Dávid Ibolya: "Előkészítetlen" volt a beszéd
Képek a Parlamentből! Navracsics: a Fidesz megszorító csomagnak tartja Gyurcsány intézkedéseit
A kormány azt javasolja, hogy 5 százalékponttal, 32 százalékról 27 százalékra csökkenjen a munkáltatói tb-járulék - mondta Gyurcsány Ferenc miniszterelnök. A 13. havi nyugdíj összege beépülne a nyugellátásokba, azt követően pedig az újonnan nyugdíjba vonulóknak már nem járna ez a járandóság.
Orbánék mennek, Gyurcsány beszéde jön - nézze meg a képeket Ön is!
Dávid Ibolya: előkészítetlen volt a kormányfő beszéde
Az MDF elnöke a parlamentben újságírók előtt úgy fogalmazott: Magyarországon mindenki abban érdekelt, hogy a válságot minél rövidebb időn belül meg lehessen oldani.
Hozzátette, a kormányfőnek viszont az a felelőssége, hogy az előterjesztéseket, a programokat, az alternatívák felsorolását és az ezekhez szükséges háttérelemzéseket a kormányzatnak kell biztosítania. Mint mondta, ha négy hónapon keresztül tétlenkedik a kormányzat, nincsenek válságkezelő programok, akkor egy fél óra alatt a parlamentben nem lehet állást foglalni, mert hiányoznak a legszükségesebb támpontok. Példaként említette:nem lehet tudni, hogy ha az adóátrendezés során mindenki jól jár, akkor a kormány miből fedezi majd a csaknem 200 milliárd forintos kiadáscsökkentést.
Közölte, hogy az MDF választ vár arra is, hogy melyek azok a lépések, amelyek a gazdaság ösztönzését fogják majd segíteni. Megjegyezte: ahhoz, hogy a kormányfő beszédének középpontjába állított öt kérdésre érdemi válaszokat lehessen adni, el kell végezni a pontos számításokat. Emlékeztetett arra, hogy az elmúlt két évben az MDF három programot tett le az asztalra.
Az első kettő a Középosztály 13 pontja, illetve a Nemzeti adószabadság programja nevet viselte, míg a Nemzeti csúcson "a legkomolyabb és a legszigorúbb válságkezelő programra tettünk javaslatot" - mondta Dávid Ibolya.
A pártelnök elmondta azt is, sérelmezte a miniszterelnöki előterjesztés formáját, és úgy vélekedett: az, hogy Gyurcsány Ferenc előterjesztése írott háttérelemzés nélkül hangozhatott el, az "komolytalanná teszi" ezt a folyamatot.
Fodor Gábor: meg kell találni egymásban azt, ami közös
Fodor Gábor, az SZDSZ elnöke napirend előtti felszólalásában arról beszélt, hogy a jelenlegi helyzetben minden erővel azon kellene lenni, hogy a politikusok megtalálják egymásban azt, ami közös, ami az ország érdekét szolgálja.
A miniszterelnök beszédére reflektálva felhívta a kormányfő figyelmét, hogy a kilencvenes évek közepén, amikor az úgynevezett Bokros-csomagot bevezették, a koalíciónak közel kétharmados támogatottsága volt a parlamentben, és a társadalomban is nagyobb volt a támogatottsága a jelenleginél.
Hozzátette: a most tervezett intézkedésekhez szélesebb körű társadalmi és politikai összefogásra van szükség, és a miniszterelnöknek lépéseket kell tennie ennek megteremtésére.
Közölte: a liberálisok bármely "értelmes és jó" kezdeményezés mögé hajlandóak odaállni, de véleménye szerint, amit a kormányfő felszólalásában elmondott, az túl késői és túl kevés volt.
Mint mondta, a szabad demokratáknak is van felelősségük az országban kialakult helyzetért, ezért erkölcsi kötelezettségük, hogy megpróbálják kijavítani azt, amit korábban közösen elrontottak. Erre csakis úgy van lehetőség, hogy ha szembe tudnak nézni a helyzettel, és olyan programokat tesznek le az asztalra, amelyek világosan, gyorsan, a lehető legrövidebb időn belül hatékonyak tudnak lenni.
Fodor Gábor kijelentette: a miniszterelnök által ismertetett program egy része szimpatikus számukra, de annak kidolgozottságát hiányolják.
A KDNP szociális bankot javasol
Szociális bank létrehozását és az alapvető élelmiszerek áfájának öt százalékra csökkentését javasolta Semjén Zsolt, a KDNP frakcióvezetője hétfőn a parlamentben.
Semjén Zsolt szerint családok tízezrei állnak a csőd szélén, ezért a KDNP nevében azt javasolta, hogy a családtámogató hálózatokon keresztül építsék ki a családok csődvédelmét, és rendeljenek hozzá egy olyan szakosított pénzintézetet, ami szociális bankként lehetővé teszi a hitelek átütemezését, a likviditási problémák áthidalását, vagy akár moratórium biztosítását.
A KDNP frakcióvezetője azt is javasolta, hogy az alapvető élelmiszerek - a tej, a kenyér, a szalonna és az étkezési zsír - áfáját csökkentsék öt százalékra.
Navracsics: a Fidesz megszorító csomagnak tartja Gyurcsány intézkedései
Újabb megszorító csomagnak nevezte a miniszterelnök által bejelentett intézkedéseket Navracsics Tibor, a Fidesz frakcióvezetője hétfőn a parlamentben.
