Akár új pártot is alapíthat!

Gyurcsány Ferenc öt választása

A Nézőpont Intézet szerint Gyurcsány Ferenc politikai profiljának újjáépítéséhez elsősorban öt alternatíva kínálkozik: a leköszönő miniszterelnök lehetne EU-biztos, vezethetné a Táncsics alapítványt, élére állhatna az MSZP egyik platformjának, megszerezhetné a szocialista párt frakcióvezetői posztját, valamint akár új pártot is létrehozhatna - olvasható az intézet legfrissebb elemzésében.

2009.04.01 17:15MTI

Bár az elhúzódó utódkeresés "járulékos költségeként" Gyurcsány Ferenc a pártelnöki posztról is távozni kényszerült, a leköszönő kormányfő hosszú távú célja aligha változott.

A nyilvánosságban megjelent információk alapján Gyurcsány Ferenc továbbra is a magyar baloldal befolyásos szereplője kíván maradni
- áll az MTI-hez szerdán eljuttatott írásban.

A Nézőpont Intézet 5 "újramárkázási" megoldást tart elképzelhetőnek Gyurcsány Ferenc számára. Mint olvasható, a nyilvánosságban már többször felmerült, hogy távozását követően a kormányfő ideiglenesen az unió vezető testületébe vonulhatna vissza.

Az Európai Bizottság magyar tagjának jelölése a budapesti kormány joga, Kovács László jelenlegi biztos mandátuma pedig 2009 őszén lejár. Gyurcsány Ferenc szempontjából a brüsszeli pozíció mellett szólhat, hogy szakértőként pozícionálhatja újra magát, és kísérletet tehet európai reputációjának javítására. Az intézet szerint ellenérv lehet, hogy kevesebb lehetőség kínálkozik a magyar belpolitikában, ezen belül a szocialista pártban zajló folyamatok befolyásolására. Gyurcsány Ferencnek alternatívát kínál az MSZP Táncsics Mihály Alapítványának vezetése is, amellyel meghatározó szerephez jutna a párthoz kötődő pénzügyi folyamatok irányításában. Kockázatot az jelent, hogy az alapítvány vezetőjét a párt elnöksége bármikor leválthatja.

További lehetőség a leköszönő kormányfő számára, hogy a párt valamelyik platformjának vezetésével teremti meg saját politikai hátországát mint, ahogy ezt tette korábban az MSZP több vezető személyisége. Gyurcsány Ferenc támogatói Ficsor Ádám vezetésével már korábban létrehozták a Progresszív Platformot. Alternatíva lehet a párt ideológiai irányelveit kidolgozó Alapértékek Bizottsága is, melynek jelenlegi vezetője, Hiller István szintén a leköszönő kormányfő támogatói közé tartozik - írták.

Az elemzés szerint Gyurcsány Ferenc számára a frakcióvezetői poszt megszerzése jelentené a legkisebb visszavonulást. A pozíció megszerzésére elsősorban akkor kínálkozhat esély, ha Lendvai Ildikót az MSZP elnökké választja, és ezzel párhuzamosan lemond a képviselőcsoport vezetéséről.

Gyurcsány Ferenc számára még így is ellenérv lehet azonban, hogy a frakcióvezetőség hagyományosan megosztó politikai szerep, amellyel nehéz lenne kompenzálni a személyéről a választókban kialakult megosztó képet. Kockázatot jelent az is, hogy a szocialista frakció megválasztaná-e a posztra az elmúlt hetek belharcaiban meggyengült politikust. Az ötödik lehetőség egy új, magát progresszívként pozícionáló párt létrehozása.

Gyurcsány Ferenc szempontjából e mellett szólhat, hogy kivárás és visszavonulás helyett, az új alakulatban valószínűleg azonnal vezető pozícióba kerülne.

"A pártszakadás esélyét azonban ma még jelentősen csökkenti, hogy az MSZP frakció felbomlása ellehetetlenítené Bajnai Gordon kormányzását, ezzel ismét érezhető közelségbe hozva az előrehozott választásokat. Önálló párt létrehozására tehát egyelőre nem, a Magyar Szociáldemokrata Párthoz hasonló, belső frakció megszervezésére azonban kínálkozik esély
" - olvasható a Nézőpont Intézet elemzésében.

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.