Fidesz konferencia Schengenről
Öröm és aggodalom a határnyitás miatt
A schengeni határnyitás méltatása mellett a schengeni határokon kívül maradó magyar közösségek iránti aggodalmukat fogalmazták vezető fideszes politikusok csütörtökön azon a konferencián, amelyet a legnagyobb ellenzéki párt rendezett Határok nélkül címmel a schengeni csatlakozás előestéjén.
2007.12.20 15:57MTIEurópa történetében soha nem létező, hatalmas térségben valósulhat meg a szabad mozgás a schengeni csatlakozással, olyan alapvető emberi jog érvényesüléséről van szó, amely történelmileg példátlan - jelentette ki újságíróknak nyilatkozva Szájer József, az Európai Néppárt frakciójának alelnöke. Úgy fogalmazott, hogy mintegy négyszáz millió ember számára nyílik meg a szabad mozgás lehetősége az Európai Unión belül. Szájer József szerint Schengen a magyar uniós csatlakozás fontos állomása, de van még három másik lépés, amely a teljes jogú tagsághoz szükséges. A földalapú agrártámogatások száz százalékosra történő emelése, a munkavállalás teljes szabadsága az unió minden tagországában, és az euróhoz való csatlakozás még hátra van. Kitért arra hogy, az Európai Néppárt mindig üdvözölte a schengeni bővítést, ugyanakkor mindig amellett volt, hogy a szabad mozgás jogának kiszélesedése nem járhat a biztonság csökkenésével. Magyarországnak szigorú kötelezettségei vannak az unió külső határain, szavai szerint "ezzel szolgáljuk meg ennek a szabadságjognak az érvényesülését". Szájer József az MTI kérdésére elmondta, hogy a schengeni rendszeren belül lévő határon túli magyarok számára is történelmi jelentőségű lépés mindez, hiszen 90 év óta először nem kell határellenőrzésen átesniük, ha a szomszédos magyarlakta településre akarnak átlépni. Szerinte a schengeni rendszerből kiszoruló, kárpátaljai és vajdasági magyarság problémáját egyetlen tollvonással meg lehetne oldani, ez pedig a kedvezményes magyar állampolgárság biztosítása lenne, ami európai vízummal is járna. Sajnálatosnak nevezte, hogy most erre nincsen politikai akarat, mert ezeknek a magyaroknak a helyzete a schengeni határnyitással nem fog rosszabbodni, csak nem javul, hiszen a vízumkötelezettség már korábban életbe lépett. Németh Zsolt, az Országgyűlés külügyi bizottságának fideszes elnöke szerint nagy történelmi álom megvalósulását jelenti a schengeni térséghez történő csatlakozás, aminek eredményeként részlegesen újraegyesül a Kárpát-medencei magyarság: "annak az álomnak a megvalósulását, amit a XX. század sárba tiport".
Szerinte ebben a boldog pillanatban semmiféleképpen sem szabad elfeledkezni arról, hogy vannak olyan kárpát-medencei magyar közösségek, amelyek kívül rekednek, és kifejezetten hátrányosan érinti őket Magyarország schengeni csatlakozása. Ő is sajnálatosnak nevezte, hogy Magyarország egyelőre nem találta meg a megnyugtató megoldást erre a problémára. Meggyőződése szerint a megnyugtató megoldás a kettős állampolgárság lehet. Mint mondta, "új helyzetet jelent, hogy Szerbia politikai vezetői támogatják ezt, a vajdasági magyarság immáron egységesen értelemszerűen követeli ezt, Gyurcsány Ferencen van a sor." Pásztor István, a Vajdasági Magyar Szövetség elnöke előadásában azt mondta, örülnie kellene, amiért az anyaország csatlakozik a schengeni rendszerhez, de kesernyés a szája íze, mert a vajdasági magyarok kívül maradtak, és Magyarország úgy kezeli ezt az ügyet, "mintha egy afrikai országról lenne szó". Szerinte ez egyfajta megalázottságot kelt az emberben. Ugyanakkor hangsúlyozta: a vajdasági magyarok jelentős része nem gondolja úgy, hogy ennek az állapotnak Magyarország az okozója. "Ennek az állapotnak az okozója mindaz, amit Szerbia megélt az elmúlt 15-18 évben", a schengeni feketelista az elvakult szerbiai belpolitikának a következménye. Mint mondta, a Vajdaságban élő magyar kisebbség sorsa elválaszthatatlan Szerbia sorsától, nem tudnak önálló politikai mozgásteret biztosítani, ezért elemi érdekük, hogy Szerbia olyan irányban és olyan ütemben mozogjon, ami a vajdaságiak hosszú távú érdekeivel egybeesik. Ezért döntöttek úgy, hogy a soron következő szerbiai elnökválasztáson a vajdasági magyar közösségnek lesz saját köztársasági elnökjelöltje, "nem egy párté, az összes vajdasági magyar párté. Azt szeretnénk ebben a kampányban elmondani, hogy milyennek képzeljük el azt a Szerbiát, amelyben jobban érezzük magunkat".
Kapcsolódó írások:
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 22:55 Meteorológia: immár több mint egy évtizede hóínség jellemzi Budapest éghajlatát
- 20:53 Agrometeorológia: kiadós csapadék segíti a friss vetést
- 16:31 Megakadályozták egy ortodox püspök húsvéti zarándoklatát Moldovában
- 14:27 Betiltották Virginia állam zászlaját a római istennő fedetlen melle miatt
- 12:22 Elismerné a Krím félszigetet Oroszország részeként az USA - Bloomberg
- 10:49 Elkészült a TAL vezeték bővítése, Csehországnak nincs szüksége orosz kőolajra
- 8:37 Szívműtéten esett át Nyilasi Tibor
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06