A Gazprom beszüntette Ukrajnának a gázszállítást
Molnár Csaba: a gázellátásban nincs krízishelyzet, de a kormány felkészült rá
Csütörtök reggel 8 órakor a Gazprom beszüntette Ukrajnának a gázszállítást, ami egyelőre nem okozott változást az Európába irányuló gázmennyiségben, de a kormány felkészült a krízishelyzetre - jelentette be Molnár Csaba energiaügyi miniszter a siófoki FGSZ Földgázszállító Zrt.-nél tartott sajtótájékoztatóján.
2009.01.01 17:50MTIA miniszter hangsúlyozta, szemben a 2006-os gázellátásban történt krízishelyzettel, amikor közel 30 százalékkal csökkent egyik napról a másikra a továbbított gáz mennyisége, Magyarország most megkapja a szükséges információkat, és egyelőre zavartalan a gázátadás az ukrán-magyar határon. A fennálló orosz-ukrán konfliktus miatt azonban esély lehet krízishelyzetre a gázellátásban, amelynek kezelésére a kormány felkészült.
Az intézkedések részeként feltöltötték az ország földalatti gáztárolóit, amelyekben jelenleg 3,133 milliárd köbméternyi kereskedelmi célú földgáz áll rendelkezésre, továbbá 500 millió köbméternyi biztonsági készlettel is rendelkezünk Zsanán és Szőregen. Ez utóbbi mennyiségnek a szükség esetén való felhasználásához elkészült a miniszteri rendelet. Létrehozták a földgázellátási krízisbizottságot, amely az esetleges zavarokra való felkészülés érdekében már csütörtökön este ülésezik.
A szakminiszter elmondta, a beérkező és a saját gázforrástól, valamint a hideg időjárással igen összefüggő gázfogyasztástól függ, hogy a tartalékok mennyi időre lennének elegendőek az ország számára, amely az elmúlt napokban napi 67-68 millió köbméternyi gázt fogyasztott. A legrosszabb esetben is több heti készlettel rendelkezünk. Amennyiben korlátozások bevezetésére lenne szükség, az a lakosságot érintené utoljára. Elsődlegesen a legnagyobb gázfogyasztóknak számító erőműveknek kellene leállniuk a gázfelhasználással és átállniuk kőolajtüzelésre.
Molnár Csaba kifejtette, törvénybe foglalt stratégiai biztonsági intézkedésként ez év végéig 1,2 milliárd köbméterre kívánják emelni az ország biztonsági gázkészletét. Hozzátette, Magyarország az egyik legelszántabb abban a kérdésben, hogy a Nabucco, valamint a Déli Áramlat vezetékek megépítése révén csökkenjen az ország kiszolgáltatottsága a gázellátásban. A miniszter szólt arról is, hogy Magyarország gázfelhasználása egyedülállóan magas Európában, így egyebek között alternatív energiahordozók révén is célszerű lenne csökkenteni az ország gázfüggőségét.
Zsuga János, a nagynyomású földgázszállító vezetékrendszert működtető FGSZ Zrt. vezérigazgatója arról számolt be, hogy folyamatosan kapcsolatban állnak az orosz és az ukrán diszpécserszolgálattal, és 30 másodpercen belül érzékelik, ha a csökken az átadott gáz mennyisége, illetve nyomása.
Kapcsolódó írások:
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 22:55 Meteorológia: immár több mint egy évtizede hóínség jellemzi Budapest éghajlatát
- 20:53 Agrometeorológia: kiadós csapadék segíti a friss vetést
- 16:31 Megakadályozták egy ortodox püspök húsvéti zarándoklatát Moldovában
- 14:27 Betiltották Virginia állam zászlaját a római istennő fedetlen melle miatt
- 12:22 Elismerné a Krím félszigetet Oroszország részeként az USA - Bloomberg
- 10:49 Elkészült a TAL vezeték bővítése, Csehországnak nincs szüksége orosz kőolajra
- 8:37 Szívműtéten esett át Nyilasi Tibor
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06