Nagyobb szerepet az önkormányzatoknak!
A magyarok jobban bíznak az EU-ban, mint saját kormányukban
A magyarok nagyobb bizalommal vannak az Európai Unió intézményei, mint a saját kormányuk iránt, és szeretnék, ha a helyi önkormányzatoknak nagyobb szerep jutna az uniós döntéshozatalban - állapította meg az Eurobarométer legfrissebb kutatása.
2009.03.09 14:39MTIA vizsgálat eredményéről szóló összegzést a Régiók Bizottsága hétfőn juttatta el az MTI-hez. A közvélemény-kutatás 2008. október 6. és november 6. között készült, az EU kommunikációs főhatóságának megbízásából.
Összesen 27 ország 26.618 lakóját kérdezték meg, közülük 1002 válaszadó volt magyar. A kutatás eredménye szerint a magyar lakosság 74 százaléka nem bízik a kormányban, bár elismeri, hogy a kormány döntései befolyásolják a legjobban mindennapi életét.
Az EU-ról alkotott vélemény sokkal biztatóbb: a magyarok 51 százaléka megbízik az EU-ban és politikájában. A magyarok 46 százaléka bizalommal van helyi önkormányzata iránt, ugyanekkora hányaduk azonban ezzel ellentétesen nyilatkozott.
A magyarországi adatok tükrözik a kelet-közép-európai országok véleményét: a csehek 49, a szlovákok 45, a lengyelek 41 százaléka bízik meg helyi vagy regionális képviselőjében, míg ez az arány Németországban 65, Franciaországban 62 százalék.
A skandináv országokban és Ausztriában még magasabb a szám: ott a lakosság kétharmada pozitív véleménnyel van helyi vezetőiről.
A magyarok többsége szívesen fordul országgyűlési, illetve európai parlamenti képviselőjéhez, ha EU-s kérdése van (26 százalék), a lakosság 20 százaléka nem idegenkedik helyi képviselője megkérdezésétől sem. A magyarok szintén szeretnének erősebb helyi befolyást látni az Európai Unióban.
Sértő-Radics István, a Régiók Bizottsága magyar delegációjának elnöke szerint "itt az idő a helyi önkormányzatok teljes elismerésére az Európai Unióban.
A helyi képviselők ismerik a helyi lakosságot, tisztában vannak legégetőbb problémáikkal, és a megoldást is legtöbb esetben ők tartják a kezükben.
Ha Európa demokratikusabb akar lenni, meg kell hallgatnia a legkisebb falu, a legelszigeteltebb régió küldöttjét is" - olvasható a közleményben. A Régiók Bizottságát 1994-ben azzal a céllal hozták létre, hogy a helyi önkormányzatok képviselőinek beleszólási jogot adjanak a jogszabályok tartalmi kialakításába, ugyanis az EU jogszabályainak mintegy kétharmadát a tagállamok helyi és regionális önkormányzatai hajtják végre.
A jövőben az Európai Parlament minden regionális és helyi vonatkozású fontos témában köteles kikérni a bizottság véleményét, amely az Európai Bírósághoz is fordulhat.
Kapcsolódó írások:
- Kormányszóvivő: indul a Válságkalauz
- Kormányszóvivő: több új rendezvény lesz a március 15-i ünnepségsorozat keretében
- Eörsi Mátyást jelöli a magyar kormány az Európa Tanács főtitkári posztjára
- A polgári körök és a gazdakörök felhívása: "Új államot, új kormányt!"
- Elhagyhatta a kórházat a balesetet szenvedett zimbabwei kormányfő
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 8:18 Felborult egy motoros kishajó a Dunán, egy embert még keresnek
- 6:10 Szokatlan jelenségre figyeltek fel a bálványosi Csiszárfürdőn
- 22:55 Meteorológia: immár több mint egy évtizede hóínség jellemzi Budapest éghajlatát
- 20:53 Agrometeorológia: kiadós csapadék segíti a friss vetést
- 18:34 Higiéniai problémák egy wellness-szállóban, a NAV leengedte a medence vizét
- 16:31 Megakadályozták egy ortodox püspök húsvéti zarándoklatát Moldovában
- 14:27 Betiltották Virginia állam zászlaját a római istennő fedetlen melle miatt
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06