt az állatkínzó módszert: a kényszertömést. 

A NÉGY MANCS örvendetesnek tartja a cég döntését és felszólítja a megmaradt hízott májtermelő cégeket, hogy kövessék a Pannon Lúd Kft. jó példáját. A kampányvezető, Markus Miller kihangsúlyozza: "Örülnénk, ha a magyar állattartóknak nem kéne a jövőben letagadniuk az állattartási módszereiket, és ismét büszkék lehetnének arra. Ezért felszólítja a NÉGY MANCS a magyar baromfitermelőket, hogy hagyjanak fel a hízott termékek előállításával és biztosítsanak hosszútávon, tartós munkahelyeket a szabadtartásos húsliba és pecsenyekacsa tartással." 

A NÉGY MANCS-nak sikerült a tárgyalások során a Pannon Lúd Kft.-t erről a megoldásról meggyőzni és a bezárási tervekről lebeszélni. Most új impulzusokat ad a Pannon Lúd Kft. a régiónak: A jelentős technológiai fejlesztéssel, és a húsliba és pecsenyekacsa termelésre való átállással, új munkahelyeket teremtenek. "A Pannon Lúd Kft. ezen döntése természetesen alapjaiban megrázkódtatja az egész magyar kényszertömő üzletágat." - magyarázza Miller.

A Pannon Lúd Kft. és a kiskunhalasi Hunent Rt. ugyanazon cégcsoporthoz tartozik, és a magyar hízott máj üzletág jelentős résztvevői voltak. 

A Hunent Rt. már 2007 második felében leállította a hízott máj termelést. "Tanácsos lenne, ha az egyik utolsó, hízott májtermelő, a Hungerit Zrt. is ezen cégek példáját követné, ahelyett, hogy továbbra is egy áldatlan, "tegnapelőtti" módszerhez ragaszkodik." - hangsúlyozza ki Miller. 

A Hungerit Zrt. 2008-ban csak színlelte a hízott májiparból való kiszállást. Ezzel próbálta a nyilvánosságot félrevezetni. Ugyanez a cég a mai napig is heves támadásokat folytat az állatvédelem ellen. Továbbá a német és az osztrák áruházaknak szállította az állatkínzásból származó szárnyasok húsát és továbbra is ragaszkodik egy olyan állatkínzó termeléshez, amelyet már a legtöbb EU-s országban betiltottak. 

"Reméljük, hogy a Pannon Lúd Kft. és a Hunent Rt. döntése a magyar kacsa- és libatermelés fordulópontját harangozza be. A tömők ketreces battériái már csak három megyében találhatók meg Magyarországon és az onnan származó termékeket pedig csaknem az egész lakosság mellőzi." - mondja Johanna Stadler Wolffersgrün. 

A hízott májtermelés leállítása a két üzemben, a kereskedelem új állatvédő politikájának is köszönhető siker - hangsúlyozza a NÉGY MANCS. A Rewe, a Spar, a Lidl és az Aldi áruházak felelősségtudatos vásárlása nagymértékben hozzájárult a hízott májtermelés elleni siker eléréséhez. Mégsem kell a jövőben a szupermarketeknek a magyar liba- és kacsahúsról lemondaniuk: mivel a legtöbb magyar cég immáron a szabadtartású húsliba- és pecsenyekacsa tartást választja.
 
A Pannon Lúd Kft. ezzel a döntésével eleget tesz a NÉGY MANCS elvárásainak, nem vesz részt semmilyen formában a hízott májtermelés körfolyamatában (töméses hízlalás, hízott állatok feldolgozása, májliba és -kacsa fajták tenyésztése és mindezek finanszírozása), és így lekerült a fekete listáról.

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.