A kormányfő gyenge külügyi vezetőt keres
FAZ: Gyurcsány utáni időkre készülnek
Szocialista istenek alkonya címmel a Magyar Szocialista Párt (MSZP) helyzetéről közölt elemzést csütörtökön a Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ).
2009.03.12 14:20MTIA bécsi keltezésű írás szerzője Reinhard Olt a cikk alcímében azt írja, hogy Magyarországon barátok és ellenségek készülnek a "Gyurcsány utáni időkre."
A konzervatív újság Magyarországgal rendszeresen foglalkozó tudósítója szerint az MSZP nagy meglepetést okozott azzal, hogy Göncz Kinga külügyminisztert helyezte a párt európai parlamenti választási listájának élére.
A különböző közvélemény-kutató intézetek egybehangzó előrejelzéseire hivatkozva a cikkíró úgy vélte, hogy az MSZP aligha rendelkezik majd 6-nál több képviselővel az összesen 22 képviselő közül.
A továbbiakban a cikkíró arra emlékeztetett, hogy a párt immár két éve népszerűségének mélypontján van, s fellendülés az egykor élen járó reformországot sújtó gazdasági és szociális válság miatt nem várható. Ezért éppenséggel kényszerűnek tűnhetett az, hogy a lista élére az egykori államfő, Göncz Árpád - a közvélemény-kutatások alapján népszerű - lányát állítsák.
Budapesten hallatszottak olyan hangok is, amelyek szerint Gönczöt "szakmailag gyenge külügyminiszterként" küldik Brüsszelbe. Ugyanakkor Tabajdi Csabának - aki a 2004-es EP-választásokon a szocialisták listáját vezette, s a nemzeti kisebbségi jogok elkötelezett védelmezőjeként Magyarország határain kívül is jól ismert európai parlamenti képviselő - ezúttal csak a negyedik hely jutott.
Reinhard Olt szerint a külügyminiszter akár maga is dönthetett a "Brüsszelbe menekülés" mellett, mint ahogy más példák is vannak egy "biztos kikötő megcélzására" tekintettel a szocialisták válságára vagy éppen a pártelnöktől való "elhatárolódásra".
Önmagán kívül ugyanis senki nem bízik Gyurcsányban azzal kapcsolatban, hogy a két elkövetkező választáson meg lehet fordítani a "lapjárást".
Sem a júniusi EP-választáson, sem a 2010 tavaszára tervezett országgyűlési választásokon - amelynek előrehozatala sincs kizárva - nem várható az MSZP győzelme, vagy akár jelenlegi helyzetének javulása. Épp ellenkezőleg, a pártban erős helyezkedések és az irányzatok küzdelme tapasztalható. Egyesek már most fegyverkeznek a "Gyurcsány utáni időkre" - írja a szerző.
Ezt követően Reinhard Olt beszámolt a külügyminiszter utódjával kapcsolatos találgatásokról, megállapítva: a miniszterelnök minden bizonnyal egy "gyenge külügyi vezetőt" keres, mert a kormány élére kerülése óta Gyurcsány többé-kevésbé maga határozta meg a külpolitikát.
Megemlíti azokat a lehetséges külügyminiszter-jelölteket is, akiknek a neve a magyar sajtóban megjelent: Faller Jenő államtitkárt, aki a jelek szerint élvezi a miniszterelnök bizalmát.
Ám a kormányfő azzal a lehetőséggel is élhet, hogy Mesterházy Attila kinevezésével igyekszik megnyugtatni a pártot, azonban a kezdettől fogva külügyi ambíciókat tápláló frakcióvezető-helyettes "túl erős" lenne a posztra, hiszen azon kevesek közé tartozik, akik a párt elnökségében és a frakcióban nyíltan szembe szegülnek a kormányfővel.
Hasonlóan Szabó Vilmos, a külügyi bizottság elnökhelyettese, akinek ugyancsak forog a neve - értékelte Reinhard Olt. Az újság szerint a Gyurcsány vezette MSZP-ben több minden utal az erőviszonyok átalakulására.
A március 21-22-re tervezett pártkongresszus előtt folyik a birkózás a párttisztségekért, miközben a miniszterelnök láthatóan meggyengült. Noha a szocialisták táborában Gyurcsány újraválasztásának adják a legnagyobb esélyt, egyre többen sürgetik a kormányfői és a pártelnöki tisztség szétválasztását. A cikkíró biztosnak nevezte, hogy Lendvai Ildikót és Szekeres Imrét ugyancsak jelölik a pártelnöki tisztségre, s mindezzel kapcsolatban hozzáfűzte: még ha egyesek mindezt csak a "Gyurcsánynak szóló figyelmeztetésnek" gondolják, feltűnő Szekeres Imre erősödése. A pártelnök-helyettesi tisztséggel kapcsolatos személyi találgatások hosszas ismertetése után a cikkíró külön foglalkozott Szili Katalin helyzetével, utalva arra: a párt egykori legbefolyásosabb és legbecsvágyóbb női politikusa úgy döntött, hogy harcba száll a pécsi polgármesteri posztért.
Reinhard Olt szerint nyitott, hogy Szili számítása beválik-e. Az újság úgy értékelte: Szili Katalin döntése pártja kilátástalanságának következménye. A cikkíró emlékeztetett: a parlament elnöke 2005-ben vereséget szenvedett Sólyom Lászlóval szemben az államfői jelöltségért való harcban, s azóta bel- és külpolitikai kezdeményezésekkel törekedett a szocialista párt vezetésére. Most ő is része az "istenek alkonyának" - hangoztatta a lap.
Kapcsolódó írások:
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 22:55 Meteorológia: immár több mint egy évtizede hóínség jellemzi Budapest éghajlatát
- 20:53 Agrometeorológia: kiadós csapadék segíti a friss vetést
- 16:31 Megakadályozták egy ortodox püspök húsvéti zarándoklatát Moldovában
- 14:27 Betiltották Virginia állam zászlaját a római istennő fedetlen melle miatt
- 12:22 Elismerné a Krím félszigetet Oroszország részeként az USA - Bloomberg
- 10:49 Elkészült a TAL vezeték bővítése, Csehországnak nincs szüksége orosz kőolajra
- 8:37 Szívműtéten esett át Nyilasi Tibor
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06