Még Szlovákiának is jut

Az orosz gáz nem jön, a korlátozást feloldották Magyarországon

Csütörtökön is folytatódik az ukrán-orosz gázvita, Európába továbbra sem érkezik gáz, miközben Magyarországon délelőtt 10 órától feloldották a gázkorlátozást.

2009.01.15 12:28MTI

Molnár Csaba energiaügyi miniszter csütörtökön sajtótájékoztatón jelentette be, hogy délelőtt 10 órától feloldották az I-es kategóriába tartozó ipari fogyasztókra vonatkozó gázkorlátozást. Az orosz gáz csütörtökön sem indult meg Európa irányába: a Gazprom délelőtt közölte, hogy megküldte a szükséges papírokat az ukrán félnek, amely szerint a nap folyamán az ukrajnai vezetékeken át összesen 99,2 millió köbméter gázt akar szállítani Moldovába, Szlovákiába és a Balkánra, ám az ukrán fél újra megtagadta a gáz továbbítását az által javasolt műszaki megállapodás hiányára hivatkozva.

A Gazprom rámutatott, hogy mivel a tranzitról szóló szerződés 2013-ig érvényes, az említett műszaki megállapodás hiánya nem elegendő indok a tranzit akadályozásához. Az orosz monopólium emlékeztetett arra is, hogy 2007-ben nem létezett ilyen megállapodás, a gázt mégis szállították. A cég aláhúzta, a jelenlegi válságos helyzetben semmiféle nélkülözhető papír hiánya nem szolgálhat ürügyül a tranzit megtagadásához. Az ukrán fél már harmadik napja nem nyitja meg rendszerét az orosz gáz előtt Szudzsa állomásnál, s ezt azzal indokolja, hogy ha megtenné, nagy kelet-ukrajnai területek maradnának gáz nélkül.

Az orosz fél szerdán javasolta, hogy a Szudzsánál beérkező gázból lássák el az érintett területeket, s az ukrán fél az ország nyugati részén lévő tárolóiból küldjön ugyanolyan mennyiséget Európába, de erre nem érkezett válasz. A Gazprom indoklása szerint azért Szudzsa állomásnál akarják az ukrajnai rendszerbe szivattyúzni a gázt, mert egyrészt ez a legrövidebb útvonal a Balkán felé, másrészt mert itt a legnagyobb az áteresztő képesség: két és félszer nagyobb, mint a többi csatlakozási ponté összesen.

A Kommerszant című orosz lap szerint a hivatalos nyilatkozatokban általában semmi nem utal a gázválság gyors megoldására. A Vremja Novosztyej szerint Moszkva és Kijev között folytatódik az idegháború és a kölcsönös vádaskodás, és nincs kilátás a tranzit felújítására. A lap szerint az orosz fél célja egyre nyilvánvalóbb: előbb be akarta vonni az EU-t megfigyelőként, majd az unió szeme láttára akarta bebizonyítani, hogy a Naftogaz nem biztosítja a tranzitot, vagyis most arra lenne szükség, hogy az EU megbélyegezze Kijevet és rákényszerítse az együttműködésre.

A Vedomosztyi szerint fokozódik az Ukrajna-ellenes hangulat, de a Gazeta szerint például a görög Greek Public Gas Corporation a Gazpromot készül beperelni. A lap szerint Kijev egyhamar nem köt kompromisszumot, mivel a különös ukrán magatartás mögött nem annyira a vezetékrendszer működése, mint inkább Washington hatása áll.

Az FGSZ Földgázszállító Zrt. szerint csütörtökre is elegendő a földgáz áll Magyarország rendelkezésére: a napi fogyasztás várhatóan 54-56 millió köbméter lesz, miközben a rendelkezésre álló források nagysága 66 millió köbméter. A földalatti tárolókból 53 millió köbméter földgázt vesznek ki, a belföldi termelésből 9 millió köbmétert biztosítanak, míg nyugati irányból 4 millió köbméter import földgáz érkezik Magyarországra.

A magyar szállítórendszer továbbra is készen áll az Ukrajna irányából meginduló gázszállítás azonnali fogadására. A Mol Nyrt. időközben felajánlotta, hogy Szlovákiának 1,5 millió köbméter gázt szállít csütörtökön, ha a szlovák fél igényli.

Ferihegy déltől állt vissza a gázfelhasználásra

A ferihegyi repülőtéren csütörtökön déltől álltak vissza a gázfelhasználásra, miután feloldották az I-es kategóriába tartozó ipari fogyasztókra, így a reptérre is vonatkozó gázkorlátozást, amely mintegy 54 millió forint többletköltséget jelentett az üzemeltetőnek. Szollár Domokos, a Budapest Airport szóvivője az MTI-nek elmondta, hogy a január 6-án este életbe lépett korlátozás miatt a kazánokat olajtüzelésre kellett átállítani.

Az elmúlt időszakban 570 ezer tonna fűtőolajat használtak fel, a BA fűtésszámlája 54 millió forinttal volt magasabb, mintha gázzal üzemeltek volna a kazánok. A reptér saját, stratégiai olaj készletén túl a Moltól vásárolt fűtőolajat.

Kitartanak a tározók csütörtökön is

Csütörtökre is elegendő a földgáz, a Magyarországon várható 54-56 millió köbméteres napi földgázfelhasználással szemben a rendelkezésre álló források nagysága 66 millió köbméter - közölte az FGSZ Földgázszállító Zrt. csütörtökön reggel az MTI-vel. (Bővebb cikk a témában!)

Putyin: nem Moszkva diktálja az árakat!

A gáz ára óhatatlanul csökkeni fog az év folyamán - közölte Vlagyimir Putyin orosz miniszterelnök, határozottan cáfolva azokat a nyugati véleményeket, hogy Oroszország diktálja a gázárakat. (Bővebb cikk a témában!)

Moszkva csúcsértekezletre hívja az orosz gáz felhasználóit

Moszkva az orosz gázt felhasználó államok vezetőit csúcsértekezletre hívja Moszkvába január 17-re - jelentette be Dmitrij Medvegyev államfő, amikor szerdán Moszkvában fogadta a szlovák, a bolgár és a moldovai kormányfőt, akik a gázexport problémáinak megoldására érkeztek az orosz fővárosba. (Bővebb cikk a témában!)

A kereskedelmi tárlókban még 2,7 milliárd köbméter gáz van

Az Európába irányuló gázszállításról továbbra sincs megegyezés az ukránok és az oroszok között, s így nem is érkezik szerdán gáz a kontinensre; Magyarország szerdai fogyasztása várhatóan 60-62 millió köbméter lesz, amit a rendelkezésre álló források teljes mértékben fedeznek. (Bővebb cikk a témában!)

Továbbra sem érkezik orosz gáz Európába

Jóllehet, kedden reggel bejelentették, hogy megindultak az orosz gázszállítások Európába, Viktor Juscsenko ukrán elnök délután már beismerte, hogy az ukrán tranzitvezeték-rendszer nem tudja úgy fogadni és továbbítani a gázt, ahogyan az orosz fél szeretné a nyugati irányba. (Bővebb cikk a témában!)

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.