Családtagjaikkal együtt tiltakoztak a fővárosban

Demonstráltak a ferihegyi reptér dolgozói a német nagykövetség előtt

A budapesti német nagykövetségnél demonstráltak a Ferihegyi repülőtér dolgozói családtagjaikkal hétfőn délelőtt, miközben szüneteltek a tárgyalások a szakszervezetek és a Budapest Airport (BA) között.

2008.12.22 14:00MTI

Hétfőn délelőtt a budapesti német nagykövetségnél demonstráltak a Ferihegyi repülőtér dolgozói családtagjaikkal, a békés tüntetésen körülbelül 50-en vettek részt.

A reptéri dolgozók és a Munkástanácsok megjelent képviselői "Elegünk van a mellébeszélésből", "Elegünk van az elvtelen kompromisszumokból", valamint "Hochtief-BA - Kiszámítható jövőt ígértetek, kiszámoltuk: -30 százalék nem kell" feliratú transzparensekkel vonultak a nagykövetség épületéhez.

A Ferihegyen december 10. óta sztrájkoló szakszervezetek vezetői petíciót adtak át a német nagykövet képviselőjének, kérve, hogy ösztönözze a Budapest Airport (BA) német menedzsmentjét az európai munkajogi szabályok betartására és a konstruktív tárgyalásra.

Kovács Zoltán, a Repülőtéri Dolgozók és Szolgáltatók Szakszervezetének (RDSZSZ) elnöke az MTI érdeklődésére azt mondta: a nagykövetség ígéretet tett arra, hogy azonnal intézkednek, és a diplomácia keretein belül mindent megtesznek annak érdekében, hogy a helyzet mielőbb rendeződjön.

A petíciót Csorba Attila, a Légiközlekedési Egyesült Szakszervezet (LESZ) elnöke olvasta fel a tüntetőknek. A petícióban segítséget kérnek a német nagykövetségtől, az egyik legjelentősebb német vállalat, a BA-tulajdonos Hochtief lépéseivel kapcsolatban.

Kifejtik: a budapesti repülőtéren az elmúlt években - különösen amióta a Hochtief tulajdonába került - számos, a dolgozókat rendkívül érzékenyen érintő megszorítás, a szolgáltatási színvonalat rontó át- és kiszervezés volt.

A demonstráción részt vett Francois Ballestero belga szakértő, az Európai Közlekedési Dolgozók Szövetségének (EKDSZ) titkára. Ballesterót a szakszervezetek szombaton javasolták közvetítőnek a BA-vel való egyeztetésekre, a javaslatot a BA azonban nem fogadta el.

Ballestero, az EKDSZ szolidaritását tolmácsolta a résztvevőknek, és példaértékűnek nevezte a ferihegyi sztrájkot.

Hozzátette: meg kell oldani a repülőtér biztonságát, meg kell szüntetni a görög sztrájktörők alkalmazását, valamint a repülőtér modernizációját nem a dolgozók ellenében, hanem velük kell véghezvinni.

Hétfőn nem ültek tárgyalóasztalhoz a szakszervezetek és a Budapest Airport képviselői.

Délután Hardy Mihály, a BA vállalati kapcsolatainak igazgatója arra a kérdésre, hogy mikor egyeztetnek tovább a szakszervezetekkel, úgy válaszolt: nem tudja, mikor ülnek újra tárgyalóasztalhoz, de a BA várja az érdekképviseletek megkeresését.

Csorba Attila LESZ-elnök hétfőn este az MTI érdeklődésére azt mondta: egyelőre nem tudják mikor folytatódnak a tárgyalások, de a keddi nap folyamán "kereshetik egymást" a felek.

Hardy Mihály a szakszervezeteknek, a német nagykövetség képviselőjének hétfőn átadott petíciójáról elmondta: álláspontjuk szerint az akciónak nem volt semmi értelme, hiszen a nagykövetség feladata az államközi kapcsolatok területén van, ezért egy német magáncég munkaügyi vitájában nem sokat tehet.

Az akciót a BA a szakszervezetek időhúzásaként értékeli. Hétfőn a ferihegyi 1-es terminál vendéglátó egységeinek és üzleteinek alkalmazottai újabb petíciót adtak át Kovács Zoltánnak, a sztrájkbizottság elnökének, arra kérve a szakszervezeteket, hogy minél előbb egyeztessenek a BA vezetőségével. A repülőtéren zökkenőmentes volt a forgalom hétfőn, jelentősebb késések nélkül, és a sorok sem voltak hosszúak.

Járatot nem töröltek a 13. napja tartó sztrájk miatt a légitársaságok. Hétfőn mintegy 18.500 utas fordult meg Ferihegyen, a menetrend szerint 290 járat érkezik, illetve indul.

A forgalmat továbbra is egyedül bonyolító 2B terminálon három-négy utasbiztonsági csatorna üzemelt a nap folyamán, és a tranzitban is működött ellenőrzés.

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.