Lényegesen csökkent a sztrájkolók száma

Ferihegyi helyzet: nemzetközi szakszervezeti tiltakozás

Éjfélig tartó egyeztetés után konkrét eredmény nélkül ért véget a Budapest Airport hivatalos sztrájktárgyalása a szakszervezetekkel. A vállalat vezetése még az éjszaka folyamán átfogó, aláírásra kész megállapodást nyújtott át.

2008.12.17 12:50MTI

A tárgyalások, amelyek délelőtt fél tíz óta szinte megszakítás nélkül folytak, röviddel éjfél előtt értek véget, miután a szakszervezetek fáradtságra hivatkozva kérték az egyeztetések felfüggesztését - közölte Szollár Domokos, jelezve: a vezérigazgató szerdán délelőtt tíz órára újabb hivatalos tárgyalásra hívta a sztrájkbizottság vezetőit. A közlemény szerint a tárgyalásokkal egy időben az elmúlt napokhoz képest lényegesen javult a ferihegyi repülőtér 2-es termináljának áteresztő képessége. 

Napközben mind a négy utasbiztonsági folyosó üzemelt, sőt megoldódott a tranzitfolyosó ellenőrzésének kérdése is. Így az átszálló utasok is zavartalanul közlekedhettek Ferihegyen. Az utasbiztonsági ellenőrzésnél napközben megszűnt a sorban állás, amióta reggeltől munkába álltak a Görögországból érkezett utasbiztonsági ellenőrök. 

A görög repülőtéri szakemberek a magyar kollégáikkal közösen, azok felügyelete mellett végzik az ellenőrzést - a Budapest Airport alkalmazottaiként. Tevékenységüket napközben a helyszínen ellenőrizték az Országos Munkaügyi Felügyelet ellenőrei, akiket a rendőrök is elkísértek a terminálra - olvasható a tájékozatásban.

Lényegesen csökkent a ferihegyi sztrájkban résztvevő munkavállalók száma szerdára, így a forgalom zavartalan és a munkabeszüntetés nyolcadik napján a cargo forgalom is elindulhat. 

Szollár Domokos, a Budapest Airport szóvivője az MTI-nek elmondta, hogy szerdán a 299 dolgozóból 200-an felvették a munkát és a korábban szintén sztrájkoló karbantartók 100 százaléka is dolgozik. Így a forgalom zökkenőmentes, valamennyi utasbiztonsági kapu működik, igaz, egyelőre továbbra is csak a 2B terminálon. Bár megegyezés a keddi tárgyaláson nem született a felek között, Szollár Domokos szerint a helyzet lényeges javulása annak köszönhető, hogy a munkáltató hajnali fél kettőkor eljuttatta a dolgozóknak a megállapodás tervezetét, amely a szóvivő szerint "nagyon előnyös". 

A sztrájkot hirdető két szakszervezet, a Repülőtéri Dolgozók és Szolgáltatók Szakszervezete, valamint a Légiközlekedési Egyesült Szakszervezet (LESZ) vezetői szerdán délelőtt 10 órakor folytatják az egyeztetést a BA-val.

A hat legnagyobb magyarországi, szakszervezeti konföderáció és nemzetközi szakszervezetek is szolidaritást vállalnak a ferihegyi sztrájkolókkal, egyben tiltakoznak a munkáltató magatartása és a görög ellenőrök foglalkoztatása ellen. 

A szakszervezeti konföderációk az MTI-nek szerdán eljuttatott állásfoglalásukban kifejtik, hogy meglátásuk szerint a Budapest Airport menedzsmentjének magatartása jogellenes, a munkavállalók sztrájkhoz való alkotmányos jogát súlyosan sérti. Bírálatuk szerint a munkáltató a sztrájk kezdete óta nem folytat érdemi tárgyalásokat, miközben sorozatos jogsértésekkel igyekszik a sztrájknak erőszakkal véget vetni. 

"A sztrájkolókat elkülöníti, legelemibb emberi szükségleteiket sem biztosítja, kommunikációjával megtéveszti a közvéleményt" - jegyzik meg, hozzátéve, hogy a munkáltató eddig példátlan módon külföldi hivatásos sztrájktörőket vetett be a sztrájk leverésére. A munkáltatót egyebek között a jogszabályok betartására, a tárgyalások folytatására szólítják fel, a magyar és nemzetközi hatóságokat pedig arra, hogy lépjenek fel a törvényes állapot helyreállítása érdekében. Az állampolgároknak is üzennek: "Felhívunk ezért minden felelősségteljes állampolgárt és munkavállalót, hogy levélben, e-mailben, szóval és tettekkel fejezze ki szolidaritását a jogaikért küzdő sztrájkoló dolgozókkal". 

A dokumentumot a Munkástanácsok Országos Szövetsége, a Liga Szakszervezetek - Független Szakszervezetek Demokratikus Ligája, a Magyar Szakszervezetek Országos Szövetsége, az Autonóm Szakszervezetek Szövetsége, a Szakszervezetek Együttműködési Fóruma, valamint az ÉSZT, Értelmiségi Szakszervezeti Tömörülés. Ugyancsak közleményben szólította fel a BA-t az Európai Közlekedési Szakszervezet arra, hogy hagyjon fel a munkavállalók elleni antiszociális fellépéssel. Hozzáteszik: úgy tűnik, hogy a magyar foglalkoztatási törvényeket és a Munka törvénykönyvét már évek óta nem veszi figyelembe a repülőtér menedzsmentje. 

Elfogadhatatlannak nevezik a görög szakemberek foglalkoztatását és elítélik a menedzsment "felelőtlen viselkedését és hozzáállását" is. A szakszervezet meggyőződése, hogy a vita ártani fog a repteret birtokló és üzemeltető német cég, a Hochtief jó hírének. Megjegyzik azt is: az ETF, a LESZ-szel és az RDSZSZ-szel együtt arra kényszerülhet, hogy felszólítsa nemzetközi tagságát, hogy fejezzék ki a ferihegyi repülőtér alkalmazottai melletti szolidaritásukat. A GSEE görög szakszervezet elnöke, és az EESC (Európai Szociális és Gazdasági Bizottság, EGSZB) Munkavállalói Oldala elnöke levelet juttatott el a Munkástanácsoknak. Ebben kifejezik szolidaritásukat és megerősítik: minden olyan intézkedést elleneznek, amely korlátozza a sztrájkjogot.

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.