A Fidesz nyújtotta be a javaslatot
Kolláth: alkotmányellenes lenne a "három csapás" törvény
Hibás válasz a problémákra a "három csapás" törvényi elgondolása Kolláth György alkotmányjogász szerint, akit a Fidesz által benyújtott törvényjavaslatról kialakult polémia kapcsán kérdezett az MTI.
2009.02.21 11:00MTIA Fidesz kedden nyújtotta be törvényjavaslatát; az amerikai mintán alapuló javaslat lényege, hogy aki háromszor követ el erőszakos, személy elleni bűncselekményt, az a harmadik esetben a büntetési tétel maximumának a kétszeresét kaphatja, ha pedig ez meghaladja a 20 évet, akkor a bírónak ténylegesen életfogytig tartó szabadságvesztést kell kiszabnia.
Kolláth György az MTI-nek elmondta: indokolt a büntetőpolitika szigorítása, mert elfogadhatatlan, hogy a viták erőszakos megoldása eszkalálódik. Mint mondta, nincs pártközi és szakmai konszenzussal kialakított bűnmegelőzési-bűnüldözési stratégia, helyette alkalmi megoldásokkal állnak elő a politikusok, amivel nem lehet előrejutni. "Illúzió, hogy egyetlen drákói lépés igazságot szolgáltat, megnyugvást hoz. Főleg így van ez akkor, ha a tervbe vett lépés jogilag hibás, szakmailag a meglévőkhöz illeszthetetlen, sőt alkotmányos elveket sért" - tette hozzá.
Az alkotmányjogász emlékeztetett rá: a jogállamiság fontos eleme a hatalommegosztás és a bírói függetlenség elve, a törvényhozó hatalmi ág nem veheti át az igazságszolgáltatás szerepét, nem fokozhatja le, nem kiskorúsíthatja azzal, hogy megvonja tőle a mérlegelés jogát és felelősségét.
Felhívta a figyelmet arra, hogy a büntetéskiszabás során munkamegosztás van a törvény és az ítélkező bíró, illetve bíróság között, azért, hogy arányos és megérdemelt szankció szülessék. A törvény itthon és Európa számottevő részében a büntetés mértékének minimumát és maximumát szabja meg, és az ítélkező bíró kompetenciája az, hogy a parlamenttől függetlenül mérlegelje az előtte lévő bűncselekményt, az elkövető társadalomra veszélyességét, és a vétkesség súlyát. Miután nincs két egyforma bűnügy, ön- és közbecsapás, hogy ezt az egyéniesítést elvethetjük - jelentette ki.
Véleménye szerint tehát az a próbálkozás - amely felrúgná, illetve kizárná a bírói mérlegelést - alkotmányellenes, ráadásul a büntetőjog rendszerébe való inkompetens beavatkozás is lenne. Az alternatív büntetési rendből egyirányút kreálni nem pusztán visszalépés lenne, de fel is borítaná a büntető törvénykönyv évszázados, egységes rendszerét - tette hozzá. Mint mondta, a javaslat szakszerűtlenségét mutatja, hogy a Btk.-ban ma is van erőteljes szigorítás a különös és a többszörös visszaesők súlyosabb megbüntetésére: esetükben a büntetés mértékének felső és alsó plafonja 50 százalékkal megemelkedik, igaz, csak maximum 15 évig.
Mint mondta, talán megvalósítható az a javaslat, amely az eddig 50 százalékot 100 százalékra emelné.
Kapcsolódó írások:
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 22:55 Meteorológia: immár több mint egy évtizede hóínség jellemzi Budapest éghajlatát
- 20:53 Agrometeorológia: kiadós csapadék segíti a friss vetést
- 16:31 Megakadályozták egy ortodox püspök húsvéti zarándoklatát Moldovában
- 14:27 Betiltották Virginia állam zászlaját a római istennő fedetlen melle miatt
- 12:22 Elismerné a Krím félszigetet Oroszország részeként az USA - Bloomberg
- 10:49 Elkészült a TAL vezeték bővítése, Csehországnak nincs szüksége orosz kőolajra
- 8:37 Szívműtéten esett át Nyilasi Tibor
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06