Az SZDSZ a választás nagy vesztese

Megszűnt a baloldali fölény Ferencvárosban

A vasárnapi eredmény a Jobbikot pozitív, az SZDSZ hátrányos helyzetbe hozta. A 2006-ban kezdődött átrendeződés idén januárra egyértelműen megmutatta, a baloldali többség megszűnt a Ferencvárosban. A ma.hu a vasárnapi időközi választás eredményéről politológusokat kérdezett.

2009.01.12 11:32Bencze Áron, ma.hu

A polgárok elsősorban nem érezték, hogy valódi tétje lenne a vasárnapi időközi választásnak, ugyanakkor a botrány hatásai sem hanyagolhatóak el – sorolta a ma.hu-nak a gyenge részvétel okait Kiszelly Zoltán politológus, aki szerint a Jobbik ügyesen tematizálta a kopogtatócédulák körül kialakult helyzetet. Mint fogalmazott, a karácsony körüli uborkaszezon alatt országos médiafigyelmet tudtak szerezni a IX. kerületi visszásságoknak. 

Kiszelly szerint a fegyelmezett bázisú (Jobbik) és a jó mozgósító képességgel (Fidesz) rendelkező pártok tudtak meghatározóan szerepelni vasárnap. A politológust pártok reakciói a 2006-os önkormányzati választás utáni helyzetre emlékezteti, mikor mindegyik politikai erő kiragadott részletekkel próbálta saját eredményét felnagyítani. 

„Az azért túlzás, hogy az SZDSZ megszűnt létezni” – reagált a Jobbik közleményére Kiszelly, kiemelve: az azonban tény, míg a Jobbik az EP-választás esetében már a programjáról beszélhet, addig a liberálisoknak az 5 százalék elérésével kell foglalkozni a kampány során. Hozzátette azt is, az 5,3 százalékos eredmény az SZDSZ-ben megingathatja Demszky Gábor helyzetét, hiszen ez az adat a fővárosi helyzetet demonstrálja, hiszen korábban a Ferencvárosban 10-15 százalékot értek el rendszeresen a liberálisok.

Amíg a Fidesz és az MSZP nem kínál valódi alternatívát a polgárok számára, addig nem várható komoly részvételi arány a választáson – fogalmazott Kiszelly Zoltán, aki nem mert jóslásokba bocsátkozni a két hét múlva esedékes második forduló érvényességét illetően. 

Szomszéd Orsolya, a Vision Consulting elemzője lapunk megkeresésére rámutatott, időközi választások esetében nem meglepő az érdektelenség, bár a 25 százalék véleménye szerint is valóban kevésnek tűnik. Mint mondta, a sorozatos botrányok bizonyos választói csoportokat távol tarthatott a vasárnapi voksolástól. 

Országos erőviszonyokra a tegnapi eredményekből nem lehet egyértelműen következtetni – vélekedett Szomszéd, kiemelve: a Jobbik jó szereplését is óvatosan kell kezelni, ugyanakkor a 8,5 százalék segítségével azt kommunikálhatják, a párt legitim szereplője az EP-választásoknak, a rá adott szavazatok nem fognak elveszni. 

A Vision Consulting elemzője az SZDSZ-re is kitért. Emlékeztetett: 2006-ban Gegessy Ferenc 22 százalékot ért el, ami a jelenlegi 5,3 százalékhoz képest egyértelmű gyengülést jelent. A liberális párt 2008-ban szervezetileg és személyileg is rossz állapotban volt, és ez év elején kifejezetten meggyengült pozíciókból kell nekivágnia az EP-kampánynak. Szomszéd Orsolya hozzáfűzte azt is, az átrendeződés egyértelmű, a Fidesz erősödése kitapintható, 2009-re a baloldali többség megszűnt a Ferencvárosban.

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.