"A tájékoztatás kellő időben történjen meg!"
Mikola az egészségügy várható helyzetéről faggatódzik
Mikola István (Fidesz), az Országgyűlés Egészségügyi Bizottságának alelnöke azt kéri az egészségügyi minisztertől, hogy adjon tájékoztatást az ágazatban várható gazdasági-pénzügyi helyzetről; a politikus erről a grémium szerdai ülésén beszélt.
2009.02.18 16:44MTIAz ellenzéki politikus arra kíváncsi, hogy a gazdasági válság enyhítését szorgalmazó kormányzati intézkedések hogyan fogják érinteni az egészségügyi ágazatot. Mint mondta, a tervezett áfaemeléssel és járulékcsökkentéssel a kórházak, rendelőintézetek nehéz helyzetbe kerülnek, amit még tetéz a gyenge forint.
Hozzátette: az áfaemelés miatt az intézmények működési költségei jelentősen emelkedni fognak, hiszen az orvosi eszközöket, felszereléseket a kórházak is a piacról szerzik be. Mikola István azt kérte, hogy ez a tájékoztatás "kellő időben" történjen meg.
Kökény Mihály bizottsági elnök - ígéretet téve, hogy a kérést eljuttatja Székely Tamás ágazatvezetőhöz -, megjegyezte, senki nem tudja magát kivonni a válság alól, és a járulékcsökkentésből adódó kevesebb bevételhez kell igazítani a kiadásokat. Legkésőbb június-július környékén megroppanthatja az egészségügyi intézmények költségvetését a forint gyengülése.
Az orvosi eszközök várhatóan húsz százalékos drágulása ellen a kórházak a szolgáltatások szűkítésével védekezhetnek - írta szerdai számában a Népszabadság. A lapnak nyilatkozó szakértők szerint az orvosi segédeszközök piacán 15-20 százalékos drágulással kell számolni az idén. A képet árnyalja, hogy ez a helyzet csak az egészségügyi intézmények mintegy felét érinti egyelőre. Az orvostechnikai szövetség becslése szerint a kórházi piac ötven százalékát teszi ki az úgynevezett közbeszerzési szerződésekkel történő vásárlás.
Ennek lényege, hogy az intézmény megpályáztatja a beszállítókat, és kikötheti, hogy az adott áron adhat még további megrendeléseket. Ha az intézmények nem kapnak több pénzt az OEP-től, a rendszer finanszírozhatatlan lesz.
Van más megoldás: az ellátások, a szolgáltatások szűkítése vagy a betegterhek növelése, de ennek csekély a valószínűsége - írta a lap szakértőkre hivatkozva, akik már tavaly év végén figyelmeztettek arra, hogy a forint-euró árfolyam ingadozása súlyos gondokat okozhat az ellátórendszerben, mert egyre többet kell majd fizetni a gyógyításhoz szükséges anyagokért, vegyszerekért és egyéb eszközökért.
E piacon mindent valutáért kell beszerezni.