Az államfő nem írhat alá alkotmányellenes törvényt

Sólyom számára érthetetlen Gyurcsány állítása

Ha az államfő meggyőződik egy törvény alkotmányellenességéről, akkor azt nem írhatja alá, hanem köteles az Alkotmánybírósághoz fordulni - mondta Wéber Ferenc. A Köztársasági Elnöki Hivatal (KEH) sajtófőnöke Gyurcsány Ferenc miniszterelnök keddi blogbejegyzésére reagált.

2009.01.06 17:20MTI

Gyurcsány Ferenc szerint úgy tűnik, mintha a köztársasági elnök - aki nem írta alá a távoltartásról szóló törvényt - "a családot fenyegető, bántalmazó vagy rettegésben tartó férj jogait erősebbnek tartaná, mint azokét, akiket fenyeget, bántalmaz vagy rettegésben tart". A kormányfő blogjában kitért arra is: a bejegyzett élettársi kapcsolatról szóló törvény megsemmisítése beavatkozás abba a szabadságba, amely minden polgárt megillet.

Wéber Ferenc közölte: a köztársasági elnök az Alkotmánybírósághoz írt indítványában is leszögezte, hogy az alkotmányból és nemzetközi kötelezettségeinkből is fakadó célkitűzés a családon belüli erőszak elleni hatékony fellépés.  Ennek során azonban - folytatta - az Országgyűlésnek olyan törvényt kell alkotnia, amely alkalmazható, és megfelel az alkotmányosság követelményeinek. Ez a törvény azonban nem ilyen - szögezte le. A köztársasági elnök mérlegelése során mindig az alkotmányosság áll szemben az alkotmányellenességgel.

Ha az államfő meggyőződik egy törvény alkotmányellenességéről, akkor azt nem írhatja alá, hanem köteles az Alkotmánybírósághoz fordulni - emelte ki a sajtófőnök. Wéber Ferenc hangsúlyozta: Sólyom László már az Alkotmánybíróság elnökeként is mindig a szabadságjogok pártján állt, ezért különösen érthetetlen Gyurcsány Ferenc állítása.

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.