Lesznek-e állami iskolák?

PDSZ: azonnali egyeztetést az iskolák fenntartásáról szóló miniszteri tervekről!

Azonnali egyeztetést kért a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete (PDSZ) Hiller István oktatási minisztertől hétfőn az állami iskolák létrehozásának tervéről - közölte Kerpen Gábor elnök hétfőn az MTI-vel.

2009.02.23 13:20MTI

Az oktatási tárca vezetője egy hétfői lapinterjúban azt mondta, hogy egységes tantervvel dolgozó állami iskolákat szervezne 2010-től az oktatási kormányzat; az állami iskolák egységes tanterv alapján tanítanának, azonos oktatási minőséget garantálnának, amit az alapnormatíván fölül "kiegészítő normatíva" segítségével biztosítana az állam.

A miniszter szerint Magyarországon azért van szükség állami fenntartású iskolákra, hogy a közoktatásban csökkenjenek az esélykülönbségek. Az állami iskolák nem rendeletileg, hanem tárgyalások útján, fenntartócsere révén jönnének létre. Az állami iskolák létrejötte semmilyen módon nem befolyásolja a jelenlegi iskolafenntartók belső működését - tette hozzá a miniszter. Kerpen Gábor az oktatási miniszterhez intézett levelében nehezményezte, hogy ilyen méretű változtatásról a sajtóból értesülnek a pedagógusok, szülők, iskolák és önkormányzatok, s arról előzetesen semmiféle egyeztetés nem történt.

A PDSZ ezért a miniszternek írt levélben kéri két héten belül a Közoktatás-politikai Tanács és a Közoktatási Érdekegyeztető Tanács összehívását is. Arról, hogy a kormány az önkormányzatokkal egyeztetve valósítaná meg az állami iskolák megszervezését, azt mondta, az elmúlt években több 10 milliárd forint kivonásával épp a kabinet hozta nehéz helyzetbe az önkormányzatokat.

A központosítás recesszió idején általában forráskivonást jelent - jegyezte meg a szakszervezeti vezető, hozzátéve: erre utalnak a miniszter azon szavai is, hogy az állami iskolák megszervezése két évig jelent többletköltséget, utána nem.

Nagy kérdés az is, hogy a közvetlen fenntartású intézményeknek juttatandó pluszforrást milyen alapból és milyen elosztási metódus szerint utalnák. Nem a többi intézmény rovására történne mindez?
- tette fel a kérdést az érdekvédő.

Kerpen Gábor kitért arra is, hogy az egységes tanterv és tananyag sérti a nevelőtestületek jogait, "átnyúl a fejük felett". Ma ugyanis a nevelőtestületek döntenek arról, hogy milyen pedagógiai program mentén tanítanak.

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.