Gyorsabban érkezne a segítség is
Tízszer több önkéntes tűzoltóra lenne szükség hazánkban
Magyarországon tízszer több önkéntes tűzoltóra lenne szükség, hogy csökkenjenek a fehér foltok, és a riasztástól számított első beavatkozási idő országos átlaga 20 percről legfeljebb 10-15-re csökkenjen - mondta az MTI-nek adott interjújában Dobson Tibor ezredes.
2009.01.04 08:42MTIMagyarországon tízszer több önkéntes tűzoltóra lenne szükség, hogy csökkenjenek a fehér foltok, és a riasztástól számított első beavatkozási idő országos átlaga 20 percről legfeljebb 10-15-re csökkenjen - monda az MTI-nek adott interjújában Dobson Tibor ezredes, aki a katasztrófavédelem szóvivőjeként másfél évtizedig számolt be káresetekről a magyar sajtónak, és az év elejétől fővárosi régiós tűzoltóparancsnok lett.
Országos viszonylatban ma 250 emberre jut egy tűzoltó - és ebben az önkéntesek, a hivatásososok és a létesítményi tűzoltók is benne vannak -, míg például Ausztriában 25 emberre jut egy lánglovag - mondta az ezredes, megjegyezve: "olcsóbb" egy önkéntes tűzoltóságot létrehozni, mint egy hivatásost.
A jelenlegi adatok szerint az országban több mint 800 egyesületben 8.088 önkéntes tűzoltó van, a hivatásosok és a létesítményi tűzoltók száma alig valamivel több, és ez 112 hivatásos, 67 köztestületi és 136 létesítményi tűzoltóságban oszlik meg.
Dobson Tibor szerint az önkéntes tűzoltóságok pályázati támogatásokból, nemzetközi kapcsolataik, például testvérvárosok közötti együttműködés révén felszereléseket, járműveket is könnyebben vásárolhatnának, így a megfelelő feltételek megteremtése és a kiképzések után az önkéntes tűzoltó egyesületek is elláthatnának tűzoltási és műszaki mentési feladatokat.
Hozzáfűzte: ott, ahol van hivatásos vagy köztestületi tűzoltóság, a riasztástól számított 10 percen belül megkezdődik az első beavatkozás, de vannak olyan fehér foltok az országban, ahol több mint kétszer ennyi időre van szükség.
E területeken lenne nagy szükség az önkéntesek munkájára - jegyezte meg. Hozzátette ugyanakkor, hogy a jelenlegi törvények szerint az önkéntes tűzoltóságok, szemben a hivatásos és a köztestületi egységekkel, nem kötelezhetők tűzoltásra, ennek ellenére komoly segítséget jelentenek a beavatkozásokban.
Dobson Tibor, aki 1993-tól az országos tűzoltó-parancsnokság, majd 2000-től annak jogutódszervezete, az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság (OKF) főosztályvezetőjeként látott el 2008 végéig szóvivői feladatokat, 2009. január 1-jétől a Fővárosi Tűzoltó-parancsnokság dél-pesti régiójának tűzoltóparancsnoka lett.
Új munkakörében hét dél-pesti kerület három tűzőrségének irányítása lesz a feladata. Kiképzés, szolgálatszervezés, ellenőrzés, az önkormányzatokkal való kapcsolattartás tölti ki ezentúl munkaidejét.
Az ezredesi rangban dolgozó Dobson Tibor az MTI-nek adott interjújában arról is beszélt, hogy "egy kicsit tart" új, pályázaton elnyert megbízatásától, ugyanis a szóvivőségének ideje alatt kiesett gyakorlati tapasztalatokat be kell hoznia.
Megjegyezte, hogy új kollégáinak túlnyomó többsége a televízió képernyőjéről ismerte őt, de kedvezően fogadták.
Az egyik legismertebb, és a leghosszabb hivatali időt ellátó szóvivő nem szakítja meg kapcsolatát a sajtóval, ugyanis társadalmi megbízatásként a 137 évvel ezelőtt alakult Magyar Tűzoltó Szövetség (MTSZ) kommunikációs vezetői feladatát is ellátja. Dobson Tibor elmondta, hogy az MTSZ decemberben újabb négy évre megválasztott elnöke, Bende Péter vezérőrnagy - aki Budapest tűzoltóparancsnoka is - a szakmai munka támogatását, az önkéntes egyesületek minőségi és mennyiségi fejlesztését, az utánpótlás-nevelést, , a hagyományőrzést, a tűzoltósport segítését, gyakoribb és hatékonyabb lakossági megelőző tűzvédelmi tájékoztatások szervezését tűzte ki célul.
Emellett egy olyan tűzvédelmi szakmai kamara létrehozását sürgeti, amely társadalmi kontrollt, erősebb érdekérvényesítést jelentene az önkéntes tűzoltóságoknak.
A grémiumban a hivatásos és a létesítményi tűzoltóságok is képviselnék magukat, így a felügyeletet ellátó OKF a jogszabály-előkészítésekben, tűzvédelmi tervek véleményeztetésében is hatékonyabban dolgozhatna, mert első körben megismerhetné az összes érintett szervezet álláspontját, és nem venne el jogokat sem.
A kamara létrehozásának érdekében az MTSZ elnöke januárban tárgyal az OKF főigazgatójával. Dobson Tibor az MTI-nek elmondta azt is: hitelesebbnek tartaná, ha egy-egy káresetről a helyi tűzoltóságok tájékoztatnák a sajtót, ők maguk kezdeményeznék a kapcsolatokat a médiával.
"Ez parancsra nem működhet" - mondta a régiós parancsnok, aki szerint szükség lenne egy képzéssel összekötött konferenciára, ahol a tűzoltó vezetők médiaismeretekre is szert tehetnének.
"A televízió, a rádió az elmúlt másfél évtized alatt az információért, és nem miattam jött, ugyanis ez egy közös produkció volt a sajtó és a tűzoltóság között, és az is marad" - mondta az eredeti végzettségét tekintve katonatiszt Dobson Tibor, aki 2006-ban a Magyar Távirati Iroda által alapított, "Az év szóvivője" elnevezésű díjat is megkapta.