Elutasították - mennek tovább
Alkotmánybírósághoz fordul a Political Capital a ferencvárosi választások miatt
A Political Capital Institute és egy magánszemély által a ferencvárosi időközi választás névjegyzéke ellen benyújtott kifogást elutasító határozatot a Fővárosi Bíróság - az alkotmányos probléma érdemi vizsgálata nélkül - helybenhagyta.
2009.01.21 12:51political capital/ma.huA PC sajtóközleményében így folytatja: "A végzés indokolásában a bíróság – a Fővárosi Választási Bizottság határozatához hasonlóan – megerősítette a 2010-es választásokkal kapcsolatos alkotmányos aggályokat, az indítványozók ezért az Alkotmánybírósághoz fordulnak. "
Ezzel az intézet célja továbbra is az, hogy cselekvésre ösztönözze az Országgyűlést, amelynek az Alkotmánybíróság egy 2005-ös határozata alapján már 2007. június 30-ig rendeznie kellett volna a választókerületek kérdését. A Fővárosi Bíróság (FB) helybenhagyta a kifogást elutasító Fővárosi Választási Bizottság (FVB) határozatát, indoklásában pedig kiemelte, hogy a bíróság csak „azt vizsgálja, hogy a közigazgatási határozat megfelelt-e az eljárási és anyagi jogszabályoknak”.
Az FB tehát a szó szerinti értelmezésen túl nem foglalkozott a választókerületek aránytalanságából fakadó alkotmányos problémával. A bíróság „mellőzte az alkotmánybírósági eljárás kezdeményezését”, holott a Political Capital olyan körben kérte ezt a bírótól, amelyről az Alkotmánybíróság indítvány hiányában még nem foglalt állást.
Az FVB ugyanerről a problémáról határozatában kimondta: „tisztázatlan, hogy a Kormánynak mit lehet és mit kell mérlegelnie, amikor a változtatásról dönt. Nincs törvényi szabály, amely a megengedett eltérés mértékéről rendelkezne, akár az egyes kerületek választópolgárainak száma közötti különbségek, akár az egyes kerületeknek az átlagtól való eltérése meghatározásával”.
Az FB ugyancsak megfogalmazta, hogy „a törvényi szabályozás súlyos hiányosságának tekinti azt, hogy nincs előírás az egyéni választókerületek területének és a területi listákhoz tartozó mandátumok számának időszakos felülvizsgálatára (…)”.
Mivel a bíróság ennek tudatában sem kezdeményezett utólagos konkrét normakontrollt, a kérelmező magánszemély alkotmányjogi panasz formájában fordul az Alkotmánybírósághoz. - tudatja a Political Capital.