Az egykori kormányfő lemondott mandátumáról

Boross Péter: nincs személyes ellentét Dávid Ibolyával

A parlamenti közviszonyok romlásával, idős korával és egészségének megóvásával indokolta Boross Péter, hogy lemond parlamenti mandátumáról - az egykori kormányfő erről szombati, budapesti sajtótájékoztatóján beszélt.

2009.01.10 14:42MTI

Az MDF képviselője azt mondta, hogy egy szó sem igaz azokból a hírekből, amelyek szerint személyes ellentétben került volna Dávid Ibolya pártelnökkel, és ez vezetne a távozásához. Kitért rá, hogy Für Lajos és Lezsák Sándor elnöksége, illetve az MDF-ben az elmúlt hónapokban jelentkező krízis során is mindig kifejtette véleményét. Kérte, hogy döntését tekintsék "egy idős ember olyan döntésének, hogy nem kívánja egészségromlásnak kitenni magát". 

Boross Péter hozzátette: lemondása ellenére a jövőben erősíteni akarja részvételét az MDF munkájában, és Herényi Károly frakcióvezetőtől felkérést kapott arra, hogy vegyen részt az országgyűlési képviselőcsoport munkájának előkészítésében. A volt miniszterelnök közölte, hogy a jövő hét elején dönti el, mikor adja vissza mandátumát. 

A sajtótájékoztatón Boross Péter elmondta, hogy csak a hétvégén akarta bejelenteni szándékát, de az már pénteken kiszivárgott. Megjegyezte, hogy a gondolat már korábban megérett benne, de nem akarta azt az MDF elnökválasztása előtt nyilvánosságra hozni. Elmondta azt is, hogy a korábban vállalt tisztségekkel kapcsolatos kötelezettségeit "csak korlátokkal" tudta ellátni. 

A politikus felolvasta az MDF tagságának írott levelét. Ebben kifejti, hogy túlvállalta magát, és amikor nyolc évnyi szünet után 2006-ban visszatért a parlamenti munkába, nem számolt a közviszonyok romlásával. A volt miniszterelnök szerint a parlamenti ülésterem mára elsődlegesen nem a törvényhozás, hanem a terméketlen politikai küzdelmek színterévé vált; a túlzott feszültség jegyében a felszólalások többnyire agresszíven előadott politikai deklarációk. 

A sajtótájékoztató résztvevőihez szólva megjegyezte, hogy a politikusok nemcsak csúnyán beszélnek, de igazi képviselői egyéniségek sem tudnak születni, mert 50-100 ezer forintos büntetések járnak "ha nem úgy szavaz, ahogy a parancs elhangzott". A magyar parlamentarizmus múltjára utalva azt mondta, hogy korábban a képviselők még verekedtek is, de ő mára úgy látja, hogy egy verekedés néha enyhébb tett annál, mint ami ma a magyar Országgyűlésben elhangzik. 

Aggódik az ország és a parlament jövőjéért - mondta. Azért, hogy "ilyen mentalitás, ilyen sekélyes nívó" mellett képes-e az Országgyűlés betölteni a hivatalát. Úgy fogalmazott, hogy a verbális radikalitás "kiment az utcára is", és az országot lejárató módon zajlanak az utcai megmozdulások. Dávid Ibolya pártelnök ezután megerősítette, hogy továbbra is számítanak Boross Péter munkájára.

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.