A frakcióvezető az MSZP-s képviselőkhöz fordulva azt mondta: amihez most a nevüket adják, az egy újabb megszorító csomag, amely nem növeli a versenyképességet, nem teszi korszerűbbé Magyarországot, és nem biztosítja a felzárkózást, hanem egyetlen hatása lesz: újabb terheket rak azokra, akiknek még van legális, el nem titkolt jövedelmük, és valószínűleg nem tesz terheket azokra, akik eltitkolják a jövedelmüket.
Navracsics Tibor szerint ezektől az intézkedésektől nem a gazdaság kifehéredése várható, hanem az, hogy még többen menekülnek majd a szürkegazdaságba. A fideszes politikus a szocialista frakciótól azt kérdezte: valóban elhiszik-e, hogy adócsökkentést, tehercsökkentést eredményez a társasági adó 3 százalékos növelése, a személyi jövedelemadó kulcsainak emelése, a családi pótlék, az iskolakezdési támogatás, az étkezési utalvány és az üdülési csekk megadóztatása, az üzemanyag árának 7 százalékos növelése, valamint az áfa 23 százalékra emelése.
Felhívta a figyelmet arra is, hogy az áfát úgy akarják emelni, hogy a helikopter és az uszoda ugyanabba a kulcsba tartozik, mint a kenyér. "Önök erről elhiszik, hogy Magyarország jövőjét szolgálja, önök erről elhiszik, és a választópolgáraiknak tiszta szívvel azt tudják mondani, hogy ez a kivezető út a válságból?" - tette fel a kérdést.
Mint mondta, az MSZP 2006 nyarán már megszavazott egy megszorító csomagot, amelynek "szomorú gyümölcseit most aratják le", hiszen akkor kezdett leszakadni Magyarország a közép-európai régiótól. "Önök egy kudarcos, halott kormányzati politikába akarnak életet lehelni, de ez nem fog menni, ezek a lépések nem kifelé vezetnek a válságból" - fogalmazott.
A Fidesz frakcióvezetője szerint az alapvető probléma az, hogy mióta Gyurcsány Ferenc a miniszterelnök Magyarországon, folyamatosan csökkent a gazdasági növekedés, a 2004-es 4,8 százalékról most eljutottunk a mínusz 3-3,5 százalékos tartományba. "Miniszterelnök úr, ez az ön munkájának szomorú bizonyítéka, ez az ön kudarca" - jelentette ki.
Navracsics Tibor szerint ugyanakkor nemcsak arról van szó, hogy Magyarország 2004 óta folyamatosan gyengülő pályán van, hanem Gyurcsány Ferenc "áldásos tevékenysége" következtében Magyarország körülbelül 10 évvel zuhant vissza egyes mutatók - az államadósság, a pénz gyengesége és az ipari termelés - tekintetében.
A Fidesz frakcióvezetője a miniszterelnök őszödi beszédét idézve azt mondta, hogy Gyurcsány Ferenc az elmúlt négy hónapban is "csak úgy tett", mintha kormányozna, és ezzel az ország jövőjét teszi kockára.
Gyurcsány szerint "Gyurcsány a hibás"
A miniszterelnök a frakcióvezetők reagálása után kiemelte: egy három-négy éves folyamatot szeretnének elindítani, amellyel el lehet jutni az euró bevezetéséig, valamint öt területen kezdeményeznek átfogó változásokat.
A kormányfő "pörölycsapásszerű igazságosztásnak" nevezte Navracsics Tibor szavait, és érezhető iróniával úgy reagált: belátja - de ez most már Amerika-szerte is ismert - hogy ő áll az Egyesült Államok foglalkoztatási válsága mögött. A republikánusok már adják fel a hirdetéseket, hogy "Gyurcsány a hibás" - fogalmazott.
Gyurcsány Ferenc kijelentette: a parlamentben "bárgyú képtelenségek" is elhangzanak, ahelyett, hogy normális, felelős vitát folytatnának. Hozzátette: a Fidesz nem tett konkrét javaslatokat a kormány tervezett intézkedéseivel kapcsolatban, így nincs mit kommentálni.
A miniszterelnök Semjén Zsolt (KDNP) szociális bankra vonatkozó javaslatáról azt mondta: a szociális tárca vezetője - akivel a konkrétumokról a képviselő egyeztetni tud - hamarosan ismerteti a minisztérium - a gazdasági világválság magyar hatásaival összefüggő - elképzeléseit. A KDNP frakcióvezetője azt is javasolta, hogy az alapvető élelmiszerek - a tej, a kenyér, a szalonna és az étkezési zsír - áfáját csökkentsék öt százalékra.
A miniszterelnök erre úgy reagált: megfontolták ezt a lehetőséget, de végül elvetették, mert a közgazdász szakma szerint fontos megőrizni az alapkulcs egységességét, és nehéz lenne megoldani az élelmiszerek kiválogatását.
A kormányfő Fodor Gábornak (SZDSZ) azt mondta: a reformszándék kevés, nem elegendő a parlamentben egyezségre jutni, az ország többségének a támogatása is kell a program végrehajtáshoz.
![]() | [2/3] | ![]() |
|
Kapcsolódó írások:
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 22:55 Meteorológia: immár több mint egy évtizede hóínség jellemzi Budapest éghajlatát
- 20:53 Agrometeorológia: kiadós csapadék segíti a friss vetést
- 16:31 Megakadályozták egy ortodox püspök húsvéti zarándoklatát Moldovában
- 14:27 Betiltották Virginia állam zászlaját a római istennő fedetlen melle miatt
- 12:22 Elismerné a Krím félszigetet Oroszország részeként az USA - Bloomberg
- 10:49 Elkészült a TAL vezeték bővítése, Csehországnak nincs szüksége orosz kőolajra
- 8:37 Szívműtéten esett át Nyilasi Tibor
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06