Nem volt sikertörténet...
Szetey törekvéseit senki sem díjazta?
Aligha nevezhető sikertörténetnek a minden valószínűség szerint távozó Szetey Gábor államtitkári munkája. Az általa kidolgozott teljesítményértékelési rendszert és a közszféra átalakítására tett lépéseit kevesen támogatták.
2008.01.25 08:28Magyar HírlapA nyugat-európai mintára létrehozott teljesítményértékelési rendszer (TÉR) célja az volt, hogy a közszféra dolgozóinak fizetését végzett munkájuktól tegye függővé. A rendszer 2007-ben a minisztériumok 6300 dolgozóját érintette, az idén pedig már az állami háttérintézmények további 13 ezer alkalmazottjánál is bevezetik. Az új formula azonban a kormányzati apparátusban és az ágazat munkavállalóinak körében is kiverte a biztosítékot.
Az egyik fő ellenérv a dolgozók részéről az volt, hogy mivel a munka mennyisége adott, csak szervezetileg és nem egyénileg lehet növelni a teljesítményt. Emellett teljesítési követelmény eddig is létezett. Egy szakértő úgy nyilatkozott a Magyar Hírlapnak, hogy a korábbi értékelési szisztémával ugyanúgy lehet eredményességet vagy eredménytelenséget mérni. És addig nincs is értelme az új rendszernek, amíg nem kap pluszpénzt az ágazat. Jelenleg ugyanis úgy néz ki, hogyha valahova többet adnak, akkor azt más helyről kell elvenni.
A Köztisztviselők és Közalkalmazottak Szakszervezete is aggályait fogalmazta meg nemrég a közszféra átalakításáról. Tapasztalataik szerint a közigazgatásban kevesebben s rosszabb feltételek között dolgoznak, és nem is nyújtanak jobb szolgáltatást, ellentétben a kormány reformtörekvéseivel. Úgy látják, hogy a kormányzati intézkedések a közszolgálat működési költségeit radikálisan lefaragták, egyben erőltetett ütemben csökkentették a szervezeteket és létszámukat.
Egy másik szempontból is sikertelen a közszolgálat átalakítása – mutatott rá Őry Csaba, aki államtitkárként a közszolgálati szférával az Orbán-kormány ideje alatt megkötött megállapodás egyik résztvevője volt. A jelenleg európai uniós képviselő elmondta: az akkori szerződés célja többek között az volt, hogy a minisztériumokban politikától független szakértői vezetői gárda alakuljon ki, és az előmenetel, illetve a kinevezések pusztán szakmai kritériumok alapján történjenek. Ebből azonban a szocialista kormányok idején semmi nem valósult meg.