"Egy költségvetési szám sincs kőbe vésve"
Gyurcsány: a recesszió az első számú közellenség
A kormány azért hív össze rendkívüli parlamenti ülést január 29-ére, hogy az Országgyűlés nyilvánossága előtt mondhassa el, a folyamatosan romló gazdasági kilátások fényében hogyan értékeli a gazdasági helyzetet.
2009.01.15 19:25MTIHangsúlyozta: egyre inkább arra kell koncentrálni, hogyan lehet a mélyülő recesszióval szemben fellépni.
A recesszió az első számú közellenség - fogalmazott.
A kormányfő bejelentette: a folyamatosan mélyülő és elhúzódó válság miatt - amelynek szerinte még csak az első felében van a világ - a kormány válságmegelőző és válságkezelő döntéshozatali központot hoz létre, amelynek két feladata van.
Egyrészt az, hogy előkészítse a válságkezelésben fontos szabályozási döntéseket, másrészt az, hogy szükség esetén egyedi beavatkozással megóvjon vállalatokat, munkahelyeket. Gyurcsány Ferenc közölte: a következő két hetet arra használja fel a kormány, hogy elkészítse a jelenlegi helyzetnek megfelelő előrejelzést és a szükséges jogszabály-módosításokat.
A legfontosabb beavatkozási területek közé sorolta az adóreform előkészítését - s annak lehetőleg idei elindítását -, továbbá az állami és nem állami beruházások, valamint a kereslet élénkítését.
Hozzátette: további átalakítások szükségesek a foglalkoztatási és a szociális rendszerben, illetve a politikai képviselet és az igazgatás területén is.
"Magyarország nem engedhet meg magának 3-5 százalékos deficitet"
Gyurcsány Ferenc szerint egyetlen költségvetési szám sincs kőbe vésve, de ez nem jelenti azt, hogy fel lehet puhítani a büdzsét.
A miniszterelnök csütörtökön újságírók előtt azt is mondta: az egyre mélyülő válság miatt mindent újraszámolnak, de Magyarországnak egyensúlyi pályán kell maradnia, és csak olyan költségvetést lehet készíteni, amely finanszírozható.
Gyurcsány Ferenc kérdésre válaszolva leszögezte: a 2009-es hiánycél mértékében nincsen nagy mozgástér, Magyarország nem engedhet meg magának 3-5 százalékos deficitet. A miniszterelnök nagyjából 100-200 milliárd forintra becsülte a rövid távú "költségvetési nyomást", de - mint mondta - ilyen helyzetben nem szabad adót emelni annak érdekében, hogy a korábbi kiadási szintet tudják finanszírozni.
Úgy látja: abban szakmai konszenzus van, hogy a személyi jövedelemadót és a társadalombiztosítási járulékot csökkentsék, de azt nem tudta megmondani, hogy ennek ellentételezését milyen adórendszeren belüli átcsoportosítással oldanák meg.
"Nem szabad adót emelni"
Gyurcsány Ferenc kérdésre válaszolva leszögezte: a 2009-es hiánycél mértékében nincsen nagy mozgástér, Magyarország nem engedhet meg magának 3-5 százalékos deficitet.
A miniszterelnök nagyjából 100-200 milliárd forintra becsülte a rövid távú "költségvetési nyomást", de - mint mondta - ilyen helyzetben nem szabad adót emelni annak érdekében, hogy a korábbi kiadási szintet tudják finanszírozni.
Úgy látja: abban szakmai konszenzus van, hogy a személyi jövedelemadót és a társadalombiztosítási járulékot csökkentsék, de azt nem tudta megmondani, hogy ennek ellentételezését milyen adórendszeren belüli átcsoportosítással oldanák meg.