Támogatást kapott a kormánytól
Ma felfedi lapjait Gyurcsány Ferenc
Támogatást kapott az MSZP elnökségétől, frakciójától és a kormány tagjaitól Gyurcsány Ferenc miniszterelnök a ma bejelentendő, a szociális, a foglalkoztatási és az adórendszer átalakítására vonatkozó intézkedésekhez.
2009.02.16 06:42MTIA miniszterelnök vasárnap megszavaztatta az MSZP elnökségét és a kormányt is a hétfőn bejelentendő intézkedésekről. A szocialista párt elnöksége egyhangúlag kiállt a tervezett intézkedések mellett.
Az elnökségi ülés után tartott kormányülésen a miniszterelnök azt kérdezte a kabinet tagjaitól - köztük az államtitkároktól is -, hogy "tiszta szívvel és aktívan" támogatni tudják-e a tervezett lépéseket, valamint van-e köztük, akinek ez a politikai hitvallásával nem egyeztethető össze, és ebben a helyzetben inkább távozni akar. A kormány tagjai közül senki nem jelezte ellenvetését.
Az MSZP-frakció is egyhangúlag megszavazta a kormány javaslatait a költségvetési hiány és a gazdasági válság kezelésére. Lendvai Ildikó frakcióvezető a frakció négyórás ülése után azt mondta, a frakció fő feladatának nem egyszerűen az alacsonyabb növekedés miatti költségvetési lyukak befoltozását tartja, hanem egy nagyobb igényű, távlatosabb programot, amely a válságkezelés és a válságból való kitörés, a növekedés és a foglalkoztatás programját jelenti.
Lendvai Ildikó részletek említése nélkül elmondta, hogy lesznek olyan javaslatok, amelyeket már február végén benyújtanak az Országgyűlésnek, és lesznek olyanok is, például a nyugdíjrendszer átalakítása, a nyugdíjkorhatár emelése, amelyeket vitára bocsátanak.
A miniszterelnök hétfőn javaslatot tesz a parlamentben az adó- és járulék-, valamint a szociális rendszer átalakítására, a nyugdíjrendszer megváltoztatására és a közjogi csomag elfogadására, de nem ragaszkodik ezek minden eleméhez, csak az irányukhoz és a nagyságrendjükhöz - közölte a kormányszóvivő vasárnap. A benyújtandó törvényjavaslatok még formálódhatnak a jövő pénteken kezdődő további egyeztetéseken.
A kormány megbeszélést kezdeményez a terveiről a parlamenti pártokkal, a szociális partnerekkel, a civil szervezetekkel és mások mellett a Reformszövetséggel - hangsúlyozta Daróczi Dávid az újabb vasárnapi, soron kívüli kormányülés után tartott sajtótájékoztatón.
Hozzátette: az intézkedések célja, hogy az állami kiadások visszafogásával a gazdaságot, a vállalatokat versenyképesebbé és erősebbé tegye középtávon. A részletekről azonban nem kívánt beszélni. A kormány 2016-tól nyolc év alatt fokozatosan 65 évre emelné a nyugdíjkorhatárt - tudta meg kormányzati forrásból az MTI vasárnap. A kabinet hosszú távú tervei között az szerepel, hogy 2016-tól 2024-ig, azaz nyolc év alatt a mai 62 évről 65 évre emelné fokozatosan a nyugdíjkorhatárt, úgy, hogy az évente négy hónappal lenne magasabb. A nyugdíjat érintő változás az is, hogy 2010-től a 13. havi nyugdíj beépülne a járandóságba, az újonnan nyugdíjba lépők pedig már nem kapnák meg ezt a juttatást.
A kormány tervei szerint az év közepétől változik a személyi jövedelemadó alsó sávhatára és mindkét kulcsa, szigorodnak a gyed szabályai; csökken a munkaadói járulék. A korábbi hírekkel ellentétben nem változna az 1.950 forintos eho, de megszűnne a két különadó.
Gyurcsány Ferenc hétfői parlamenti felszólalását követően három országos televízió is sugározza a kormányfő rövid beszédét hétfő este. A Nézőpont Intézet szerint csak a célja világos a Gyurcsány Ferenc által meghirdetett "patrióta gazdaságpolitika" korszakának, jelentése egyelőre igen bizonytalan. Az intézet az MTI-hez eljuttatott elemzésében a miniszterelnök által szóba hozott, a Fidesztől kölcsönzött kifejezést kommunikációs névadási próbálkozásnak nevezte.